Rój szerszeni lub gniazdo os? Jeśli nie ma zagrożenia życia, nie dzwoń pod numer alarmowy 112
Straż pożarna przypomina, że numer alarmowy 112 jest przeznaczony do zgłaszania sytuacji, w których zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi.
Zastępca wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. Tomasz Wiśniewski, zwraca uwagę na konieczność odpowiedzialnego korzystania z numeru alarmowego. Wskazuje, że od maja do lipca strażacy interweniowali na terenie Wielkopolski niemal 2,5 tys. razy w związku ze zgłoszeniami dot. szerszeni, os lub pszczół. To o kilkaset interwencji więcej niż w ubiegłym roku. Jednak nie każde zauważone gniazdo os wymaga zaangażowania służb.
- Wzywający nas do owadów błonkoskrzydłych musi oszacować, czy występuje jakiekolwiek zagrożenie dla życia, zdrowia osób, domowników. Proszę pamiętać, że do takiego wezwania przyjeżdża duży samochód, sześciu ratowników, czasem dojeżdża też drabina. Angażowane są spore siły i środki; przyjeżdżamy w trybie interwencyjnym, na sygnałach - mówi.
Wiśniewski dodaje, że nieuzasadnione wezwania mogą powodować opóźnienia w reakcji na rzeczywiste zagrożenia, gdzie konieczna jest szybka pomoc.
Profesjonalne usługi dezynsekcyjne
W przypadku zauważenia gniazda os lub innych owadów błonkoskrzydłych, należy skorzystać z usług profesjonalnych firm dezynsekcyjnych. W Wielkopolsce działa ponad 90 takich podmiotów, a także ponad 140 pszczelarzy, którzy mogą zaoferować swoją pomoc w bezpiecznym usunięciu gniazd.
Straż Pożarna podkreśla, że są to specjaliści, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i wiedzą, aby skutecznie i bezpiecznie poradzić sobie z problemem.
Na stronie internetowej wielkopolskiej PSP dostępny jest wykaz firm i pszczelarzy z całego regionu, którzy świadczą takie usługi. Korzystanie z ich pomocy jest nie tylko bezpieczniejsze, ale również pozwala uniknąć niepotrzebnego angażowania służb ratowniczych.
Zapobieganie pojawianiu się gniazd os
Straż Pożarna przypomina również o znaczeniu regularnego dbania o stan techniczny budynków, co może zapobiec zagnieżdżeniu się owadów. Właściciele i zarządcy obiektów mają obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania budynków, co obejmuje również ochronę przed owadami.
- Regularne dbanie o dobry stan techniczny budynku może zapobiec zagnieżdżeniu się owadów. Zgodnie z przepisami zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy - przypomina wielkopolska straż pożarna.
W sytuacji, gdy dojdzie do bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia osób, szczególnie tych o ograniczonej zdolności poruszania się, z budynków użyteczności publicznej lub placówek oświatowych, straż pożarna podejmie niezbędne działania. W innych przypadkach służby ograniczają się do zabezpieczenia terenu i ewentualnej ewakuacji osób.
Źródło: PAP
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?