Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowerzyści powitali Nowy Rok nad Rusałką [ZDJECIA]

Robert Domżał
Ryszard Bróździński dzielił się swoimi wrażeniami z Biegu  Sylwestrowego
Ryszard Bróździński dzielił się swoimi wrażeniami z Biegu Sylwestrowego Robert Domżał
Około dwustu rowerzystów - turystów, a także pasjonatów różnych odmian kolarstwa - przybyło nad poznańskie jezioro Rusałka, by powitać Nowy 2012 Rok.

Peleton, w którym byli Grażyna i Ryszard Głowaccy oraz Maria i Tadeusz Matuszkowie czyli turyści z Suchego Lasu i Kiekrza, a ponadto mistrzowie świata i Polski Przemysław Wegner (tandemy integracyjne) i Artur Spławski (masters-szosa), Marek Witkiewicz przejechał niespełna 4-ro kilometrową rundę wokół jeziora.

CZYTAJ TEŻ:
Kolarstwo: Wojciech Mróz w peletonie MTB
Kolarstwo: Wielkopolscy górale w Złotym Stoku
Łopuchowo: 300 uczestników maratonu rowerowego

Później był czas na konkursy wiedzy o kolarstwie. Te zorganizował i cały zjazd rowerzystów zainicjował Piotr Kurek, animator strony internetowej Wielkopolskie Rowerowanie. Powitanie kolejnego roku było też okazją do rozmów. A było o czym dyskutować, ponieważ część kolarzy ledwie kilkadziesiąt godzin wcześniej uczestniczyła w Biegu Sylwestrowym wokół poznańskiej Malty.

Jednym z rowerzystów - biegaczy był Ryszard Bróździński. Reprezentant zespołu Rybczyński s.Oliver MTB Team w minionym roku wywalczył w cyklu Powerade Suzuki MTB Marathon piąte miejsce wśród tych, którzy ukończyli pięćdziesiąty rok życia. Dla Wielkopolan miniony rok i udział w tym cyklu maratonów był niezwykle udany.

Grzegorz Napierała z Bolechówka startujący w barwach Rybczyński s.Oliver MTB Team, który stary rok również żegnał Biegiem Sylwestrowym, zajął w roku 2011 pierwsze miejsce w klasyfikacji na najlepszego górala w cyklu Powerade Suzuki MTB Marathon. Pokonał między innymi Zbigniewa Krzeszowca, byłego wielokrotnego reprezentanta Polski w Wyścigu Pokoju.

Mniej wtajemniczonym należy się wyjaśnienie, że aby zostać sklasyfikowanym w cyklu Powerade Suzuki MTB Marathon należało ukończyć przynajmniej siedem z jedenastu maratonów. Znakomita ich większość odbywa się w górach. Dlatego trudnością jest nie tylko dystans, ale przede wszystkim podjazdy.

Na średnim dystansie zwanym mega przewyższenia liczą około 1800 metrów. Na dystansie giga, gdzie długość maratonu przekracza nawet 100 km przewyższenie sięga i 3 km. Wśród kobiet na królewskim dystansie giga Powerade Suzuki MTB Marathon triumfowała bezsprzecznie Agnieszka Gulczyńska z poznańskiego zespołu Corratec.

W gronie mężczyzn w wieku od lat 19 do 30 na dystansie giga wysokie drugie miejsce zajął Sebastian Swat z Przeźmierowa. Wśród czterdziestolatków na najwyższym podium stanął Adam Biewald z Torq Superior MTB Team Środa Wielkopolska. Trzeci był Jarosław Paszczyński z tego samego zespołu. Na drugim miejscu, ale na dystansie mega sklasyfikowana została w kategorii kobiet do lat 30 Weronika Rybarczyk. Wśród pań z grupy do lat 40 na najwyższym stopniu podium stanęła Magdalena Hałajczak z Corratec Team Poznań.

Młodzi zawodnicy do lat 18-tu też spisali się znakomicie. Na podium w kategorii mega stanęli Wojciech Wiktor z Torq Superior MTB Team Środa Wielkopolska na miejscu pierwszym i Sylwester Swat z rodzinnego zespołu Swat Team z Przeźmierowa na miejscu drugim.

Wśród 40-latków na mega triumfował Bogusław Ostrowski z Torq Superior Środa Wielkopolska. Natomiast w gronie panów po 55 roku życia drugi w klasyfikacji generalnej był wspomniany już Grzegorz Napierała.

Przed nami kolejny bogaty sezon. Pasjonaci dwóch kółek będą mieli w czym wybierać. Oprócz ogólnopolskich cykli czyli Powerade Suzuki MTB Marathon, Skandia Maraton i Bike Maraton będzie można spróbować sił w dwóch regionalnych seriach maratonów.

Jak zapowiada Wojciech Gogolewski organizator Grand Prix Wielkopolski w Maratonach Rowerowych MTB w roku 2012 planuje przeprowadzić 6 imprez.

- Zaczynamy 22 kwietnia w Dolsku. Trasa poprowadzona będzie przez okolice Ostrowieczna. Pod względem ilości i wysokości podjazdów może to nie będzie Karpacz ale bardzo płasko też nie będzie - mówi Wojciech Gogolewski. Kolejne maratony planowane są na 20 maja w Gnieźnie, 10 czerwca w Mosinie, 12 sierpnia w Suchym Lesie. W Kole rowerowi maratończycy gościć będą 9 wrześni, a 23 września wystartują z Łopuchowa, by przez Puszczę Zielonkę dojechać do Dziewiczej Góry i wrócić do Łopuchowa.

Nowością jest cykl, którego organizacji podjął się zespół ze Środy Wielkopolskiej. Ich maratony zagoszczą w pięciu miejscowościach: Czerwonaku, Czarnkowie, Ostrzeszowie, Chodzieży i Hermanów. Ostatnia edycja w Hermanowie będzie finałem cyklu oraz Pucharem Polski w maratonach MTB. Szosowcy będą mogli startować aż w dwunastu wyścigach. Pierwszy planowany jest w marcu w Swarzędzu i będzie to tradycyjnie wyścig przełajowy.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski