- Nagraliśmy film o krzywdzie. Przez 3 lata byliśmy razem z rodziną Piotra Majchrzaka m.in. w trakcie procesów sądowych. Towarzyszyło nam poczucie bezradności. Staraliśmy się też wyjaśnić jak zginął 19-latek. Dotarliśmy do naocznych świadków, którzy opowiedzieli w filmie historię tamtego dnia - mówi o filmie "Pod opieką operacyjną" jego reżyser Anna Piasek-Bosacka.
Piotr Majchrzak był uczniem Technikum Ogrodniczego w Poznaniu. 11 maja 1982 roku szedł ulicą Fredry z wpiętym w ubranie opornikiem. Zatrzymało go ZOMO. Chłopak został dotkliwie pobity. Zmarł w szpitalu.
Premiera filmu odbędzie się w czwartek, o godz. 17 w poznańskim kinie Rialto. - Będzie to początek obchodów 32. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego. W piątek 13 grudnia o godzinie 12 złożymy kwiaty w miejscach upamiętniających ofiary tamtego okresu - mówi Jarosław Lange, przewodniczący wielkopolskiej "Solidarności".
Instytut Pamięci Narodowej namawia , aby w rocznicę zapalić światło wolności
Z kolei o godzinie 17 odprawiona zostanie msza św. w kościele Dominikanów, a po niej odbędą się główne uroczystości pod pomnikiem Czerwca 1956, gdzie ze zniczy zostanie ułożony napis "13 grudnia - Pamiętamy".
- Już dziś chcemy zachęcić wszystkich do udziału w akcji "Zapal światło wolności". 13 grudnia o godz. 19.30 postawmy w oknach świeczki. Niech to będzie hołd dla ofiar stanu wojennego - namawia dr Agnieszka Łuczak z poznańskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Podobny gest w noc wigilijną 1981 roku wykonał m.in. Ronald Reagan i Jan Paweł II.
ZOBACZ ZWIASTUN FILMU:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?