MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice nie będą mieć wglądu w oceny dzieci? Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie weryfikować przepisy oświatowe!

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Biuro RPO zauważa jednak rosnącą liczbę głosów domagających się umożliwienia dorosłym uczniom deklarowania braku zgody na przekazywanie rodzicom informacji o ich edukacji
Biuro RPO zauważa jednak rosnącą liczbę głosów domagających się umożliwienia dorosłym uczniom deklarowania braku zgody na przekazywanie rodzicom informacji o ich edukacji Łukasz Kaczanowski
W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich nasiliły się wnioski odnośnie dostępu rodziców do ocen ich pełnoletnich dzieci. Obecne przepisy ustawy o systemie oświaty precyzują, że są one dostępne dla ucznia oraz jego rodziców. Szczegółowe regulacje dotyczą szkół dla dorosłych, branżowych szkół II stopnia i szkół policealnych, gdzie oceny są jawne wyłącznie dla słuchacza.

Zgłoszenia do Biura RPO w sprawie wglądu rodziców w oceny

Jak podaje Portal Samorządowy, Ministerstwo Edukacji Narodowej utrzymuje, że rodzice uczniów pełnoletnich powinni mieć dostęp do informacji o postępach w nauce ich dzieci, argumentując, że pełnoletni uczniowie często nie są jeszcze samodzielni finansowo. MEN podkreśla, że stworzono regulacje prawne pozwalające uczniom pełnoletnim na decydowanie o udostępnianiu informacji o ocenach.

Biuro RPO zauważa jednak rosnącą liczbę głosów domagających się umożliwienia dorosłym uczniom deklarowania braku zgody na przekazywanie rodzicom informacji o ich edukacji. Takie stanowisko może wynikać z różnych przyczyn, w tym konfliktu z rodzicami czy decyzji o samodzielnym życiu.

Trwa głosowanie...

Czy rodzice pełnoletnich dzieci powinni mieć wgląd w ich oceny?

- Należy jednocześnie dążyć do tego, aby dyrektorzy szkół oraz nauczyciele, działając w warunkach różnych oczekiwań ze strony członków społeczności szkolnej, nie byli zmuszeni mierzyć się ze sprzecznymi interpretacjami prawa oświatowego. Przepisy odnoszące się do udzielania rodzicom informacji muszą być zatem jasne. W ocenie RPO powinny one uwzględniać zarówno odmienną sytuację prawną uczniów pełnoletnich, jak i skomplikowane relacje, które mogą mieć miejsce w rodzinie - przekonuje Biuro RPO.

MEN zajmie się weryfikacją przepisów

W odpowiedzi na te kontrowersje, Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do minister edukacji Barbary Nowackiej o stanowisko MEN w tej sprawie oraz ewentualną potrzebę zmian prawnych, które lepiej chroniłyby dane osobowe pełnoletnich uczniów.

Problem dostępu rodziców do ocen pełnoletnich uczniów nie jest nowy – już w 2012 roku Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zwracał uwagę na konieczność ochrony prywatności i danych osobowych uczniów pełnoletnich. MEN przyznało, że istnieje potrzeba rewizji przepisów i zapowiedziało prace nad zmianami.

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer poinformowała, że od 2013 roku wpływały skargi dotyczące informowania rodziców o ocenach uczniów pełnoletnich. MEN dostrzega potrzebę weryfikacji obowiązujących przepisów i analizuje propozycje zmian, które mogłyby lepiej adresować prawa uczniów pełnoletnich.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski