Rodzina 500 plus: Najważniejsze zasady programu [WNIOSEK]

SZKI
Startuje program Rodzina 500 plus Mariusz Kapała
Startuje program Rodzina 500 plus. Kto otrzyma świadczenie wychowawcze? Oto najważniejsze zasady oraz wniosek, który trzeba wypełnić.

Kto otrzyma świadczenie wychowawcze?

Z pomocy skorzystają rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18. roku życia. Rodzina z dwojgiem niepełnoletnich dzieci będzie mogła otrzymać 500 zł na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko.

Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe jest wyższe i wynosi 1200 zł netto. Dodatkowe wsparcie w wysokości 500 zł otrzymają także rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka na każde dziecko, na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Pomoc otrzymają zarówno rodziny, w których rodzice są w związku małżeńskim jak i rodziny niepełne oraz rodzice pozostający w nieformalnych związkach. W przypadku rodziców rozwiedzionych wsparcie otrzyma ten rodzic, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem.

Rodzina 500 plus - Wniosek

Wniosek o świadczenie trzeba składać raz do roku. Wnioski można składać od 1 kwietnia 2016 roku. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu trzech miesięcy od startu programu czyli od 1 kwietnia do 1 lipca włącznie, wówczas świadczenie będzie wypłacone z wyrównaniem od 1 kwietnia 2016 roku. Jeśli złożymy wniosek po 1 lipca 2016 roku, to świadczenie wychowawcze zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku bez wyrównania za minione miesiące.

Wniosek można wysłać pocztą oraz wypełnić on-line. Wnioski przez internet można złożyć za pomocą bankowości elektronicznej, PUE ZUS, ePUAP oraz portalu empatia.mrpips.gov.pl.

Wnioski o przyznanie świadczenia w wysokości 500 zł na dziecko w Poznaniu można składać w następujących punktach:

  • Poznańskie Centrum Świadczeń, ul. Wszystkich Świętych 1 (24 stanowiska obsługowe);
  • Poznańskie Centrum Świadczeń, ul. Małachowskiego 10 (nowy oddział przy pętli tramwajowej na Zawadach, 28 stanowisk obsługowych);
  • Wydział Komunikacji UMP, ul. Gronowa 22 (4 stanowiska obsługowe);
  • Wydział Działalności Gospodarczej UMP, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404 (2 stanowiska obsługowe);
  • Wydział Spraw Obywatelskich UMP, ul. Libelta 16 (4 stanowiska obsługowe).

Jak wypełnić wniosek? Sprawdź na kolejnej stronie!

Rodzina 500 plus - Jak wypełnić wniosek?

Osoba, ubiegająca się o dodatek, będzie musiała wpisać swoje dane osobowe: imię, nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, stan cywilny, obywatelstwo i adres. Następnie należy wpisać dane dzieci, na które chce uzyskać dane świadczenie.

W kolejnej części wniosku trzeba potwierdzić m.in, że wprowadzone dane są zgodne z prawdą a dzieci, na które ma być dodatek nie są uprawnione do świadczenia wychowawczego na własne dziecko, nie pozostają w związku małżeńskim i nie są umieszczone w "pieczy zastępczej", czyli np. domu pomocy społecznej, placówce opiekuńczo-wychowawczej czy młodzieżowym ośrodku wychowawczym.

Należy również potwierdzić, że nie przysługuje na dziecko świadczenie wychowawcze lub świadczenie o podobnym charakterze za granicą.

Gdy ubiegamy się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko i osiągamy dochody tylko z tytułu zatrudnienia, wówczas składamy tylko wniosek o świadczenie wychowawcze.

Jeżeli mamy dochody z innych źródeł np. z gospodarstwa rolnego, wynajmu mieszkania, otrzymujemy alimenty na dziecko itd. wówczas do wniosku dołączamy odpowiednie oświadczenie. Może to być:
- oświadczenia dokumentujące wysokość dochodu niepodlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - jeśli członkowie rodziny osiągają takie dochody,

- oświadczenie o deklarowanych dochodach osiąganych przez osoby podlegające przepisom o zryczałtowanym podatku dochodowym – jeśli członkowie rodziny osiągają takie dochody,

- dokumenty (w tym oświadczenia) potwierdzające utratę lub uzyskanie dochodu w przypadku zmian sytuacji dochodowej.

Gdy wniosek będzie wysyłany elektronicznie, będzie można dołączyć do niego odpowiednie dokumenty.

Rodzina 500 plus - Jakie formalności należy spełnić?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Daniel

Właśnie skończyłem oglądać Deadpoola i nie wiem co o tym myśleć. Oglądało się bardzo przyjemnie ale czegoś mi w nim brakuje..

A Wy co myślicie?

t*************/movie/lSx5PqPayWRiHEpE

Dodaj ogłoszenie