Reprezentanci Polski pobili rekord podczas halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters

Maksymilian Dyśko
Na zdjęciu Krzysztof Guzowski ze Złotnik, reprezentujący Olimpię Poznań
Na zdjęciu Krzysztof Guzowski ze Złotnik, reprezentujący Olimpię Poznań Wiesław Musiał
Po czterech latach przerwy odbyły się 9. Halowe Mistrzostwa Świata Masters w Lekkiej Atletyce. Zawody pierwotnie miały odbyć się dwa lata temu w Kanadzie, ale przez Covid-19 zostały najpierw przesunięte, a potem Edmonton zrezygnowało i organizację przejął Toruń, jako profesjonalny organizator poprzednich Mistrzostw. Zmagania polskich reprezentantów można było śledzić od 25 marca do 1 kwietnia.

Rekordowa ilość medali dla reprezentantów Polski

Reprezentacja Polski dzięki znakomitym wynikom zwyciężyła w klasyfikacji medalowej. Biało-czerwoni wywalczyli 83 złotych, 67 srebrnych i 52 brązowych medali. Tym samym Polacy przebili dorobek z 2019 roku, gdy zdobyli 182 krążki. Niezwykle dumny z postawy naszych reprezentantów jest Polski Związek Lekkiej Atletyki – sponsorowany przez PKN ORLEN – z prezesem Henrykiem Olszewskim na czele.

Przed zawodami szef polskiej lekkoatletyki liczył bowiem na imponujące zdobycze medalowe. Więcej krążków od Polaków zdobyła w Arenie Toruń tylko ekipa niemiecka – 234 – ale nasi zachodni sąsiedzi na najwyższym stopniu podium stawali rzadziej niż nasi mastersi, bowiem 74 razy.

W polskiej ekipie nie brakowało także multimedalistów. Jednym z nich był dyrektor zawodów Wacław Krankowski, który triumfował w pchnięciu kulą oraz rzucie młotem. Udanie starty w skoku w dal i trójskoku połączył z kolei Łukasz Sobora.

– To znakomite uczucie zdobyć dwa złote medale mistrzostw świata. Oba smakują wyjątkowo, bo dla mnie ten sezon halowy był sezonem powrotu po kontuzji. Teraz czas na przygotowania do startów letnich

– powiedział mistrz w kategorii M40 Łukasz Sobora z KS Lemiesz Team Warszawa.

Na koncie naszej reprezentacji zapisano również rekordy świata. Jeden z nich ustanowiła niegdysiejsza rekordzistka Polski w rzucie oszczepem Genowefa Patla. Warszawianka wygrała konkurs w kategorii W60 uzyskując wynik 41.14.

Wielkopolanie mogą być z siebie dumni

Z Wielkopolski wystartowało 41 zawodników, z czego 27 mężczyzn i 14 kobiet. Trzynastu z nich wróciło z medalami i tym samym zawodnikom z Wielkopolski udało się wywalczyć 25 medali - 11 złotych, tyle samo srebrnych i trzy brązowe. Pierwszym złotym medalistą został Wiesław Musiał (kat.M65), który osiągnał rezultat 5,16 m. w skoku w dal. Sportowiec reprezentujący barwy MKS-MOS Śrem został multimedalistą reprezentacji Polski, bowiem w pięciu konkurencjach zdobył 5 złotych medali.

Multimedalistką Mistrzostw została również Ewa Frąckowiak (kat. W85), reprezentująca AZS Poznań. Zdobyła ona sześć medali - 1 złoty w rzucie oszczepem 9,07 -RP, 1 złoty w sztafecie 2x200m MIX, oraz 4 srebrne w rzutach ciężarkiem- 8,22 -HRP, dyskiem - 12,20 -RP, pchnięciu kulą 5,58 -HRP, rzutem młotem 18,38 -RP.

Medale zdobywali jeszcze:

• Renata Bajerska z Piły (złoty medal w drużynie chodu na 10km)
  • Stefan Dobak z Szamotuł (2 srebrne medale w drużynie Crossu na 6km oraz drużynie półmaratonu)
  • Agnieszka Golak z Wyrzeki (srebrny medal w drużynie Crossu 8 km)
  • Czesław Roszczak z Łagiewnik (srebrny medal w rzucie dyskiem, brąz - w pchnięciu kulą)
  • Zdzisław Skibicki z Piły (srebrny medal w rzucie ciężarkiem)
  • Patrycja Talar z Pobiedzisk (brązowy medal w crossie 8 km. oraz srebrny medal w drużynie crossu)
  • Jan Tomczak z Jarocina (złoty medal w skoku w dal)
  • Joanna Ziółkowska z Puszczykowa (srebrny medal w rzucie oszczepem)
  • Krzysztof Guzowski ze Złotnik (złoty medal w sztafecie 4x200m)
  • Dorota Przybysz z Grodziska (brązowy medal w drużynie crossu 8km)

W sumie w mistrzostwach wzięło udział ponad 4000 sportowców, którzy odnotowali przeszło 9000 osobostartów. Kolejna duża impreza lekkoatletyczna dla masterów odbędzie się w Arenie Toruń w marcu przyszłego roku – będą to halowe mistrzostwa Europy. Z kolei następne Mistrzostwa Świata odbędą się w Pescarze od 21 września do 1 października 2023 roku.

Tor Regatowy Malta w najbliższy weekend opanują wioślarze. Początek zawodów zarówno w sobotę, jak i niedzielę już o godz. 9

Centralne Regaty Otwarcia Sezonu na Malcie. Sprawdzian dla k...