Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolniku, możesz stracić dopłaty i to z własnej winy

Redakcja
freeimages.com
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin przypomina 5 najważniejszych zasad, które pomogą rolnikom wystrzec się przed podrobionymi środkami ochrony roślin.

- Chcemy uczulić rolników, na co powinni zwracać uwagę kupując środki ochrony roślin. Kilka prostych zasad pomoże im wystrzec się przed podrobionymi produktami - mówi Aleksandra Mrowiec, z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. 

 

Podróbki środków ochrony roślin to produkt o nieznanym składzie i wpływie na Twoje zdrowie, uprawy i środowisko, przestrzega PSOR. Ich wygląd i skład może przypominać oryginalne produkty, jednak nimi nie są. "Analizy chemiczne dotychczas zatrzymanych podróbek wykazały, że mogą być to toksyczne substancje, które nigdy nie przeszłyby restrykcyjnych badań dla środków ochrony roślin". Przez ok. dekadę naukowcy sprawdzają jak środek wpływa na rośliny, wodę, glebę, owady pożyteczne, inne organizmy żywe - mowa o tych oryginalnych. Produkt ma być bezpieczny jako narzędzie pracy rolnika. 

 

5 najważniejszych zasad dotyczących środków ochrony roślin:

 

1. Sprawdź czy etykieta jest w języku polskim

2. Zwróć uwagę czy opakowanie nie jest uszkodzone, czy znajduje się na nim numer serii i data produkcji.

3.**Etykieta nie może się odklejać** od opakowania, musi być czytelna i nieuszkodzona, zawierać m.in. nazwę środka, numer zezwolenia na wprowadzenie do obrotu, dane firmy która to zezwolenie posiada.

4. Oryginalne środki ochrony roślin kupisz tylko w zarejestrowanym sklepie lub hurtowni Rejestry prowadzone są przez Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Roślin i Nasiennictwa osobno dla każdego województwa. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się bezpośrednio ze swoim lokalnym Inspektorem (informacje znajdziesz na stronie www.bezpiecznauprawa.org w zakładce „Gdzie kupisz?”)

5. Pamiętaj, zawsze żądaj dowodu zakupu np. faktury. Każdy legalnie działający sklep ma obowiązek Ci ją wydać. Będzie to podstawa do złożenia ewentualnej reklamacji jeśli.

 

Co grozi za stosowanie nielegalnych i podrobionych produktów? Skutkiem mogą yć dotkliwe dla rolnika straty finansowe. Wykryte poddczas kontroli nieprawidłowości prowadzą do utraty unijnych dotacji, certyfikatów i kary urzędowe. "ARiMR uzależnia wysokość płatności bezpośrednich od spełnienia przez rolników określonych wymogów, m. in. dotyczących dbałości o środowisko, zdrowie człowieka, zwierząt i roślin (tzw. kontrole wzajemnej zgodności) w tym odpowiedniego stosowania oryginalnych środków ochrony roślin", przypomina PSOR.

 

Źródło: informacja prasowa

wideo: x-news/TVN Meteo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rolniku, możesz stracić dopłaty i to z własnej winy - Gazeta Pomorska

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski