Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowerowa stolica Polski: W wyścigu biorą udział 43 miasta, w tym trzy z Wielkopolski

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Do akcji włączyły się aż 43 miasta z całej Polski. Wielkopolskie miasta, które biorą udział w rywalizacji to Gniezno, Leszno i Kalisz.
Do akcji włączyły się aż 43 miasta z całej Polski. Wielkopolskie miasta, które biorą udział w rywalizacji to Gniezno, Leszno i Kalisz. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com
1 września rozpoczęła się druga edycja ogólnopolskiej zabawy, która wyłoni najbardziej rowerowe miasto w kraju. O ten zaszczytny tytuł rywalizują 43 miasta, w tym trzy z Wielkopolski. Akcja potrwa do końca września.

Organizatorem rywalizacji o tytuł rowerowej stolicy Polski jest miasto Bydgoszcz. Zasady są proste. Rowerzyści pobierają specjalnie stworzoną przez Bydgoszcz na potrzeby rywalizacji darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości. Uczestnik sam decyduje, dla którego z miast „kręci kilometry”. Przez 30 wrześniowych dni każdy przejechany kilometr z włączoną aplikacją będzie się liczył w rywalizacji miast.

Dodatkowo użytkownicy mogą stworzyć swoje własne rywalizacje wśród przyjaciół, znajomych z pracy, rodziny. Co więcej, zabawa jest otwarta na cały świat. Użytkownicy mogą kręcić kilometry dla swojego miasta w każdym zakątku świata.

Sprawdź też:

Zobacz też: Poznański podróżnik Marcin Kuchta zbiera pieniądze na budowę domu dla afrykańskiej rodziny

- Dzięki wspólnemu zaangażowaniu użytkownicy przyczyniają się do masowego wdrażania idei „Smart City”. A co najważniejsze, akcja motywuje mieszkańców do zdrowej sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy propagującej aktywny tryb życia - mówią organizatorzy wydarzenia.

Wartością dodaną dla włodarzy miast będzie pełna, szczegółowa statystyka przejazdów, tzw. mapa ciepła. Zebrane dane o najczęściej używanych trasach mogą być przydatnym narzędziem przy planowaniu i projektowaniu ścieżek i infrastruktury rowerowe.

Do akcji włączyły się aż 43 miasta z całej Polski. Wielkopolskie miasta, które biorą udział w rywalizacji to Gniezno, Leszno i Kalisz. Po pierwszym tygodniu liderem jest Nowa Sól, która zgromadziła - 2204 punkty, drugie miejsce zajmuje natomiast Gniezno z dorobkiem 883 punktów, podium zamyka Biała Podlaska - 757 punktów.

Pozostałe wielkopolskie miasta zajmują kolejno: Leszno - 7. miejsce (363 punkty), Kalisz - 22. miejsce (108 punktów). Czołówka może ulec jeszcze zmianie bowiem akcja trwa do końca września.

Miejscowość, która wygra rywalizację, otrzyma przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, puchar zostaje na stałe w posiadaniu danego miasta. Na trzy najlepsze miasta czekają także inne nagrody takie jak samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Dodatkowo miasta zapewniają nagrody dla najlepszych rowerzystów lokalnych.

W ubiegłym roku tytuł rowerowej stolicy Polski otrzymała Nowa Sól.

Zobacz też:

Rowerowe memy, czyli najlepsze MEMY o rowerach i rowerzystach na Światowy Dzień Roweru

Najlepsze MEMY o rowerach i rowerzystach czyli rowerowy zawrót głowy

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski