Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w projektowaniu leków narodziła się w Poznaniu

Karolina Koziolek
Profesor Ryszard W. Adamiak i profesor Jacek Błażewicz  opracowali  metodę, która dokona rewolucji w projektowaniu nowych leków.
Profesor Ryszard W. Adamiak i profesor Jacek Błażewicz opracowali metodę, która dokona rewolucji w projektowaniu nowych leków. Marek Zakrzewski
Dwaj poznańscy naukowcy: profesor Ryszard W. Adamiak (chemik, Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk) i profesor Jacek Błażewicz (informatyk, Instytut Informatyki, Politechnika Poznańska) opracowali metodę, która dokona rewolucji w projektowaniu nowych leków. Dzięki niej znacznie skróci się czas pierwszej fazy ich projektowania.

Metoda polega na zautomatyzowanym komputerowym przewidywaniu trójwymiarowych struktur cząsteczek kwasów rybonukleinowych (w skrócie RNA). Kierowany przez nich interdyscyplinarny zespół naukowców w składzie: Kierowany
przez nich interdyscyplinarny zespól w skladzie: Mariusz Popenda, Marta Szachniuk, Maciej Antczak, Katarzyna J. Purzycka, Piotr Lukasiak i Natalia Bartol opracował odpowiedni program i serwer internetowy, który będzie dostępny dla każdego internauty.

CZYTAJ TEŻ:
NIE MA KTO ZAPŁACIĆ ZA IMPORT LEKÓW DO CHEMIOTERAPII

Na czym konkretnie polega nowa metoda?

- Do tej pory, aby przewidzieć strukturę RNA, potrzebna była wiedza wielu specjalistów - tłumaczy prof. Błażewicz. - Nasz system zawiera w sobie specjalistyczną wiedzę sztabu naukowców w specjalnie napisanym programie - dodaje.

System, dzięki danym zawartym w swej bazie, generuje model przestrzenny konkretnego RNA zaledwie w kilka sekund. - To tak jak translator internetowy. Wpisujemy zdanie, a on je dla nas szybko tłumaczy. - Z tym, że nasz program jest dużo dokładniejszy niż translatory internetowe - dodaje żartem profesor Adamiak.

Dzięki temu, jak mówią autorzy, znacznemu skróceniu może ulec czas i koszty procesu projektowania potencjalnych i bardzo potrzebnych leków, np. tych dotyczących wirusów żółtaczki typu C czy HIV, (czyli wycelowanych np. w patogenne RNA). Niewątpliwym sukcesem poznańskiego tandemu naukowego jest publikacja wyników pracy w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Nucleic Acids Research". Ukaże się ona w najbliższych dniach.

- Oczekujemy, że opracowana przez nas metoda tłumaczenia struktury drugorzędowej RNA do struktury przestrzennej wywoła spore poruszenie i zostanie doceniona przez środowisko farmaceutyczne na świecie - przyznaje prof. Adamiak.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski