Rodzina 500 plus w 2021 roku. Uwaga na ważne zmiany od 1 lutego! Kiedy i jak składać wnioski o 500+, żeby nie stracić pieniędzy?

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Mimo, że spadek wartości 500 plus następuje z powodu inflacji, świadczenie nie zostanie zwaloryzowane. Ekonomiści podkreślają, że z racji na sytuację budżetową kraju, obecna pomoc i tak jest bardzo duża
Mimo, że spadek wartości 500 plus następuje z powodu inflacji, świadczenie nie zostanie zwaloryzowane. Ekonomiści podkreślają, że z racji na sytuację budżetową kraju, obecna pomoc i tak jest bardzo duża Pixabay
Program Rodzina 500 plus w tym roku czeka ważna zmiana. 500 złotych na każde niepełnoletnie dziecko nadal będzie wypłacane bez względu na dochód rodziny i nadal w gotówce – choć w ten sposób nie wszystkim. Zmieni się jednak okres rozliczeniowy świadczenia. Co trzeba wiedzieć, żeby pieniędzy z 500 plus nie stracić? Już niedługo można będzie złożyć wniosek! Jak złożyć wniosek o 500 plus? Kiedy 500 złotych znajdzie się na naszym koncie i od czego to zależy?

Ostatni okres rozliczeniowy, na który uprawnieni do świadczenia składali wniosek był wyjątkowo długi, obejmował miesiące od 1 października 2019 do końca maja tego roku. W zeszłym roku ci, którzy kontynuowali pobieranie pieniędzy z programu Rodzina 500 plus żadnych wniosków składać więc nie musieli, a 500 zł co miesiąc na każde dziecko dostawać będą jeszcze do końca maja.

Trwa głosowanie...

Czy uważasza, że 500+ to dobry sposób na wspieranie polskich rodzin?

Głos Wielkopolski

Program Rodzina 500 plus 2021. Zmienia się okres rozliczeniowy świadczenia

W tym roku termin składania nowych wniosków zmienił się. Żeby uzyskać świadczenie wychowawcze 500 plus po 31 maja br. wnioski elektroniczne będzie można składać już od 1 lutego, a drogą tradycyjną w punktach wyznaczonych przez gminy lub pocztą – od 1 kwietnia. Cały okres rozliczeniowy, na który wniosek w tym roku złożymy będzie obejmował miesiące: czerwiec 2021-maj 2022, bo wniosek składamy tym razem na rok.

– W samym Poznaniu z programu Rodzina 500 plus skorzystało w zeszłym roku około 90 tys. dzieci i w tym roku będzie podobnie, bo choć część z nich osiągnęła już pełnoletność, przybyły nowe – mówi Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Premier tak mówił o zmianach w 500 plus po 1 lipca 2019 roku:

Program Rodzina 500 plus 2021. Jak składać wnioski?

Wnioski najlepiej składać drogą elektroniczną za pośrednictwem

  • ministerialnego Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia,
  • ePUAP,
  • bankowości elektronicznej. Tę usługę ma w ofercie niemal każdy bank, wystarczy na jego stronie wyszukać odpowiednią zakładkę.

Program Rodzina 500 plus 2021. Wypłaty 500 plus zależą od terminu złożenia wniosku

Jeśli złożymy go do 30 kwietnia – wypłatę dostaniemy najpóźniej 30 czerwca br., jeżeli wniosek złożymy do 31 maja – wypłatę dostaniemy do końca lipca. Na wnioski czerwcowe 500 plus dostaniemy do końca sierpnia, na lipcowe do końca września, a na sierpniowe, które kończą okres rozliczeniowy – do końca października.

Czytaj także: Znów można skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego przyznanego w związku z pandemią. Jak go dostać?

Kiedy 500 plus znajdzie się na naszym koncie?

  • wniosek składamy do 30 kwietnia 2021 r. - wypłata świadczenia nastąpi do 30 czerwca 2021 r.
  • wniosek składamy od 1 maja do 31 maja 2021 r. - wypłata świadczenia nastąpi do 31 lipca 2021 r.
  • wniosek składamy od 1 czerwca do 30 czerwca 2021 r. - wypłata świadczenia nastąpi do 31 sierpnia 2021 r.
  • wniosek składamy od 1 lipca do 31 lipca 2021 r. - wypłata świadczenia nastąpi do 30 września 2021 r.
  • wniosek składamy od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2021 r. - wypłata świadczenia nastąpi do 31 października 2021 r.

Program Rodzina 500 plus 2021. Uwaga, żeby nie stracić pieniędzy!

Żeby jednak kontynuować pobieranie świadczenia wychowawczego bez strat, wniosek musimy złożyć do końca czerwca. Pieniądze na wniosek lipcowy dostaniemy dwa miesiące później, ale już bez 500 zł należnych za czerwiec. Gdy wniosek złożymy w sierpniu, pieniądze – całe 1000 zł – przepadną za czerwiec i lipiec. Świadczenie jest bowiem wypłacone od miesiąca złożenia wniosku bez wyrównania za minione miesiące. Oczywiście chodzi tu o kontynuacje wypłat.

Program Rodzina 500 plus 2021. Co z wnioskami świeżo upieczonych rodziców?

Świeżo upieczeni rodzice 500 zł dostaną od dnia narodzin dziecka, bez względu na to w jakim miesiącu się ono urodzi. Muszą tylko pamiętać o tym, by wniosek złożyć w ciągu trzech miesięcy od tej daty, bo bez wniosku nikt świadczenia nie dostanie. Do jego złożenia konieczne są tylko dane rodzica lub rodziców i numer PESEL dziecka lub dzieci.

Sprawdź też: Jak starać się o zasiłek opiekuńczy na zasadach ogólnych? Kto ma do niego prawo?

Program Rodzina 500 plus 2021. Czy świadczenie wychowawcze 500 plus przysługuje Polakom mieszkającym za granicą?

Świadczenie wychowawcze nie przysługuje Polakom mieszkającym za granicą. Wyjątkiem jest sytuacja, w której jeden z rodziców mieszka wraz z dziećmi w Polsce, a drugi pracuje za granicą w innym państwie UE, EOG lub Szwajcarii. Prawo do świadczenia wychowawczego ustalane jest wówczas w oparciu o unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Rodzic nie może jednak pobierać podobnych świadczeń na te same dzieci w dwóch krajach.

Program Rodzina 500 plus 2021. Kto dostanie 500 plus po rozwodzie?

Ten rodzic, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Gdy rodzice sprawują opiekę naprzemienną, kwota 500 plus jest dzielona na oboje rodziców po 250 zł.

Program Rodzina 500 plus 2021. Czy świadczenie 500 plus zawsze wypłacane jest w gotówce?

500 plus nie zawsze wypłacane jest w gotówce.

– Jeśli jest uzasadnione podejrzenie, że pieniądze te są marnotrawione, świadczenie może być wypłacane w formie rzeczowej lub opłat za usługi – wyjaśnia Damian Napierała. – Na zgłoszenie policji czy kuratora mamy obowiązek przeprowadzenia wywiadu rodzinnego i takich wywiadów w zeszłym roku pracownicy socjalni MOPR przeprowadzili na nasze zlecenie blisko 300. Każdy, kto ma podejrzenie, że pieniądze te nie służą dobru dziecka, może nam to zgłosić listownie lub mailowo pod adresem swiadczenia@pcs-poznan.pl. Weryfikujemy wszystkie zgłoszenia, nawet te anonimowe.

Zobacz:

Poznań w PRL. Obejrzyj 50 zdjęć i przeżyj niezapomnianą podr...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie