Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rokietnica: Oczyszczalnia prawie gotowa. Unia zadbała o środowisko

ŁOS
Budowa oczyszczalni, uznanej za modelową, budzącej zainteresowanie samorządowców z całego kraju, dobiega końca. Wkrótce obiekt, radykalnie poprawiający stan środowiska, zwiedzą mieszkańcy gminy Rokietnica. W lipcu i sierpniu odbędą się dni otwarte.

Liczba mieszkańców gminie Rokietnica w ciągu kilku lat podwoiła się. Zużywają oni coraz więcej wody, rośnie więc ilość ścieków. Dotychczasowa oczyszczalnia w Bytkowie nie spełniała potrzeb i nie radziła sobie z utylizacją azotu i fosforu, czyli związków w dużym stężeniu szkodliwych dla środowiska, powodujących eutrofizację zbiorników wodnych. Decyzja o budowie nowej zapadła błyskawicznie. Przygotowania do budowy trwały rekordowo krótko. Trzeba było na nią wydać 12 milionów zł, a Unia Europejska pokryła ten koszt w 80 proc.

Zobacz też:

– W połowie 2013 roku, szukając możliwości dofinansowania inwestycji, zwróciliśmy się do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Procedura przygotowania do budowy, aż do uzyskania wszelkich pozwoleń, zwykle zabiera półtora roku. Nam udało się wykonać dokumentację w zaledwie sześć miesięcy, by do końca roku załapać się na bardzo korzystne unijne dofinansowanie. Otrzymaliśmy je – wspomina Bogdan Małecki, prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Rokietnicy.

Dziś oczyszczalnia jest już wybudowana, wystarczy gminie na 20 lat. Jej eksploatacja zacznie się w czerwcu, po uzyskaniu pozwoleń wodno-prawnych, a już 4 lipca nowy obiekt zwiedzą mieszkańcy. – Na dni otwarte zapraszamy także osoby spoza gminy. Miło nam będzie, gdy przyjadą rowerami. Zorganizujemy dla nich konkurs wiedzy o ochronie środowiska, z ciekawymi nagrodami. Powtórzymy tę imprezę 15 sierpnia, gdy dni otwarte zostaną połączone z Festynem Rodzinnym.

Oficjalne otwarcie oczyszczalni, z udziałem przedstawicieli rządu, władz wojewódzkich i samorządowych, zaplanowane na 28 sierpnia, nie będzie zwykłym spotkaniem. Wójt Rokietnicy i prezes PUK organizują konferencję naukową na temat pozyskiwania unijnych funduszy na rzecz ochrony środowiska, czyli na budowę oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej. To będzie gratka dla samorządowców zaproszonych z całej Polski, którzy już wcześniej tu przyjeżdżali, by podglądać budowę i korzystać z doświadczeń podpoznańskiej gminy.

– Zachęcamy do sięgania po unijne fundusze. Gdyby nie dofinansowanie, nasza inwestycja nie miałaby żadnych szans na realizację. Z pewnością odbiłoby się to na zdrowiu mieszkańców i na stanie środowiska – podkreśla prezes PUK.

Na rzecz ekologii
Oczyszczalnia to jedno z trzech ważnych dla środowiska przedsięwzięć. Za ponad 2 miliony zł powstały też poletka osadowe, by zmniejszyć objętość osadów z oczyszczalni, maksymalnie je unieszkodliwić. W Cerekwicy i Mrowinie funkcjonuje nowa kanalizacja (Unia Europejska sfinansowała je w 50 procentach). Bez oczyszczalni jej budowa nie miałaby sensu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski