Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowerowy patrol: Sprawdź, jak się jeździ rowerem po Poznaniu

Anna Jarmuż
Patrole to nie jedyna akcja Sekcji Rowerzystów Miejskich. Co roku wspólnie witają oni wiosnę
Patrole to nie jedyna akcja Sekcji Rowerzystów Miejskich. Co roku wspólnie witają oni wiosnę Grzegorz Dembiński
Rowerzyści, którzy chcą by po mieście jeździło się łatwo i bezpiecznie, mogą wziąć sprawy w swoje ręce. W Poznaniu rusza cykl Patroli Rowerowych.

Pierwsze spotkanie rozpocznie się w poniedziałek. Rowerzyści spotkają się przy pomniku Starego Marycha i wyruszą na wizję lokalną po Starym Mieście. W następne dni zwiedzą kolejne dzielnice: Jeżyce, Wildę, Łazarz, a także Ostrów Tumski, Śródkę, Zawady i Komandorię.

- Podobne działania odbywały się już w poprzednich latach, głównie na terenie Śródmieścia - mówi Adam Beim, wiceprezes Stowarzyszenia Sekcja Rowerzystów Miejskich, organizatora akcji. - Mieliśmy dwuletnią przerwę. Teraz postanowiliśmy do tego wrócić.

Patrole Rowerowe mają formę wizji lokalnych. Uczestnicy akcji sprawdzą aktualny stan rowerowej infrastruktury. Dowiedzą się też, jakie problemy mają poznańscy rowerzyści oraz co im się w mieście podoba. Na koniec opracowany zostanie raport. Wnioski ze spotkań posłużą do analizy miejskiego "Programu Rowerowego na lata 2007-2015". Organizatorzy patroli planują też złożyć swoje uwagi do Zarządu Dróg Miejskich.

W tym roku organizatorzy akcji skupili się na Śródmieściu. Ich zdaniem, w centrum miasta nie powinno brakować infrastruktury rowerowej. Można tam bowiem spotkać wielu cyklistów. Niestety obszar charakteryzuje się także dużymi brakami w infrastrukturze.

- Jeżeli poznaniacy będą mieli odpowiednie warunki, chętniej wsiądą na rower - stwierdza Adam Beim. - Chodzi głównie o kwestie bezpieczeństwa. Zapewnić to może wiele elementów. Najbardziej uspokojenie ruchu w centrum.

Zdaniem poznańskich rowerzystów w wielu miejscach brakuje ścieżek rowerowych. Mało jest też stojaków na rowery, (choć w ostatnich latach znacznie ich przybyło). Są też miejsca gdzie przydałyby się stacje roweru miejskiego.

Spotkania mają charakter otwarty. Może wziąć w nich udział każdy chętny.

- Zależy nam na opinii poznaniaków. Nie jesteśmy w stanie dotrzeć na rowerach wszędzie. Mieszkańcy danej dzielnicy mogą wesprzeć nas swoimi uwagami. Wskazać miejsca przyjazne rowerzystom oraz te zaniedbane - tłumaczy Adam Beim.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski