Rokendrol albo mów mi teściu. Recenzja nowej komedii Marka...

  Rokendrol albo mów mi teściu. Recenzja nowej komedii Marka Zgaińskiego [ZDJĘCIA]

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Rokendrol albo mów mi teściu. Recenzja nowej komedii Marka Zgaińskiego [ZDJĘCIA]
  1/6
  przejdź do galerii
  Nie bawią mnie dowcipy o teściowej. Nie lubię stereotypu świekry (tak się kiedyś mówiło o teściowej), który eksploatuje literatura i popkultura. Długo czekałem na rzecz o teściu. Nie ja jeden. Wyszło zabawnie, zważywszy, że teść to rokendrolowiec w kapciach.
  Marek Zgaiński napisał bardzo zabawną komedię: trwa zaledwie 45 minut i nosi tytuł "Rokendrol albo mówi mi teściu". Były muzyk rockowy ma dorosłą córkę. Sam ma jeszcze aspiracje w temacie damsko-męskim i chętnie spogląda w kierunku jej koleżanek. Nic mu z tego nie wychodzi. Marzy o powrocie na scenę, popala marihuanę, słucha muzyki, a jak na horyzoncie pojawi się kolega, odpytuje go z historii rockendrola…


  Tatusiowie nie przepadają za chłopakami córek. To taki sam stereotyp, jak ten o teściowej. Tylko mniej wyeksploatowany. Zgaiński skomplikował sytuację, bo chłopak jego ukochanej "córci" jest od niego niewiele młodszy. Ale w odróżnieniu od niego: jest wysportowany, zadbany, dobrze ubrany, zamożny i wspomaga się białym proszkiem a nie otępia paleniem maryśki. Myślę, że gorzej być nie może, jeśli córka przyprowadzi do domu w roli narzeczonego równolatka ojca.

  Dialog skrzy się dowcipem. Panowie to nie tyle samce alfa, ale koguciki, podstarzałe i trochę śmieszne. Który którego mocniej dziobnie? Bo Zgaiński nie poprzestaje na sytuacji teść kontra zięć w tym samym wieku. Dopisuje im kontekst społeczny i polityczny. Kandydat na zięcia atakując przyszłego teścia, przywołuje rokendrolowe belle epoque na koszt komuny. Dla odmiany kandydat na teścia wytyka przyszłemu zięciowi korporacyjne zniewolenie (jest on członkiem zarządu korporacji, w której pracuje córcia).

  Komedia dobrze napisana, świetny materiał, z którego skorzystali w pełni aktorzy: Aleksandra Radwańska, Tadeusz Falana (kandydat na zięcia) i Wiesław Krupa (tytułowy teść).

  Mój Teatr: "Rokendrol albo mów mi teściu", scenariusz i reżyseria Marek Zgaiński, premiera 12 kwietnia 2013 r. Następne spektakle 19 - 21 kwietnia.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo