Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja centrum zachęci poznaniaków do powrotu?

KD
Rewitalizacja centrum zachęci poznaniaków do powrotu?
Rewitalizacja centrum zachęci poznaniaków do powrotu? Grzegorz Dembinski/Polskapresse
Odmieniana już przez wszystkie przypadki rewitalizacja poznańskiego śródmieścia doczekała się również własnej debaty oksfordzkiej. Czy ożywienie centrum może zatrzymać wyprowadzających się poza granice miasta poznaniaków? Z taką tezą zderzyli się uczestnicy dyskusji, która w ramach konferencji „City of Change” odbyła się na Wydziale Prawa i Administracji UAM . Wśród mówców znaleźli się naukowcy, społecznicy oraz przedstawiciele miasta.

Wśród mówców znaleźli się: Paweł Głogowski z Ulepsz Poznań, Jakub Głaz, krytyk architektury, Krzysztof Mączka oraz Jacek Radomski z Projektu Polska, których zadaniem była obrona tezy. Podważyć ją mieli natomiast: Monika Matusiak i Sławomir Palicki z Uniwersytetu Ekonomicznego, Łukasz Mikuła, radny miejski oraz Piotr Sobczak z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Co najważniejsze zadaniem mówców nie było przedstawienie własnych opinii, ale obrona lub podważenie tezy. Tym bardziej, że obie strony uznały rewitalizację centrum Poznania za niezbędną.

– Musimy jednak pamiętać, ze rewitalizacja nie jest wszechmocna – zauważyła Monika Matusiak. – Według danych z GUS w 2013 roku wyprowadziło się z Poznania prawie 8,5 tysiąca osób, ale tylko 27 proc. z nich opuściło centrum.
Za granicę poznańskiego śródmieścia uznano zasięg osiedli: Jeżyce, Ostrów Tumski - Śródka - Zawady- Komandoria, Stare Miasto, Św. Łazarz oraz Wilda, czyli obszar o powierzchni 19,8 km.kw, co wynosi zaledwie 7,6 proc. całego miasta. Obecnie mieszka tu 21 proc. poznaniaków.
Śródka oraz Jeżyce stają się od kilku lat przykładem udanej rewitalizacji, która wynika głównie z działań oddolnych. Powstają tu nowe restauracje, kluby i ośrodki kultury. Z czasem Śródką znowu zaczęli interesować się również deweloperzy. Jednak aby przyciągnąć poznaniaków na stałe do centrum trzeba stworzyć tu miejsca pracy – przekonywali uczestnicy debaty.

Przykłady z zewnątrz dają takie miasta jak Lipsko, które w ciągu 15 lat rewitalizacji odzyskało 50 tys. mieszkańców, Drezno (50 tys. zameldowanych osób więcej) czy Hamburg (100 tys. zameldowanych osób więcej).

– W Niemczech od 1971 roku działa ustawa rewitalizacyjna – zauważył Piotr Sobczak.

Tymczasem w Poznaniu jest Zintegrowany Program Odnowy i Rozwoju Śródmieścia Poznania oraz Strategia Rozwoju Miasta do 2030 roku. Sama debata odbyła się natomiast w ramach dwudniowej konferencji „City of Change”. To współfinansowany przez Unię Europejską program współpracy przy rozwoju współczesnych miast. W projekcie uczestniczą też takie miasta jak: Bolonia, Dublin, Florencja, Haga, czy Region Hanover. Konferencja jest okazją do wymiany dobrych praktyk pomiędzy miastami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rewitalizacja centrum zachęci poznaniaków do powrotu? - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski