Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robot nie pójdzie na zwolnienie lekarskie. To jego przewaga nad pracownikiem

Monika Kaczyńska
Wyrok Sądu Pracy, który nakazał Amazonowi wypłatę odszkodowania za bezzasadne zwolnienie, odpowiadającego jak sądzę kilkumiesięcznym zarobkom podnosi na duchu. Fakt, że do wygranej pracownik nie potrzebował adwokata każe myśleć, że jest miejsce, w którym zwyczajnie można upomnieć się o sprawiedliwość i jej doczekać.

Amazon, jak twierdzi do winy się nie poczuwa, ale płaci. Zresztą grosze, z punktu widzenia globalnej korporacji słynącej z ogromnych zysków i...płacenia niskich podatków. Lub lepiej - ich niepłacenia, choć w zgodzie z literą prawa.

Amazon wiele wysiłku wkłada w to, by stworzyć wizerunek firmy, dla której ludzie są ważni. Jednak ten wyrok bezwzględnie obnaża bolesną prawdę - w Amazonie człowiek ma mniej więcej taką wartość jak młotek czy szczotka do zamiatania. Ma być na miejscu. Nie ma go - wymienia się go na inny, równie anonimowy, równie zastępowalny element.

Dlaczego tak sądzę? Bo cała sprawa z nielegalnym zwolnieniem rozbiła się o niedostarczone przez lekarza e-zwolnienie. I powinna była zakończyć się w ciągu najdalej godziny. W normalnym świecie szef zapytałby pracownika o co chodzi. Po uzyskaniu odpowiedzi kadrowiec lub sam pracownik zadzwoniłby do przychodni z pytaniem zaginione zwolnienie i wszystko byłoby jasne. Sprawa zamknięta. Nie ma o czym mówić.

Ale w Amazonie nikt o nic nie pytał. Niczego nie sprawdzał. Dokonano egzekucji.

Czy to znaczy, że Amazon jest złym miejscem pracy? Zapewne nie dla każdego. Praca w systemie czterodniowym (po dziesięć godzin), dowóz do pracy, nieco lepsze niż na konkurencyjnych stanowiskach pieniądze. prawdopodobnie dla wielu pracowników Amazona to warte swojej ceny - ciężkiej pracy, w bardzo szybkim tempie, w warunkach, w których raczej prędzej niż później ludzi zastąpią roboty. Różne są w życiu sytuacje i różne motywacje.

Inna sprawa, że w przypadku wielu firm, które podbijają rynki warto zadać sobie pytanie na czym mianowicie budują swoją przewagę. W przypadku jednych to pomysł, na który nikt inny wcześniej nie wpadł, a który okazał się hitem. W przypadku innych to nowoczesne, efektywne rozwiązania technologiczne.

Ale bywa też, że przewaga konkurencyjna jest zbudowana na maksymalnej eksploatacji pracowników. Amazon nie jest tu ani wyjątkowy, ani tym bardziej jedyny. W jednym szeregu z nim stoją światowe koncerny odzieżowe sprzedające ciuchy szyte w Bangladeszu czy polskie firmy transportowe, które każą kierowcom nocować na parkingach. Ot, pracownicza zwyczajność. Ale powodów do dumy nie ma.

Czytaj komentowany tekst: Dostał odszkodowanie za niesłuszne zwolnienie z Amazona

POLECAMY:

Modowe stylizacje poznaniaków zadziwiają!

Najlepsze zdjęcia z MPK Poznań. To nas śmieszy i dziwi!

Ile zarabiają prostytutki w Wielkopolsce?

Kobiety poszukiwane za niepłacenie alimentów

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski