MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Robot zasilony AI zdał maturę z polskiego! Czas na zmiany w polskiej szkole? Fundacja Zwolnieni z Teorii zachęca do podpisania listu

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Robot zasilany IA napisał maturę z języka polskiego. Tak wygląda Prymus.
Robot zasilany IA napisał maturę z języka polskiego. Tak wygląda Prymus. mat. prasowe
W ubiegłym tygodniu maturzyści napisali maturę z języka polskiego. Jednym ze zdających był robot zasilany AI - Prymus. Jak mu poszło? Fundacja odpowiadająca za eksperyment zachęca do podpisania listu otwartego o zmianach w polskiej edukacji.

Spis treści

Robot zdał maturę z języka polskiego!

Robot zasilony AI zdał maturę z języka polskiego. Odpowiada za to Fundacja Zwolnieni z Teorii, która przeprowadziła eksperyment, w którym Prymus - specjalnie przygotowany model językowy AI podszedł do egzaminu maturalnego z języka polskiego. "Pisał" przez 30 minut i osiągnął niezłe wyniki - przekazują przedstawiciele fundacji.

W ubiegłym tygodniu do matury z języka polskiego podeszło ponad 260 tysięcy maturzystów. Jednym z nich był Prymus, którego wyposażono w podstawę programową oraz system oceny matury. Pracę przygotowaną przez Prymusa oceniło, niezależnie od siebie, trzech nauczycieli, z których dwóch to egzaminatorzy maturalni - praca została oceniona pozytywnie.

Eksperyment z udziałem Prymusa pokazuje, jak rozwój sztucznej inteligencji potęguje rozdźwięk między szkołą a rzeczywistością. Dzisiaj model nauki w szkole opiera się głównie o zapamiętywanie treści. My zaś widzimy potrzebę, aby polska szkoła zmierzała do zrównoważenia wiedzy teoretycznej i praktycznej. Osiągnięcie tego celu wymaga holistycznego podejścia do edukacji, a tym samym znalezienia w niej czasu na rozwijanie kompetencji przyszłości takich jak współpraca, sprawczość, empatia. W umiejętnościach miękkich technologia jeszcze długo nie zastąpi człowieka – mówi Paula Bruszewska, Prezeska Fundacji Zwolnieni z Teorii.

List otwarty dla edukacji

Fundacja Zwolnieni z Teorii wystosowała list otwarty, w którym zaprasza do poparcia idei wszystkich zainteresowanych zmianami w systemie oświaty w Polsce. W liście Fundacja podkreśla konieczność pilnego zrównoważenia proporcji między wiedzą a umiejętnościami.

Trochę mniej teorii, więcej praktyki. Apelujemy o realny czas w szkole na aktywności, które umożliwią uczniom rozwijanie kompetencji przyszłości. (...) proponujemy, aby aktywności uczniów kształtujące kompetencje przyszłości zostały uwzględnione na maturze i w kryteriach rekrutacji na studia - piszą w liście.

List podpisało już prawie 400 przedstawicieli edukacji, biznesu, mediów i organizacji pozarządowych. Można go podpisać tutaj: List otwarty.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski