Marcowe ożywienie rynku okazało się być tylko tą przysłowiową jedną jaskółką, która wiosny nie czyni, a przynajmniej nie na rynku maszyn. Trwa przestój, a kwiecień znów miał słabszą sprzedaż ciągników.

- To prawda, w marcu obserwowaliśmy chwilowy wzrost rejestracji. Sytuacja na rynku nie ulega jednak zmianie i obecnie o wiele lepiej sprzedają się maszyny używane – tylko w kwietniu zarejestrowano 1441 sztuk ciągników z drugiej ręki. Taki trend z całą pewnością będzie się utrzymywał w kolejnych miesiącach - przewiduje Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.


W kwietniu zarejestrowano w Polsce 832 ciągniki. Od stycznia do kwietnia tego roku 2802 traktory, podczas gdy ro temu było to 4054.

Od początku roku najwięcej nowych traktorów w Polsce zarejestrowano marki New Holland - 440. Niebieskie ciągniki najlepiej sprzedawały się również w kwietniu, który dla New Hollanda zamknął się wynikiem 134. Drugi w kwietniu jest John Deere. W minionym miesiącu 126 maszyn, a od stycznia do końca kwietnia 382. Drugą pozycję w skali roku zajmuje jednak Zetor - 421 ciągników. 

 

Najpopularniejszym modelem pozostaje Zetor Major 80 - w kwietniu sięgnięto po niego 33 razy, o 4 mniej po Ursusa C380. Podium zamyka Zetor Proxima 90 - 24 sztuki w czwartym miesiącu tego roku. Najliczniejsze rejestracje dotyczyły Mazowsza - 158, Wielkopolski - 94 i województwa łódzkiego - 72. 

 


Ten rok nie należy do najlepszych dla producentów ciągników rolniczych. Sezon zakupowy w pełni, a mimo to nie udaje się na dłużej utrzymać trendu wzrostowego.

Źródło: Martin&Jacob