Praca na roli jest dziś jeszcze cięższa niż dotychczas. Rolnicy muszą kolejny rok zmagać się z suszą, która niszczy ich plony. W tym roku najprawdopodobniej najgorszą.
- Na polach deficyt wody jest już taki, jak w lipcu 2019, czyli w najcieplejszym okresie zeszłego roku. Z kolei nasze łąki deszczu nie widziały od miesiąca
– mówi Patryk Kokociński, rolnik oraz biolog ze Snowidowa.
Czytaj: Z suszą w Wielkopolsce musimy walczyć wszyscy. Jakie są sposoby zaradzenia jej?
Rolnicy sadzą drzewa by przeciwdziałać suszy
Dlatego sami także podejmują działania przy wsparciu miejskich urzędników z gminy Grodzisk Wielkopolski, by przeciwdziałać skutkom suszy. Niektórzy pomagają bobrom budować tamy na rowach, inni sadzą drzewa.
- Od 2015 roku prowadzimy akcję informacyjną, by zachęcić rolników z naszego regionu do działań, służących zminimalizowaniu efektów suszy z którą borykamy się kolejny rok. Nasze działania dają efekt. Na nasz apel i Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego odpowiedziało już wielu gospodarzy. Co roku nasadzeń jest jeszcze więcej - przyznaje Roman Janas, zastępca naczelnika Wydziału ds. Wsi i Ochrony Środowiska UM Grodzisk Wielkopolski.
Urzędnicy i leśnicy tłumaczą, jakie korzyści dają zadrzewienia śródpolne.
- Rolnicy niestety dość często zapominają o tym, że w cieniu woda wysycha wolniej i pod drzewem tej wody zbiera się więcej, przez co uprawy rolne mogą być obfitsze. Z przyrodniczego punktu widzenia taka wierzba jest bardzo przydatna. Jest świetną niszą ekologiczną dla ogromnej liczby gatunków zwierząt: owadów i ptaków i drobnych ssaków. Na przykład dudek lubi zakładać gniazda w jej dziuplach - opowiada Łukasz Ławrysz, kierownik zespołu edukacji, turystyki i rekreacji w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.
A to nie wszystko.
- Śródpolne zadrzewienia chronią także nasze pola przed erozją wietrzną
– dodaje Patryk Kokociński.
Powrót do wielkopolskiego krajobrazu rolnego
Jak podkreśla rolnik ze Snowidowa, to powrót także do działań zapoczątkowanych przed laty przez Dezyderego Chłapowskiego i odtwarzanie typowego dla Wielkopolski krajobrazu rolnego.
- Przez lata, poprzez wycinkę drzew, zasypywanie oczek wodnych, magazynujących wodę, by scalić w jedno mniejsze uprawy, stworzyliśmy monokulturowy system rolniczy. Zniszczyliśmy przy tym wiele siedlisk zwierząt, ptaków i owadów. Widząc postępującą suszę, wracamy do tego, co było dawniej i stanowiło wizytówkę Wielkopolski. Odtwarzamy więc dawny krajobraz Wielkopolski – przyznaje Kokociński.
Sam w ciągu kilku ostatnich lat zasadził sto wierzb.
- To nie są przypadkowe gatunki drzew. Tworzymy aleje czereśniowe, lipowe, czyli sadzimy drzewa, w których lubowali się przed laty Niemcy. W związku z tym, że rolnicy przestali o te nasadzenia dbać, krajobraz zubożał
– opowiada.
Przy polach na wsiach w gminie Grodzisk Wielkopolski zobaczyć można posadzone dziś szpalery topoli, a także wielu miododajnych drzew, które są schronieniem i pożywieniem dla owadów.
- W miejscowości Snowidowo posadzono 400 sadzonek czereśni ptasiej, wierzby kruchej, lipy drobnolistnej i 275 sztuk topoli. Z kolei w Ptaszkowie, przy drodze polnej, rolnicy posadzili 40 sadzonek lipy, a w Grąblewie, na skarpie cieku wodnego 30 wierzb – opowiada Roman Janas.
Rolnicy bronią się przed suszą
W działania rolników angażuje się także młodzież z gminy Grodzisk Wielkopolski.
Sprawdź też:
- Właściwie już od 2010 roku 18-latkowie z gminy Grodzisk Wielkopolski są zapraszani i uczestniczą w sadzeniu drzew. Każdy 18-latek na pamiątkę otrzymuje tabliczkę przytwierdzoną do mocowania drzewa i pamiątkowe zdjęcie – opowiada Roman Janas.
Rolnicy oprócz sadzenia drzew także wracają do budowy oczek wodnych, zastawek na ciekach wodnych. - Piętrzymy wodę, by było jej jak najwięcej. Wraz z przyjaciółmi od kilku już lat pomagamy bobrom i budujemy tamy na rowach melioracyjnych – opowiada Patryk Kokociński.
Roman Janas z urzędu przyznaje, że w akcje mające przeciwdziałać suszy najbardziej angażują się młodzi gospodarze.
- Są to w znacznej mierze rolnicy młodego pokolenia, którzy są bardziej świadomi – mówi.
Zobacz:
Rolnicy sadzą drzewa przy polach. W ten sposób walczą z susz...
Sprawdź też:
- 15 kultowych miejsc w Poznaniu, których już nie ma. Pamiętasz je wszystkie?
- 50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc nie poznasz!
- Tajemnica podwórka na Jeżycach. Czego nie widzą przechodnie?
- Tak wygląda schron pod zamkiem zbudowany dla Hitlera
- Poznań 1948. Zobacz, jak wyglądało miasto 3 lata po wojnie
- Ściśle tajny obiekt w Biedrusku wyburzony. Co kryła budowla?
Święto sadów w Wierzchowicach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?