MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renty powypadkowe

Milena Kochanowska
Kto dostanie rentę po wypadku w pracy? Wyjaśnia Renata Skibińska z I Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu

Miałem wypadek w pracy. Kiedy powinienem starać się o odszkodowanie z ZUS-u?
- Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. Z wnioskiem o odszkodowanie powinien więc pan wystąpić dopiero po zakończeniu leczenia i ewentualnej rehabilitacji.

Mój pracownik miał wypadek w pracy. Jak się później okazało był pod wpływem alkoholu. Czy dostanie świadczenie z ZUS-u?
- Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują pracownikowi, jeżeli wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez niego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Świadczenia nie przysługują także wtedy, gdy ubezpieczony będąc w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku. Regulacja ta nie dotyczy członków rodziny pracownika, którzy nawet w takich przypadkach zachowują prawo do świadczeń.

W drodze z pracy złamałam nogę. W firmie powiedziano mi, że odszkodowanie z ZUS-u nie należy mi się. Kilka lat temu, gdy moją koleżankę spotkało to samo, dostała takie odszkodowanie. Czy przepisy się zmieniły?
- Od 1 stycznia 2003 r. obowiązuje nowa ustawa wypadkowa, która nie przewiduje możliwości przyznawania jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków w drodze do lub z pracy, jeżeli wypadki te miały miejsce po 31 grudnia 2002 r. Natomiast w związku z wypadkiem w pracy oraz w drodze do pracy lub z pracy, czy chorobą zawodową nadal przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. podstawy jego wymiaru.

Miałem wypadek w czasie podróży służbowej. Czy należą mi się jakieś świadczenia z ZUS-u?
- Wypadek w czasie podróży służbowej traktowany jest na równi z wypadkiem przy pracy, chyba że spowodowany został działaniem pracownika, które nie ma związku z wykonywaniem powierzonych mu przez firmę zadań.

Prowadzę małą firmę. Akurat wczoraj mój pracownik uległ wypadkowi w pracy. Co powinnam zrobić?
- Natychmiast po dowiedzeniu się o wypadku pracodawca musi powołać zespół powypadkowy, który powinien jak najszybciej przystąpić do ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku oraz określić czy wypadek pozostaje w związku z pracą. Zespół ten, po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku, sporządza protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy według wzoru ustalonego w przepisach rozporządzenia ministra gospodarki i pracy. Do protokółu dołącza się wyjaśnienia poszkodowanego i informacje uzyskane od świadków, a także zebrane w trakcie postępowania wyjaśniającego materiały, dokumenty, opinie lekarskie, opinie specjalistów, szkice lub fotografie miejsca wypadku.


Miałem wypadek w pracy. Pracodawca spisał protokół, ale ja go nie widziałem. Boję się, że szef będzie chciał winą za wypadek obarczyć mnie. Co robić?

- Pracodawca ma obowiązek udostępnić pracownikowi protokół powypadkowy, żeby poszkodowany mógł zapoznać się z jego treścią. Jeżeli zaś nie zgadza się on z ustaleniami zawartymi w protokóle, może wnieść do niego uwagi i zastrzeżenia. Musi więc pan wystąpić do szefa i domagać się wglądu do dokumentu.

Prowadzę warsztat samochodowy. W czasie pracy uległem wypadkowi. Sam sobie jestem szefem, kto więc sporządza mi protokół wypadkowy ?
- Osoba prowadząca działalność gospodarczą zgłasza wypadek w placówce ZUS-u, działającej w miejscu siedziby prowadzenia działalności. ZUS ustala okoliczności i przyczyny wypadku. Po ich ustaleniu - nie później niż w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o wypadku - ZUS sporządza kartę wypadku. Poszkodowany lub członek jego rodziny może zgłosić uwagi i zastrzeżenia do ustaleń zawartych w karcie.

Pobieram emeryturę i połowę renty wypadkowej. Czy jeśli podejmę pracę to stracę rentę?
- Tak. Osoba w pani sytuacji, jeśli osiąga przychód - bez względu na jego wysokość - może pobierać tylko jedno, wskazane przez siebie świadczenie: rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem albo emeryturę. Wybrane świadczenie będzie podlegało zasadom zawieszalności na ogólnych zasadach. Nie będzie mogła pani pobierać obu świadczeń tak długo, jak długo będzie pani zarabiać. Gdy zawiadomi pani ZUS o zakończeniu pracy, wypłata obu świadczeń zostanie wznowiona

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski