sportowy24
  Reprezentacja siatkarzy na poważnie zaczyna zgrupowanie w...

  Reprezentacja siatkarzy na poważnie zaczyna zgrupowanie w Spale

  Zdjęcie autora materiału
  Paweł Hochstim

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wprawdzie obóz rozpoczął się już w ubiegłym tygodniu, ale można przyjąć, że to dzisiaj tak naprawdę polscy siatkarze zaczynają przygotowania do trudnego sezonu. Bo najważniejsi gracze właśnie dzisiaj po raz pierwszy przyjadą do Spały.
  Reprezentacja siatkarzy na poważnie zaczyna zgrupowanie w Spale

  ©Sylwia Dąbrowa

  W ubiegłym tygodniu w Spale trenowali Grzegorz Łomacz, Paweł Woicki, Jakub Jarosz, Mateusz Bieniek, Marcin Możdżonek, Bartosz Bednorz, Artur Szalpuk i Wojciech Żaliński. Z tej grupy Antiga skreślił trzy nazwiska - Woickiego, Jarosza i Żalińskiego. Z grupy wcześniej powołanych odpadli także Andrzej Wrona i Łukasz Wiśniewski.

  - Musiałem podziękować pięciu graczom, a to jest dla trenera najtrudniejszy moment, szczególnie kiedy widzi się zaangażowanie poszczególnych graczy. Takie są jednak zadania wynikające z selekcji - mówi selekcjoner reprezentacji Polski Stephane Antiga.

  Z grupy, która przyjedzie dzisiaj do Spały Antiga przed wylotem do Tokio na Światowy Turniej Kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich będzie miał skreślić jeszcze jednego gracza. Najprawdopodobniej będzie to któryś z dwójki młodych przyjmujących PGE Skry - Bartosz Bednorz lub Artur Szalpuk. Pozostali gracze wydają się być pewniakami do wylotu do Tokio.

  - Czasu na przygotowania jest mało, a do tego za zawodnikami naprawdę bardzo męczący sezon, bo meczów było bardzo dużo. Wiadomo, że walczymy o igrzyska, więc doszły turnieje. Nic dziwnego, że zawodnicy są zmęczeni - dodaje Antiga.

  Przygotowania do kwalifikacji olimpijskich będą błyskawiczne - dzisiaj zawodnicy rozpoczną treningi, a Spałę opuszczą po dwóch tygodniach, kiedy przeniosą się do Krakowa, gdzie zagrają z Belgią, Bułgarią i Serbią w Memoriale Huberta Wagnera. Dzień po zakończeniu turnieju w Krakowie wsiądą do samolotu i polecą do Tokio. W Japonii będą na tydzień przed rozpoczęciem turnieju, by odpowiednio się zaaklimatyzować, a przede wszystkim poradzić sobie z siedmiogodzinną zmianą czasu.

  Antiga chce, by Japonii biało-czerwoni rozegrali przynajmniej jeden nieoficjalny mecz towarzyski. W tej sprawie rozmawiał m.in. z prowadzącym reprezentację Iranu Raulem Lozano i jest bardzo prawdopodobne, że właśnie z tym zespołem Polacy zmierzą się przed rozpoczęciem turnieju. Już wiadomo, że zgrupowanie odbędzie się w miejscowości Takasaki, położonej około stu kilometrów od Tokio. Dokładnie w ten sam sposób biało-czerwoni przygotowywali się do Pucharu Świata, z tym, że wówczas trenowali w Osace.

  Antiga już wcześniej mówił, że krótkie przygotowania sprawiają, iż nie może pozwolić sobie na duże zmiany w składzie. Zresztą w piętnastce, która dzisiaj stawi się w Spale są wszyscy gracze, którzy w ubiegłym roku grali w Japonii w Pucharze Świata, a jedyną nową twarzą jest Bednorz. Warto też odnotować, że do drużyny po wielomiesięcznej przerwie wraca Piotr Nowakowski, który w listopadzie, niedługo po powrocie z Pucharu Świata musiał poddać się operacji kręgosłupa. Siatkarz stracił właściwie cały sezon w Asseco Resovii Rzeszów, ale jest już zdrowy i będzie mógł pomóc reprezentacji.

  Po zakończeniu sezonu największe problemy ze zdrowiem ma Mateusz Mika, który nawet między drugim, a trzecim miejscem o brązowy medal PlusLigi z PGE Skrą Bełchatów jeździł na konsultacje medyczne do Warszawy. Mika cierpi na ból w kolanie, a jedyną receptą jest... odpoczynek. Problem w tym, że Antiga nie może sobie pozwolić na to, by przyjmujący Lotosu Trefla Gdańsk nie pojechał do Japonii. W tej sytuacji Mika ma dostać wolne dopiero w Lidze Światowej, czyli już po zakończeniu turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich. Wtedy zresztą urlop dostanie większość kadrowiczów, ale nie wszyscy, a na pewno nie jednocześnie, bo szefowie Światowej Federacji Siatkarskiej, słusznie podejrzewając, iż trenerzy najsilniejszych reprezentacji będą chcieli dać wolne swoim najlepszym zawodnikom, wprowadzili przepis o konieczności powołania do osiemnastoosobowej kadry aż dziesięciu zawodników, którzy występowali w kontynentalnych kwalifikacjach olimpijskich. Oznacza to, że trzon kadry musi zostać zachowany. Skład kadry na Ligę Światową - na razie 21-osobowy - Antiga musi wysłać do FIVB do najbliższego czwartku. Można zakładać, że w drużynie na pewno znajdą się Wojciech Żaliński i Andrzej Wrona, których nie ma w kadrze w turniej w Tokio i raczej nie mają szans, by polecieć na igrzyska, ale brali udział w kwalifikacjach europejskich w Berlinie, więc spełniają wymogi narzucane przez FIVB.

  Przypomnijmy, że tegoroczna Liga Światowa będzie rozgrywana według nowej formuły - zamiast tradycyjnych dwumeczów zespoły zagrają w turniejach. Oficjalnie jest to spowodowane skróceniem rozgrywek, by zespoły mogły lepiej przygotować się do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, a nieoficjalnie - powiększeniem grupy Elity po to, by nie trzeba było degradować z niej ostatniej w poprzednim sezonie Rosji.

  Biało-czerwoni zagrają w turniejach w Kaliningradzie (17-19.06 z Bułgarią, Rosją i Serbią), Łodzi (24-26.06 z Argentyną, Rosją i Francją) i Nancy (1-3.07 z Brazylią, Francją i Belgią). Bez względu na rezultaty biało-czerwoni mają zapewniony udział w turnieju finałowym, który w dniach 16-17 lipca odbędzie się w Krakowie.

  Zaraz po zakończeniu turnieju finałowego Ligi Światowej siatkarze nie będą mieli czasu na odpoczynek - oczywiście w przypadku, gdy w kwalifikacjach olimpijskich w Tokio zajmą jedno z pierwszych trzech miejsc. Igrzyska w Rio de Janeiro rozpoczną się 5 sierpnia, a Polacy do Brazylii mają udać się kilka dni przed pierwszym spotkaniem. Można zatem spodziewać się, że w krakowskiej Tauron Arenie w finale Ligi Światowej Antiga postawi już na zawodników, którzy kilkanaście dni później polecą do Rio de Janeiro.

  SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI NA ZGRUPOWANIE W SPALE
  Rozgrywający
  : Grzegorz Łomacz (Cuprum Lubin), Fabian Drzyzga (Asseco Resovia Rzeszów)
  Atakujący: Bartosz Kurek (Asseco Resovia), Dawid Konarski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
  Przyjmujący: Rafał Buszek (ZAKSA), Bartosz Bednorz (PGE Skra Bełchatów), Michał Kubiak (Halkbank Ankara), Mateusz Mika (Lotos Trefl Gdańsk), Artur Szalpuk (PGE Skra Bełchatów)
  Środkowi: Mateusz Bieniek (Effector Kielce), Karol Kłos (PGE Skra), Marcin Możdżonek (Cuprum), Piotr Nowakowski (Asseco Resovia)
  Libero: Paweł Zatorski (ZAKSA), Piotr Gacek (Lotos Trefl).

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Sport z kraju i ze świata

  Zobacz więcej na Sportowy24.pl

  Sportowy24 na Facebooku

  Galerie

  GOL24 na Facebooku