Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w maturze 2021 i egzaminie ósmoklasisty. Matura i egzamin 8-klasisty okrojone. Będzie korekta podstawy programowej

ICH
Minister Edukacji Narodowej zapowiedział ważne zmiany w egzaminach ósmoklasisty i maturalnym. Zakres egzaminów zostanie ograniczony.
Minister Edukacji Narodowej zapowiedział ważne zmiany w egzaminach ósmoklasisty i maturalnym. Zakres egzaminów zostanie ograniczony. Łukasz Gdak
Podczas konferencji prasowej minister edukacji narodowej Przemysław Czarnek zapowiedział zmiany w egzaminach maturalnych i w egzaminie ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021. Dokonano korekty w podstawie programowej, na podstawie której Centralna Komisja Egzaminacyjna opracuje egzaminy, których zakres przedmiotowy będzie ograniczony o około 20-30 procent.

Podczas konferencji prasowej w czwartek, 19 listopada minister edukacji narodowej Przemysław Czarnek zapowiedział ważne zmiany dotyczące egzaminów maturalnych i ósmoklasisty.

Zmiany w egzaminach maturalnych i ósmoklasisty: Egzaminy będą mieć ograniczony zakres przedmiotowy

Zgodnie z zapowiedziami ministra edukacji grono ekspertów dokonało korekty w podstawie programowej, na podstawie której Centralna Komisja Egzaminacyjna opracuje egzaminy. Zakres przedmiotowy i zakres wiedzy ma zostać ograniczony o około 20-30 procent.

S. Broniarz: Pan minister tworzy konflikt, którego edukacja nie potrzebuje

źródło: TVN24

Przygotowany przez ekspertów materiał ma być konsultowany z nauczycielami. Mogą oni zgłaszać swoje uwagi do 27 listopada. Wtedy zostanie opracowana ostateczna wersja rozporządzenia, na podstawie której CKE przygotuje skorygowane egzaminy maturalne i ósmoklasisty.

Możemy spodziewać się także zmian w arkuszach egzaminacyjnych i w formie przeprowadzanego egzaminu. Zmiany są jednorazowe i incydentalne.

Zmiany w egzaminach maturalnych i ósmoklasisty: Matury powinny zostać odwołane? Komentarz dyrektorów szkół

Do sprawy przyszłorocznych egzaminów maturalnych i ósmoklasisty odnieśli się podczas wcześniejszych rozmów z portalem Gloswielkopolski.pl dyrektorzy poznańskich szkół.

- Powinniśmy zastanowić się nad tym, czy egzaminy dla ósmoklasistów powinny się w tym roku odbyć. Uczniowie i nauczyciele, biorąc pod uwagę poprzednie dwa lata nauki, zdają sobie sprawę z tego, że nauka zdalna nie pozwoli im się dobrze przygotować go egzaminu. Uważam też, że już w poprzednim roku szkolnym egzaminy ósmoklasistów i matury były niepotrzebne - mówi Sławomir Eliks, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 91 w Poznaniu.

- Myślę, że warto zastanowić się już teraz, jak powinny wyglądać egzaminy, zwłaszcza ósmoklasistów. Nie można trzymać uczniów w niepewności, czy się odbędą czy nie, a jeśli tak, to w jakiej formie. Starsi uczniowie, którzy przygotowują się do matury, mają teraz o wiele gorzej niż niejeden pracownik korporacji. Nie dość, że przez ponad osiem godzin muszą siedzieć przy komputerach na lekcjach, to jeszcze potem muszą odrabiać zadania domowe. Nauczyciele zdają sobie sprawę z tego, że każdą lekcję muszą dobrze przygotować, bo przy tej podstawie programowej i warunkach do nauki, nie będzie zbyt dużo czasu na ewentualne powtórki - argumentuje Jerzy Małecki, dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu.

Dyrektorom szkół trudno jest odnieść się do zapowiedzi ministra edukacji, ponieważ są one nadal zbyt ogólne.

– Cały czas te założenia są bardzo ogólne. Więcej na ten temat będę mogła powiedzieć w momencie, gdy usiądę wspólnie z nauczycielami z mojej szkoły i przedyskutuję szczegółowe korekty w podstawie programowej. Wtedy będę znała ich zdanie na ten temat. Żyjemy w zwariowanych czasach, młodzieży jest bardzo trudno odnaleźć się w tym wszystkim. I z pewnością obawiają się egzaminów maturalnych. Z rozmów z uczniami wiem, że im chyba bardziej zależałoby na tym by podczas tegorocznej matury nie było egzaminów ustnych z języka polskiego. Pozytywnie odbieram zapowiedzi odchudzenia programu. To jest ważne, ponieważ w całej edukacji ważniejsze są kompetencje i umiejętności kluczowe, jeśli je nabędziemy to później możemy samodzielnie rozwijać swoją wiedzę - argumentuje Małgorzata Dembska, dyrektor II LO w Poznaniu.

– Wszystkie te zawirowania związane z wprowadzeniem zdalnej nauki z pewnością bardzo utrudniają realizację programu. Dopiero po powrocie dzieci ze szkoły będziemy mogli ocenić ich faktyczny poziom wiedzy. Liczyłem, że korekta programu nauczania nastąpi już przed wrześniem tego roku, ponieważ w ciągu roku jest o wiele ciężej coś takiego wprowadzać. Z pewnością zapowiedzi ministra dotyczące okrojenie egzaminów są korzystne dla uczniów. Wciąż nie znamy szczegółów, nie wiemy czy za tym pójdą jakieś zmiany w czasie trwania egzaminu. Liczę, że te szczegóły pojawią się szybko, ponieważ do egzaminów zostało niewiele czasu - komentuje Marek Korbanek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Poznaniu.

Zobacz też:

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wzrosło od 1 września 2020 o 6 proc. Podwyżki to efekt porozumienia z kwietnia 2019 roku. Zobacz, ile zarabiają nauczyciele po podwyżce --->

Zarobki nauczycieli 2020: Tyle wynoszą ich pensje po podwyżk...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski