Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rower z dowodem rejestracyjnym? Tak! W aglomeracji poznańskiej

SAGA
Rower z dowodem rejestracyjnym? Tak! W aglomeracji poznańskiej
Rower z dowodem rejestracyjnym? Tak! W aglomeracji poznańskiej Grzegorz Dembinski
Rowery są znakowane tajnopisami, ich numery identyfikacyjne i dane właścicieli trafiają do policyjnej bazy. System, utworzony przez poznańską policję już zaczyna działać.

Policyjny Rejestr Oznakowanych Rowerów, który działa w Poznaniu i powiecie poznańskim, został zgłoszony Generalnemu Inspektorowi Danych Osobowych. W piątek oznakowano pierwsze rowery: policyjne bicykle, które lada dzień wyjadą na służbę.

– Umieszczamy numer rejestracyjny w trzech miejscach na ramie. Robimy to tajnopisem, więc numer jest widoczny w świetle ultrafioletowym – Przemysław Kusik z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu pokazuje, jak znakowane są rowery. – Przyklejamy też nalepkę z takim samym numerem, jak ten wykonany tajnopisem. W naszej bazie umieszczamy numer identyfikacyjny wraz z danymi właściciela i zdjęciami roweru.

– Rejestracja roweru jest darmowa. Nasz rejestr jest unikatowy w skali kraju – zwraca uwagę Roman Kuster, komendant miejski policji w Poznaniu. I dodaje, że przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez pomocy miasta i starostwa.

Zobacz harmonogram znakowania rowerów

– Liczymy, że nalepki odstraszą złodziei. A jeśli nie odstraszą, łatwiej będzie kradziony rower zidentyfikować i odzyskać – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. Przypomina, że rejestracja odbywa się w różnych terminach dla miasta i powiatu. – Ja z pewnością oznakuję zarówno swój rower, jak i żony – uśmiecha się.

W zeszłym roku w aglomeracji poznańskiej skradziono ok. 1050 bicykli. Tylko nieliczne udało się zwrócić właścicielom.

Małgorzata Tamborska z komisariatu Jeżyce: - Niedawno zatrzymaliśmy 7 nieletnich, którzy odpowiedzą za włamania do piwnic i kradzież ok. 30 rowerów – dodaje, że nieletni obserwowali mieszkania właścicieli rowerów. Później, wykorzystując ich nieuwagę, kradli rowery lub ich części, aby je sprzedać. Policjanci odzyskali 8 rowerów (kilka już w częściach).
Osoby, które chcą zarejestrować rower powinny wziąć ze sobą (w sobotę na Maltę, później do komisariatów, czy na festyny, na których policja ma stoiska) dowód osobisty. W formularzu zgłoszeniowym wpisywane są dane właściciela i użytkowników bicykla, opis roweru (marka, numer fabryczny), szacunkową wartość, cechy charakterystyczne. Właściciel dostaje kopię formularza oraz plastikowy dowód rejestracyjny.

– Cieszy, że coraz więcej osób korzysta z roweru. Doświadczenie wskazuje, że oznakowane rowery giną rzadziej – dodaje Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.

W najbliższym czasie poznaniacy mogą oznakować rowery w sobotę nad Maltą w godz. 10-16.

Później mieszkańcy Poznania mogą znakować rowery w komisariatach (w godz. 15-18): 24 marca – komisariat Grunwald, 25 marca – Jeżyce, 26marca – Nowe Miasto, 27 marca – Stare Miasto, 28 marca – Północ, 29 marca – Targi, 31 marca – Wilda.

W powiecie znakować rowery można (także w godz. 15-18) w komisariatach: 7 kwietnia – Buk, 8 kwietnia – Czerwonak, 9 kwietnia – Komorniki, 10 kwietnia – Kostrzyn, 11 kwietnia – Kórnik, 14 kwietnia – Luboń, 15 kwietnia –Mosina, 16 kwietnia – Murowana Goślina, 17 kwietnia – Pobiedziska, 18 kwietnia – Puszczykowo, 22 kwietnia – Suchy Las, 23 kwietnia – Swarzędz, 24 kwietnia – Tarnowo Podgórne, 28 kwietnia – Stęszew.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski