Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rogal Świętomarciński: Czekamy na słodkie wspomnienia

Anna Jarmuż
Rogal Świętomarciński: Czekamy na słodkie wspomnienia
Rogal Świętomarciński: Czekamy na słodkie wspomnienia Waldemar Wylegalski
Wspólnie z Rogalowym Muzeum Poznania, czekamy na pamiątki związane z naszym tradycyjnym wypiekiem. Zostaną one pokazane na wystawie w okolicach święta 11 listopada.

Ma kształt podkowy lub półksiężyca. W jego wnętrzu kryje się nadzienie z białego maku z dodatkiem orzechów, rodzynek i ciasta biszkoptowego. O czym mowa? O rogalu świętomarcińskim. Ten tradycyjny specjał jest wypiekany w Poznaniu, co najmniej od połowy XIX wieku (z tego czasu pochodzą pierwsze wzmianki na ten temat). Ma swoją historię i tradycję. Przez lata pozostawił swój ślad nie tylko w umysłach, ale i domach Wielkopolan. Takich pamiątek poszukujemy, wspólnie z Rogalowym Muzeum Poznania.

- Kiedy robi się chłodno, poznaniak odczuwa potrzebę zjedzenia świetomarcińskiego rogala. Wypiek wpisał się na stałe w naszą tradycję - żartuje Szymon Walter, współzałożyciel Rogalowego Muzeum Poznania.

Jak wyjaśnia, rogal nie zawsze wyglądał tak samo. Kiedyś był o wiele większy. Nie zawsze był też łatwo dostępny. Kiedyś, by go zjeść, trzeba było odstać swoje w kolejce. - Chcemy wrócić do tego, co było - mówi Szymon Walter.

Założyciele Rogalowego Muzeum, wspólnie z „Głosem” poszukują pamiątek, związanych z świętomarcińskim wypiekiem. Mogą to być dawne fotografię, na których pojawia się rogal (piekarnie, parady, rodzinne przyjęcia), przepisy (te domowe i oficjalne), artykuły prasowe, ogłoszenia, dokumenty (np. certyfikaty), a nawet paragony zakupu. Mile widziane są też rekwizyty - sprzęt, wykorzystywany podczas wypieku (sita, walce do maku, płyty ze starych pieców itp.).
Pamiątki można wypożyczyć lub przekazać do zbiorów muzeum - Stary Rynek 41/2 (wejście od ul. Klasztornej 23). Zgłaszać można się codziennie, w godz. 9-15. Możliwy jest też kontakt telefoniczny - numer 690 077 800 lub mailowy - adres: muzeum@ rogalowemuzeum.pl

Osoby, które dostarczą najbardziej wartościowe pamiątki otrzymają rodzinne vouchery na pokaz w Rogalowym Muzeum Poznania. Zbiory zostaną pokazane na wystawie czasowej w muzeum, w okolicach święta 11 listopada. Być może staną się też elementem stałej ekspozycji.

- Tradycję rogala trzeba kultywować. To rola naszego muzeum- mówi Szymon Walter.

Święto Niepodległości - w Poznaniu najweselej
W stolicy Wielkopolski data 11 listopada to nie tylko Święto Niepodległości, ale też imieniny ulicy Święty Marcin i tradycyjne rogale świetomarcińskie.

W tym dniu, co roku, jedną z najważniejszych ulic miasta przechodzi kolorowa parada. Na Świętym Marcinie odbywa się kiermasz, można zobaczyć pokazy i animacje. Tego dnia w domu każdego poznaniaka goszczą też rogale świętomarcińskie. Szacuje się, że w dniu Św. Marcina rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu sprzedają średnio 250 ton tego wyrobu. Wcześniej jednak muszą uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego. W 2008 roku rogal trafił bowiem na prestiżową listę regionalnych specjałów i jest produktem chronionym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski