Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnictwo pionowe, czyli farmy wertykalne są coraz popularniejsze. Tu rośliny nie potrzebują nawet gleby

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Zależnie od wielkości i specyfiki w pionowych farmach może być stosowany jeden ze wspomnianych rodzajów upraw, jak również mogą być stosowane na różnych kondygnacjach budynku trzy systemy: hydroponika, aquaponica, aeroponika.
Zależnie od wielkości i specyfiki w pionowych farmach może być stosowany jeden ze wspomnianych rodzajów upraw, jak również mogą być stosowane na różnych kondygnacjach budynku trzy systemy: hydroponika, aquaponica, aeroponika. pixabay.com
Wizja przyszłości? Nie, rolnictwo wertykalne już się dzieje. Sałata, truskawki, zioła czy grzyby rosną na pionowych regałach albo wręcz wieżach z korytkami. Pionowe umieszczanie roślin pozwala na bardzo dobre wykorzystanie przestrzeni, co zaznacza dr inż. Jacek Skudlarski z SGGW w Warszawie. Naukowiec wyjaśnia, jak działają profesjonalne farmy wertykalne. Ich namiastką są regały z roślinami na balkonach, tarasach i dachach.

Spis treści

Farmy wertykalne w Polsce, to już się dzieje

- Farmy pionowe mogą pozyskiwać jedną tonę sałaty, wykorzystując zaledwie około 17 proc. powierzchni, jaka jest potrzebna w tradycyjnej uprawie w gospodarstwie rolnym - zwraca uwagę dr inż. Jacek Skudlarski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Nie będziemy tak, przynajmniej w najbliższych latach, uprawiać zbóż czy roślin oleistych na ziarno i nasiona, ale już warzywa, niektóre owoce i zioła - z powodzeniem. Ciekawostką może być uprawa trawy pszenicznej właśnie na farmie wertykalnej:

W lutym 2021 roku głośno zrobiło się o farmie wertykalnej powstałej w Puławach. Hodowla ziół w Polsce w taki sposób to innowacja. Hodowlę roślin w zamkniętych warunkach opracował start-up z Parku Naukowo-Technologicznego. Media pisały też o wrocławskim start-upie, produkującym ekologiczną żywność w mieście właśnie w formie farmy wertykalnej.

Jak działa profesjonalna farma wertykalna?

Susze, ulewy, gradobicia i przymrozki co roku w mniejszym lub większy stopniu odbijają się na zbiorach z pól. Możliwa jest uprawa roślin niezależnie od warunków pogodowych. To jeden z wyróżników rolnictwa pionowego, nazywanego też rolnictwem przyszłości - możliwość prowadzenia uprawy nie tylko na rozległych wiejskich przestrzeniach, ale też w miastach, na co wskazuje naukowiec z SGGW.

Dr inż. Jacek Skudlarski: - Takie możliwości oferują farmy wertykalne reprezentujące nowy rodzaj produkcji rolnej określany mianem rolnictwa pionowego. Tego typu „gospodarstwa rolne” mogą funkcjonować nie tylko na obszarach wiejskich, ale przede wszystkim na przedmieściach lub nawet w centrach aglomeracji miejskich skracając tym samym łańcuch dostaw żywności do konsumentów.

Na profesjonalnych farmach wertykalnych rośliny są uprawiane w zamkniętych pomieszczeniach w warunkach dostosowanych do ich potrzeb, czyli z regulowanym klimatem, oświetleniem i systemem odżywiania. Co charakterystyczne i zwiększające wydajność obiektu, rośliny umieszcza się jedna nad drugą, a nie wysiewa (wysadza) w poziomych rzędach, jak to ma miejsce w tradycyjnych systemach rolniczych.

Zapewniając odpowiednie warunki klimatyczne w pomieszczeniach, praktycznie do zera redukuje się ryzyko występowania chorób oraz szkodników. Dzięki temu zużycie pestycydów ogranicza się do niezbędnego minimum. W farmach wertykalnych możliwe jest realizowanie certyfikowanej produkcji ekologicznej. W zamkniętych i sterylnych pomieszczeniach rośliny nie muszą walczyć z przeciwieństwami natury, dzięki czemu szybciej rosną, a ich okres wegetacji jest przyspieszony. Stąd też niektóre warzywa mogą być zbierane już po 2-3 tygodniach od wysiania nasion, wyjaśnia dr inż. Jacek Skudlarski.

Metody uprawy roślin bez „grzebania” w glebie

Co może nieco zaskakiwać, rośliny można uprawiać bez gleby. W profesjonalnej uprawie pionowej stosuje się techniki "bezglebowe", czyli:

  • hydroponiczne - uprawa w kulturze wodnej. Rośliny pobierają sole mineralne rozpuszczone w wodze. Roztwór wodny (pożywka) jest dostarczany bezpośrednio do środowiska korzeni w trybie automatycznym, który można zaprogramować według potrzeb użytkownika. W systemie hydroponicznym rośliny sadzone są w specjalnym granulacie o luźnej strukturze, który służy jedynie do ustabilizowania roślin.
  • aeroponiczne - w uprawie aeroponicznej rośliny są umieszczone w płytach wykonanych ze sztucznych tworzyw, a ich korzenie znajdują się w powietrzu. Ten system uprawy roślin polega na rozpylaniu wody i soli mineralnych w postaci mgły pod wysokim ciśnieniem bezpośrednio na korzenie roślin. Taki sposób uprawy zapobiega podawaniu zbyt dużej ilości wody i przesuszeniu roślin.
  • aquaponiczne - aquaponica (akwaponika) to metoda hodowli ryb (jak również ślimaków, krewetek, raków), jak i uprawy roślin w obrębie tego samego systemu, który ideą przypomina życie w stawie, gdzie rośliny jak ryby żyją w jednym środowisku. W systemie akwaponicznym niezjedzone przez ryby pasze oraz odchody są wykorzystywane jako źródło składników odżywczych dla roślin. Jednocześnie w ten sposób w pewnej części oczyszczana jest woda dla ryb.
Pionowe umieszczanie roślin pozwala na bardzo dobre wykorzystanie przestrzeni, w wyniku czego z niewielkiej powierzchni mogą być uzyskiwane znaczne
Pionowe umieszczanie roślin pozwala na bardzo dobre wykorzystanie przestrzeni, w wyniku czego z niewielkiej powierzchni mogą być uzyskiwane znaczne plony. pixabay.com

Pracownik SGGW zawraca uwagę, że zarówno w aeroponice, jak i w hydroponice rośliny rosną i dojrzewają o wiele szybciej od roślin uprawianych w ziemi. Wynika to z tego, że roztwór wodny jest dostarczany bezpośrednio do środowiska korzeni. W wyniku rezygnacji z gleby rośliny są wolne od szkodników i chorób doglebowych. Dzięki sterylności podłoża unika się rozwoju grzybów i szkodliwych bakterii.

Z kolei akwaponika jest korzystniejsza od hydroponiki, w której woda jest cyklicznie w całości wymieniana. Taki rodzaj uprawy roślin jest wolny od dodatków chemicznych, takich jak nawozy sztuczne czy pestycydy.

Akwaponikę wyróżnia bardzo niskie zużycie wody (90% mniej wody niż tradycyjne uprawy glebowe), brak konieczności stosowania pestycydów i chorób przenoszonych przez glebę.

Rośliny uprawiane w sterylnych warunkach

Aby uprawa była możliwa bez pestycydów, rolnictwo pionowe stosuje rygorystyczne strategie sterylizacji i dezynfekcji. Najczęściej stosowane metody to:

  • dezynfekcja chemiczna,
  • sterylizacja UV-C,
  • odkażanie ozonem.

Stosowane w dezynfekcji chemicznej takie substancje podchloryn i nadtlenek wodoru, pomagają sterylizować powierzchnie, w tym podłogi, sprzęt transportowy i narzędzia, które - jeśli nie są czyszczone - mogą łatwo przenosić choroby z rośliny na roślinę. Sterylizacja za pomocą światła emitującego promieniowanie UV to bezchemiczna technika niszczenia różnego rodzaju mikroorganizmów, w tym bakterii, grzybów i wirusów. Metoda ozonowa jest wykorzystywana do oczyszczania powietrza pomieszczeniach. Ozon skutecznie zabija grzyby i mikroorganizmy.

Źródło: SGGW

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rolnictwo pionowe, czyli farmy wertykalne są coraz popularniejsze. Tu rośliny nie potrzebują nawet gleby - Strefa Agro

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski