Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rezydentura czy rezydencja?

Marta Żbikowska
Odpowiedzialni za system kształcenia lekarzy w Polsce muszą być szczęśliwymi ludźmi. Ci bowiem, czasu podobno nie liczą. A ten płynie nieubłaganie. Dla lekarzy rodzinnych również.

Czytaj komentowany tekst: Zabraknie lekarzy w Wielkopolsce. Młodzi się nie kształcą, starzy umierają

Każdy z nich co roku jest coraz starszy. A im dłużej nic się w tej sytuacji nie zmienia, tym więcej lat przybywa. Także lekarzom. Średni wiek lekarzy rodzinnych w Polsce niebezpiecznie zbliża się do 60 lat. To, do niedawna, wiek emerytalny.

Nowych lekarzy rodzinnych natomiast, nie przybywa. Problemem jest, między innymi, brak miejsc rezydenckich, które pozwalają na rozpoczęcie specjalizacji. Ponadto, dla młodych lekarzy, medycyna rodzinna nie jest specjalizacją atrakcyjną. To nie prestiżowa chirurgia, czy dochodowa ginekologia.

Tymczasem, wchodząc na internetowy portal dla młodych lekarzy rodzinnych i wybierając zakładkę aktualności trafiamy na optymistycznie brzmiący tytuł artykułu: „Perspektywy medycyny rodzinnej”. A w nim? „Prowadzimy międzynarodowy program, skierowany do lekarzy rodzinnych, zainteresowanych rozwojem kariery w Wielkiej Brytanii” - czytamy. Czyli to prawda, co kiedyś słyszałam. Że młodemu lekarzowi łatwiej wybudować rezydencję za granicą, niż zdobyć rezydenturę w kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski