Rosja szuka nabywców na zrabowane na Ukrainie zboże. Czy biedne kraje skorzystają z okazji?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Biedne, w większości afrykańskie kraje, mają dylemat: Czy kupić od Rosji skradzione na Ukrainie zboże, czy pogłębić u siebie skalę głodu?

Rosja szuka nabywców na splądrowane na Ukrainie zboże. USA ostrzegły 14 krajów, w większości w Afryce, że statki wypełnione skradzionym zbożem zmierzają w ich stronę, co stawia przed biednymi krajami dylemat.

Wiele państw Afryki czuje się uwięzionych między Wschodem a Zachodem, bo stoją przed trudnym wyborem: czerpanie korzyści z przestępstwa ryzykując niezadowolenie potężnego sojusznika z Zachodu czy odmowa skorzystania z okazji w czasie, gdy ceny pszenicy rosną i setki tysięcy ludzi głoduje.

Rosja zniszczyła, zablokowała i splądrowała zdolności produkcyjne zboża na Ukrainie, które stanowią jedną dziesiątą światowego eksportu. Skutkuje to fatalnymi prognozami wzrostu głodu i gwałtownych cen żywności na całym świecie.

Zdaniem Kijowa, od czasu rosyjskiej inwazji w lutym Rosja zrabowała do pół miliona ton ukraińskiej pszenicy o wartości 100 milionów dolarów. Większość przewieziono ciężarówkami do portów na Krymie, a następnie załadowano na statki, w tym niektóre objęte sankcjami zachodnimi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Materiał oryginalny: Rosja szuka nabywców na zrabowane na Ukrainie zboże. Czy biedne kraje skorzystają z okazji? - Portal i.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie