Rocznica śmierci Krzysztofa Jakubika – poznańskiego rzeźbiarza zakochanego w wielkopolskiej historii

Materiał informacyjny "UNIVERSUM" SPÓŁDZIELNIA PRACY
Krzysztof Jakubik był człowiekiem niezwykle pogodnym, a przy tym oddanym sztuce – poznański artysta rzeźbiarz i medalier, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zmarł w wieku 67 lat, po ciężkiej chorobie 23 lipca 2018 roku.

W pracowni na poddaszu budynku przy ul. Ratajczaka miał swoje królestwo pełne rzeźb, modeli rzeźb, szkiców i książek. Tu czuł się znakomicie, chętnie dyskutując na tematy historyczne, techniczne, dotyczące postaci, które uwieczniał w swoich rzeźbach. Do każdego tematu podchodził starannie, studiując go starannie. Nie zostawiał żadnego detalu przypadkowi – każdy szczegół musiał być przemyślany i uzasadniony. Krzysztof pasjonował się historią, szczególnie wielkopolską, co niewątpliwie wywierało wpływ na jego prace.

Krzysztof Jakubik urodził się 24 maja 1951 roku w Poznaniu. W 1981 roku na ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych ukończył studia z wyróżnieniem.

Był m.in. autorem pomnika Armii Krajowej w Licheniu, pomników księdza Piotra Wawrzyniaka w Mogilnie i w Śremie, pomnika papieża św. Jana Pawła II w Mogilnie, księdza dr. Czesława Piotrowskiego przed Liceum Ogólnokształcącym Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. Błogosławionej Natalii Tułasiewicz i Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. Świętego Stanisława Kostki w Poznaniu oraz pomnika Świętej Faustyny Kowalskiej w Astanie w Kazachstanie. Był także autorem tablic pamiątkowych poświęconych m.in. arcybiskupowi Walentemu Dymkowi, Józefowi Piłsudskiemu i Hipolitowi Cegielskiemu.

Szczególnie dużą sentymą darzył Hipolita Cegielskiego, a efektem tego były popiersia wielkopolskiego lidera pracy organicznej i najbardziej chyba znany poznaniakom pomnik przy placu Wiosny Ludów, odsłonięty 19 września 2009 roku. Zresztą inne znane dzieło - popiersie Hipolita Cegielskiego, odsłonięte w 2006 roku w biurowcu Delta w Poznaniu przyniosło mu Srebrny Medal Towarzystwa im. H.Cegielskiego „Labor Omnia Vincit” - za krzewienie idei pracy organicznej.

Artysta był także członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Medalierów FIDEM. Jego dziełem było ponad 1000 medali. Dodajmy do tego 10 pomników, 25 tablic pamiątkowych, popiersia i rzeźby plenerowe. Tuż przed śmiercią pracował nad pięknym Pomnikiem Powstańca Wielkopolskiego, odsłoniętego już po jego śmierci w Mogilnie.
Swoje prace Krzysztof Jakubik prezentował na wystawach indywidualnych m.in. w Norymberdze, w Moskwie, Poznaniu, Krakowie i Warszawie, a także na ponad 90 wystawach zbiorowych m.in: w Poznaniu, Radomiu, Ravennie, Wiedniu, Berlinie, Astanie, Damaszku, Barcelonie, Madrycie, Toronto, Chicago, Nowym Jorku, Londynie i Sofii. Jego prace trafiły do kolekcji m.in. papieża Jana Pawła II, Helmuta Kohla, czy Józefa Glempa.

Universum Spółdzielnia Pracy to prawie 60 lat tradycji, głównie w branży usług pogrzebowych. Universum to również pierwszy zakład kremacji w Polsce, ponad 40 lat zarządzania poznańskimi cmentarzami komunalnymi. Universum to jednak przede wszystkim doświadczona i wykwalifikowana kadra, która zawsze stanowiła silny fundament pod świadczone przez nas usługi. Obecnie Universum to gwarancja najwyższej jakości usług pogrzebowych, całodobowe wsparcie w placówkach oraz telefonicznie, 4 oddziały w Poznaniu oraz zaufanie tysięcy klientów rocznie, którzy powierzają nam organizację pochówku swoich bliskich.

Pogrzeby przyjmujemy na adresie Woźna 15a (61-777 Poznań) i Grunwaldzka 342 (60-166 Poznań).

Usługi kamieniarskie na adresie ul. Grunwaldzka 305 (60-179 Poznań) i ul. Kępa 1 (61-021 Poznań).

Oba biura na terenie cmentarzy Junikowo i Miłostowo.

Dodaj ogłoszenie