Rodzaje ekspresów do kawy – który wybrać, ile kosztują?

  Rodzaje ekspresów do kawy – który wybrać, ile kosztują?

  Materiał informacyjny

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Rodzaje ekspresów do kawy – który wybrać, ile kosztują?
  Rodzaje ekspresów do kawy – który wybrać, ile kosztują?

  Rodzaje ekspresów do kawy – na co zwrócić uwagę przy wyborze? Co warto wiedzieć? Jaki ekspres do kawy kupić? Jaki jest najlepszy?  Rodzaje ekspresów do kawy - co warto wiedzieć?


  Czy zastanawialiście się kiedyś w czym tak naprawdę tkwi sekret dobrej kawy? Bez wątpienia przede wszystkim w jej gatunku. Jednak czy to wszystko? Nie do końca. Równie istotnym jest sposób jej przyrządzenia. Dlatego w dzisiejszych czasach tak popularne stały się ekspresy do kawy, dzięki którym można nie tylko przyrządzić różne rodzaje tego kultowego i energetycznego napoju, ale przede wszystkim przyrządzić kawę naprawdę dobrą, i to w mgnieniu oka.
  Sprzęt ma więc znaczenie, pozostają jednak kwestie szczegółowe.
  • Jakie mamy rodzaje ekspresów do kawy?
  • Czym różnią się ekspresy i jak je obsługiwać?
  • Kiedy lepiej wybrać ekspres przelewowy, a kiedy ciśnieniowy? Czy to w ogóle ma jakiekolwiek znaczenie?
  • Czy trzeba od razu wydawać fortunę na zakup ekspresu, czy może wystarczy nam ten z niższej nieco półki?
  • No i w końcu: jaka kawa jest godna polecenia?

  Na te i inne pytania postaramy się znaleźć odpowiedź w niniejszym artykule.

  Ekspres przelewowy czy ciśnieniowy?


  Podstawowym rozróżnieniem ekspresów do kawy jest to między ekspresami przelewowymi a ciśnieniowymi. Zasada działania ekspresów przelewowych jest bardzo prosta. Stosuje się w nich papierowe filtry, napełnione kawą, przez którą przechodzi gotowana woda. W ten sposób otrzymujemy gotowy napój w podgrzewanym dzbanku. Dobre rozwiązanie, jeśli szybko potrzebujemy dużo czarnej kawy.

  – Urządzenia takie były popularne w Polsce w latach ’90, potem stały się „passe”, ale teraz znów wracają do łask. Jeżeli będziecie używali świeżo zmielonej kawy (a niektóre współczesne „przelewówki” mają nawet wbudowane młynki), to otrzymacie dobrą, czarną, aromatyczną kawę w dużej ilości – pisze na blogu „Kawowy Guru” jego autor, Michał Socha.

  Natomiast ekspresy ciśnieniowe to już dużo bardziej zaawansowane i samodzielne urządzenia, posiadające więcej funkcji niż te pierwsze. Przede wszystkim samo przygotowanie kawy odbywa się szybciej, a uruchomienie procesu zaparzania kawy następuje po wybraniu odpowiedniej opcji. Sprzęt ten do zaparzenia kawy wykorzystuje – jak sama nazwa wskazuje wysokie ciśnienie.

  Ekspresy ciśnieniowe: automatyczny, kolbowy, kapsułkowy  Wśród ekspresów ciśnieniowych możemy wyróżnić ekspresy:
  • automatyczne,
  • kolbowe
  • i kapsułkowe.

  Jeśli chodzi o ekspresy automatyczne, to z grubsza wiadomo – całą pracę wykonuje za nas automatyczny mechanizm. Nasz wkład (prócz rzecz jasna czyszczenia sprzętu itd., o czym będziemy jeszcze pisać) sprowadza się do wybrania odpowiedniej opcji.

  Ekspresy kolbowe tym różnią się od automatycznych, że do ich użytkowania potrzeba nieco więcej zaangażowania. Dlatego ekspresy kolbowe, na których pracują między innymi bariści w kawiarniach, polecane są raczej tym osobom, które w przygotowaniu kawy odnajdują prawdziwą przyjemność. Własnoręczne mielenie i zaparzanie kawy nie każdemu musi sprawiać frajdę, dlatego amatorzy kawy, zainteresowani wyłącznie efektem końcowym, sięgną raczej po automat.

  Alternatywą dla dwóch powyższych rodzajów są ekspresy kapsułkowe – dobre rozwiązanie dla tych, którzy dużą wagę przywiązują do jak najkrótszego czasu przygotowania kawy. Ekspresy na kapsułki, prócz szybkości użytkowania, charakteryzują się przede wszystkim łatwością obsługi i całkiem przystępną ceną. Kosztem za te udogodnienia jest jednak jakość kawy serwowanej w kapsułkach – trzeba mieć to na uwadze przy wyborze ekspresu.

  Czyszczenie ciśnieniowego ekspresu automatycznego i kolbowego - różnice


  Skupmy się na ekspresach ciśnieniowych: automatycznych i kolbowych, zaczynając nieco od końca, choć bez wątpienia od niezwykle istotnej kwestii, jaką jest czyszczenie tego rodzaju sprzętu. Jak zauważyliśmy, przygotowanie kawy w ekspresie kolbowym wymaga dużo więcej wkładu własnego niż w automatycznym. Podobnie jest i z czyszczeniem. Po zaparzeniu kawy musimy wysypać proszek z kolby i przemyć sitko. Przetarcia wymaga też dysza speniająca mleko – jeśli oczywiście z niej korzystaliśmy. Regularne odkamienianie ekspresu, poprzez użycie odpowiedniego środka aplikowanego do zbiornika na wodę jest również bardzo ważne – pamiętać należy o tym, że po procesie odkamieniania trzeba przepuścić przez ekspres czystą wodę.

  Rzecz ma się nieco inaczej, jeśli idzie o ekspresy automatyczne.

  – W ekspresie automatycznym z rurką do mleka po zaparzeniu kawy nie czyścimy właściwie niczego, poza systemem mlecznym. Ekspres do kawy ciśnieniowy z młynkiem i pojemnikiem na mleko wymaga odłączenia rurki doprowadzającej mleko i wyjęcia dyszy spieniającej. Rurkę przepłukujemy wodą, a dyszę oczyszczamy szczoteczkę, przemywamy pod wodą i ponownie przykręcamy do urządzenia. Jeśli zakupimy ekspres bez rurki na mleko to jest duża szansa, że będzie miał zaimplementowaną funkcją samoczyszczenia, sprzęt oczyści się po wybraniu przez nas odpowiedniej opcji (tylko wybrane modele mają funkcję automatycznego oczyszczania systemu mlecznego). Podobnie będzie z odkamienianiem. Cały proces zadziała samoczynnie po ustawieniu przez nas odpowiedniej funkcji – czytamy w poradniku: Jaki samoczyszczący ekspres do kawy wybrać? Który najlepiej spienia mleko?

  Jaki ekspres ciśnieniowy?


  Przeglądając poradniki i zestawienia ekspresów do kawy z młynkiem i spieniaczem do mleka można zauważyć pewną prawidłowość: w każdych „top 10” czy „top 5” występuje z reguły kilka modeli ekspresów solidnej, włoskiej marki De’Longhi. Rzeczywiście, blogerzy, którzy testowali te urządzenia (na przykład przywoływany już wcześniej autor popularnego bloga kawowego Michał Socha), chwalili sobie ich działanie i przyrządzaną przez nie kawę.

  Kilka modeli De’Longhi trafiło do zestawienia najlepszych dziesięciu ekspresów do kawy ze spieniaczem mleka, karafką i młynkiem, opublikowanym przez „Gazetę Krakowską”. Wśród nich między innymi bardzo interesujący i niezwykle wygodny sprzęt w postaci De’Longhi ECAM 650.85 PrimaDonna Elite Experience. Co w nim takiego wyjątkowego?

  – Model 650.85 PrimaDonna Elite Experience wyróżnia się łatwością obsługi i doskonale sprawdzi się w małej kuchni, ponieważ pojemnik na wodę wysuwany jest w kierunku do siebie, do tego jest na tyle wąski, że nie zahacza nawet o filiżankę postawioną pod dystrybutorem – czytamy we wspomnianym poradniku, w którym wysoko oceniono również między innymi system mleczny sprzętu. – Jednak to nie to jest najważniejsze – na uwagę zasługuje cichy, wytrzymały stalowy młynek z 13-stopniową regulacją mielenia. To właśnie on pozwala na zaparzenie idealnego naparu z różnorodnych odmian kawy. Dzięki temu, że młynek jest stalowy, zwiększa się jego odporność i wytrzymałość, do tego nie powoduje nagrzewania się ziaren podczas mielenia i temperatura jest na tyle optymalna, aby wydobyć z nich pełnię smaku bez ich przypalania, jak to może się dziać w przypadku młynków ceramicznych. Dokładnie takie młynki stosowane są w profesjonalnych ekspresach i możemy je spotkać między innymi w kawiarniach. Do tego pracuje cicho i na pewno nie obudzi domowników podczas porannego przygotowywania kawy – czytamy w zakończeniu recenzji ekspresu.

  Prócz tego modelu na stronie TOP 10 ekspresów do kawy ze spieniaczem mleka, karafką i młynkiem zaprezentowano jeszcze kilka ciekawych rozwiązań, w tym – jak wspomnieliśmy – kilka od włoskiego producenta. De’Longhi już tak mocno zakorzenił się na rynku ekspresów do kawy (niezależnie od tego, czy mówimy o ekspresach do kawy latte, ekspresach do cappuccino czy innych).

  Ile kosztują poszczególne rodzaje ekspresów do kawy?


  Przechodzimy w końcu do kwestii ceny ekspresów do kawy. Każdy, kto choć trochę ma pojęcie o podstawowych prawach ekonomii wie doskonale, że dobry produkt musi odpowiednio dużo kosztować. Dla najbardziej wymagających klientów, nie tylko pod względem jakości przygotowywanej kawy, ale na przykład designu i obsługi (personalizacja ustawień), najodpowiedniejsze będą sprzęty kosztujące zwykle powyżej 3000 złotych.

  Nie oznacza to wcale, dobrego ekspresu do kawy nie można kupić za mniejsze pieniądze. Ekspresy z automatycznym spieniaczem mleka kosztują zwykle od 1500 do 300 złotych. Jednak poniżej 1500 złotych też można nabyć całkiem sensowy sprzęt.

  – Ekspresy do 1500 zł spełnią oczekiwania większości użytkowników i okażą się wystarczające jako poranna kawowa pomoc. Tańsze urządzenie przygotuje dla nas podstawowe rodzaje napojów, najczęściej kawę czarną. Do przyrządzenia mlecznego wariantu będziemy musieli użyć dyszy wystającej z urządzenia i samodzielnie spienić mleko. Nawet w modelu do 1500 zł ekspres automatyczny będzie wyposażony w młynek żarnowy – stalowy lub ceramiczny. Profesjonaliści podkreślają, że do bardziej wytrzymałych należy ten pierwszy. Mieli też ziarna bez nadmiaru pyłu charakterystycznego dla młynka ceramicznego – czytamy w poradniku na stronie: Jura, De’Longhi czy Saeco: ceny, opinie, porównanie.

  Czy rodzaj ekspresu do kawy wpływa na to jaką kawę potrzebujemy?
  fot. rodzaje kaw mlecznych


  Kiedy już zdecydujemy się na dany ekspres, staniemy przed końcowym zadaniem, czyli doboru odpowiedniej kawy. Łacińskie przysłowie: de gustibus non disputandum est (o gustach się nie dyskutuje) doskonale oddaje sedno problemu. Dobór kawy jest bowiem kwestią indywidualnych upodobań.

  Osoby ceniące bogaty smak i aromat powinny sięgnąć po Arabikę, natomiast Robusta będzie świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy w kawie szukają przede wszystkim efektywnego pobudzenia. Alternatywą pozostają różnego rodzaju mieszanki, znów – w zależności od gustów.

  Czy poziom zmielenia kawy też ma znaczenie? Oczywiście! W zależności od rodzaju ekspresu: ciśnieniowego czy przelewowego będziemy dobierać kawę drobno lub grubo zmieloną. Na temat znaczenia stopnia zmielenia kawy można przeczytać w poradniku na stronie: Rodzaje i gatunki kawy ziarnistej - tajemnice smaku kawy.

  Jak przechowywać kawę?


  Na koniec warto zwrócić również uwagę na sposób przechowywania kawy. Tak, to również ma niebagatelne znaczenie: temperatura, wilgotność powietrza, forma przechowywania kawy – wszystko to będzie wpływać na jej smak po przyrządzeniu.

  Dobrze wiedzieć, że aromat kawy zostanie zachowany, jeśli będzie ona przechowywana w ziarnach, a nie w formie zmielonej, oraz gdy nie będzie ona wystawiona na działanie promieni słonecznych czy przechowywana w warunkach dużej wilgotności powietrza. Jeśli ktoś poleci wam przechowywanie kawy w lodówce – nie dawajcie temu wiary. Również w tym wypadku największym przegranym będzie aromat, a w konsekwencji i my sami.

  Jak więc widać, w kwestiach dotyczących kawy wszystko ma znacznie. W końcu cały proces przechowywania i parzenia kawy to prawdziwa sztuka. Nie ma tu miejsca na najmniejsze nawet błędy. Nagroda warta jest jednak zachodu. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości.

  Źródła:
  • Automatyczne ekspresy do 1500 zł, 3000 zł i powyżej – czym się różnią?, https://www.delonghi.com/pl-pl/produkty/kawa/delonghi-kawa/ceny-ekspresow-do-kawy (dostęp: 24.03.2019)
  • Jaki samoczyszczący ekspres do kawy wybrać? Który najlepiej spienia mleko?, https://gazetawroclawska.pl/jaki-samoczyszczacy-ekspres-do-kawy-wybrac-ktory-najlepiej-spienia-mleko/ar/13717228 (dostęp: 24.03.2019)
  • Jura, De’Longhi czy Saeco: ceny, opinie, porównanie, https://gk24.pl/jura-delonghi-czy-saeco-ceny-opinie-porownanie/ar/13937405 (dostęp: 24.03.2019)
  • Test ekspresów do kawy De’Longhi. Jak wybrać najlepszy?, https://kawowy.guru/test-ekspresow-do-kawy-delonghi-jak-wybrac-najlepszy/ (dostęp: 24.03.2019)
  • TOP 10 ekspresów do kawy ze spieniaczem mleka, karafką i młynkiem, https://gazetakrakowska.pl/top-10-ekspresow-do-kawy-ze-spieniaczem-mleka-karafka-i-mlynkiem/ar/13937191 (dostęp: 24.03.2019)

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Głosu za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Głosu za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Zostań w domu. Zamów online!

  Zostań w domu. Zamów online!