Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rosną młodzi politycy? Poznańscy licealiści mistrzami Polski w debatach

Cezary Hurysz
Debata oksfordzka to rodzaj debaty powstały w środowisku Uniwersytetu Oksfordzkiego, o ścisłych zasadach dotyczących czasu i sposobu dyskutowania. Podczas debaty młodzież nabywa umiejętności wysokiej kultury prowadzenia sporu.
Debata oksfordzka to rodzaj debaty powstały w środowisku Uniwersytetu Oksfordzkiego, o ścisłych zasadach dotyczących czasu i sposobu dyskutowania. Podczas debaty młodzież nabywa umiejętności wysokiej kultury prowadzenia sporu. Marzena Bugala- Azarko
Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej zostali mistrzami Polski w debatach oksfordzkich. To pierwszy taki sukces w historii poznańskich licealistów.

Drużyna w składzie Natalia Hippmann (IIIa), Bartek Urbaniak (IId) Magda Kapitańczyk (IIIb) i Wojtek Wieliński (IIa), obecni mistrzowie Wielkopolski Debat Oksfordzkich, zostali mistrzami VI Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich.

W debacie finałowej okazali się lepsi od drużyny II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej z Poznania. Po raz pierwszy w sześcioletniej historii mistrzostw wygrała drużyna z Poznania.

VI Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich odbywały się 9 marca i 14/15 kwietnia. Brało w nich udział 80 drużyn z całej Polski.

Organizatorem VI Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich była Fundacja Edukacyjna G5, przy współudziale Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

Wysoka kultura debatowania
Debata oksfordzka to rodzaj debaty powstały w środowisku Uniwersytetu Oksfordzkiego, o ścisłych zasadach dotyczących czasu i sposobu dyskutowania. Podczas debaty młodzież nabywa umiejętności wysokiej kultury prowadzenia sporu.

W debacie oksfordzkiej są wyznaczone osoby o konkretnych funkcjach. Jedną z nich jest marszałek, który prowadzi całą debatę i decyduje która osoba ma prawo mówić. Może on też przerwać przemowę, dba o kulturę słowa, poziom debaty, informuje wszystkich uczestników o jej wyniku i krótko ją podsumowuje.

Sekretarz informuje przez określony znak o zbliżającym się końcu przemowy i zakończeniu przemowy.

Zobacz też: EGZAMIN GIMNAZJALNY 2018: JĘZYK POLSKI [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE]

Ekspert wraz z jury ocenia aspekty techniczne debaty, przyznając punkty ujemne za ewentualne uchybienia. W debacie uczestniczy czterech mówców po stronie propozycji i czterech po stronie opozycji. Każda przemowa musi rozpocząć się inwokacją skierowaną do marszałka, strony przeciwnej i publiczności.

Zobacz też: Magazyn "Info z Polski"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski