Nasza Loteria

Rowerzystka: Gdybym nie miała dowodu, pewnie zostałabym pouczona

SAGA
Gdybym nie miała dowodu osobistego zostałabym pouczona. Jednak miałam dokument, więc dostałam mandat – skarży się Czytelniczka.

Czy brak dowodu rzeczywiście może uchronić przed mandatem? Oficjalnie policja twierdzi, że nie. Nasza Czytelniczka miała jednak doświadczenia wskazujące na coś innego.

– Ja i mój znajomy jechaliśmy rowerami po chodniku przy skrzyżowaniu Kościelnej i Dąbrowskiego. Zatrzymał nas patrol. Policjanci poinformowali, że popełniliśmy wykroczenie, za które grozi 100-złotowy mandat – opowiada kobieta, przyznając, że nieświadomie oboje popełnili wykroczenie. – Jednak mandat dostałam tylko ja, bo kolega nie miał przy sobie dowodu osobistego, a policjanci stwierdzili, że nie chce im się jechać na komendę. Komentowali, że kolega połowę mi dorzuci, więc mamy szczęście.

– To policjant decyduje, czy wypisać mandat, czy pouczyć sprawcę wykroczenia – mówi Andrzej Borowiak z wielkopolskiej komendy policji. Po tym, jak przedstawiliśmy opisywaną przez Czytelniczkę sytuację, postępowaniem funkcjonariuszy zajął się wydział kontroli. – Nie powinno być tak, że ktoś, kto powinien zostać ukarany, nie dostaje mandatu tylko dlatego, że nie ma przy sobie dowodu – dodaje Andrzej Borowiak.

Czytelniczka jest przekonana, że właśnie tak się dzieje. Była świadkiem, jak za jazdę po przejściu dla pieszych zatrzymano innego rowerzystę. – Podeszłam do niego, zapytałam. Powiedział, że został pouczony, bo nie miał przy sobie dowodu – opisuje kobieta.

Zgodnie z przepisami, policjant ustala tożsamość osoby legitymowanej na podstawie dowodu osobistego, paszportu lub innego niebudzącego wątpliwości dokumentu ze zdjęciem i oznaczonego numerem lub serią. Może to zrobić także na podstawie oświadczenia innej osoby, której tożsamość ustalono na podstawie dokumentów.

– W innych sytuacjach należy doprowadzić do komendy czy komisariatu i potwierdzić tożsamość w naszych rejestrach – mówi Andrzej Borowiak.

A jak bywa w praktyce? – Mogło być tak, jak opisuje ta pani – twierdzą funkcjonariusze, z którymi rozmawialiśmy.

– Przykro mi, że policjanci działają tak niesprawiedliwie i że największym moim błędem było uczciwe przyznanie się do posiadania przy sobie dowodu – komentuje kobieta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zenek
"Obowiązek udowodnienia, że jesteś pełnoletni spoczywa na Tobie (Kodeks Cywilny)." (?)

To że brak dowodu tożsamości w pewnych sytuacjach np. wykroczenie, korzystanie z określonych usług, zakupu niektórych towarów, wejście do pewnych urzędów itd. może powodować "kłopoty" to zgoda, ale moje wątpliwości dotyczą tego czy rowerzysta musi mieć przy sobie dowód osobisty - czyli że jego brak stanowi naruszenie jakiś tam przepisów czy wykroczenie.

Czy (Kodeks Cywilny) określa sposób udowodnienia że jest się osobą pełnoletnią (może wystarczy pokazanie zębów)? A może też określa sposób udowodnienia płci (może wystarczyłoby okazanie chromosomu Y)?
i
isajew
Nie zamierzam Cię wyprowadzać z błędu, skoro nie masz chęci do szukania. Obowiązek udowodnienia, że jesteś pełnoletni spoczywa na Tobie (Kodeks Cywilny). Jest PORD i Ustawa o uprawnieniach do kierowania pojazdami. Jak bez dowodu trafisz na służbistę to się przejedziesz na komendę i samo życie Cię zweryfikuje.

Logiczne myślenie to nie przesłanki, obowiązek wynika explicite z prawidłowego odczytania jednego przepisu.

PS. "legitymować bez ważnego powodu" - a łamanie prawa to nie jest ważny powód w tym wypadku? przecież nie piszemy o legitymowaniu każdego kto się nawinie, chociaż i do tego policja jest uprawniona
z
zenek
Za komuny, przynajmniej formalnie, milicjant nie miał prawa legitymować bez ważnego powodu na przykład po to aby poznać płeć, czy wiek ładnej dziewczyny. Czy teraz jest gorzej?

Ten wątek dotyczy obowiązku posiadania przy sobie dokumentu tożsamości przez rowerzystę. Zamiast podać odpowiedni paragraf PoRD, wywodził pan ten obowiązek z innych przesłanek, a to ani proste, ani prawda.
i
isajew
Formalnie tak i piesi podczas patroli także są legitymowani, a ci którzy łamią prawo (podobnie jak pan i pani rowerzyści) i nie mają dowodu (tak jak pan rowerzysta) są tak samo ustalani na komendzie, ale tego nie dotyczy ta dyskusja. Pieszy nie kieruje pojazdem.
z
zenek
"Tak więc u osób dorosłych policjant ma prawo każdemu rowerzyście sprawdzić czy jest spełniony warunek wieku (niezależnie jak staro rowerzysta wygląda), a ten jest wpisany w DO, ergo trzeba mieć ze sobą zawsze DO jako dokument podlegający kontroli. "

Podobnie każdy pieszy powinien mieć dowód osobisty aby policjant mógł sprawdzić czy ma więcej niż 7 lat. Proste, prawda?
M
MM
POSZŁA Z ŻALEM DO GAZETY , ŻE JEJ ZNAJOMY NIE DOSTAŁ MANDATU !!! MYŚLAŁEM , ŻE TAKIE AKCJE TYLKO W PRZEDSZKOLU !
r
rower-żysta
Polska na rowery, policjańci do Mercedesów. Jak nie ma ścieżki rowerowej to można dla własnego bezpieczeństwa jechać po chodniku powyżej 1,5 m szerokości i uważać na pieszych. I tak powinno być. Ma być dla wszystkich bezpiecznie i tego powinna pilnować policja. Kło MTP też kasują, a nie widzą,że rowerzysta nie może jechać wśród piratów /Kasia tam zginęła/ , a ścieżki jeszce nie oddali budujący Kaponierę. Gdzie logika. Do kitu z hasłem : Polska na rowery.
i
isajew
Musi udowodnić dokumentem, że ma powyżej 18 lat i może jeździć bez karty rowerowej - taki oto przepis :) Jeśli nie udowodni, musi mieć kartę rowerową. Proste, prawda?

I nie generalizuj na pieszych i kierowców. Mówimy o przepisach dotyczących rowerzystów. Jeżeli nie potrafisz powstrzymać emocji to nie pisz.
z
zenek
jaki przepis nakazuje posiadanie przy sobie dokumentu tożsamości przez rowerzystę?? A może piesi też mają obowiązek posiadania dowodu osobistego przy sobie?? Czy kierowcy, albo pasażerowie też mają taki obowiązek?
Szanowny gościu zapomniałeś też dodać, że niezbędne jest zaświadczenie od weterynarza że nie jest się wielbłądem.

Dwa miesiące temu zapytałem sympatycznych policjantów patrolujących przejście dla pieszych: Kiedy pan Klimczewski wybiera się na emeryturę? I otrzymałem odpowiedź: My też chcielibyśmy to wiedzieć. Naprawdę niech pan nam wierzy my też bardzo chcielibyśmy to wiedzieć.
i
ii
potwierdzam, durne oprogramowanie traktuje ostre nawiasy jako html i to wycina, a mogłoby zamieniać na zwykły tekst, w końcu to znaki nierówności matematycznych
B
Babcia.
Żegnam.
i
ii
post testowy, sprawdzam jak to jest z tymi nawiasami:
1 linijka EOL
2 linijka 1234 EOL
3 linijka 12
4 linijka EOL
EOF
Z
Z 500
Za jazdę po chodniku 100zł, za brak dokumentu 50zł.
i
isajew
heh, już chyba wiem czemu wycięło, użyłem ostrych nawiasów i genialny program potraktował to jako html i ukrył... co za geniusz to pisał, że znaków większe od i mniejsze od nie można używać?

a od drugiej linijki powinno lecieć tak:
"- kartę rowerową - wtedy potwierdza uprawnienia do jazdy w wieku poniżej 18 lat
- dowód osobisty - wtedy potwierdza wiek powyżej 18 lat (uprawnień już potwierdzać nie musi, bo zakłada się, że pełnoletni je już nabywa z racji wieku)"
B
Babcia
Całkiem niewinnego. Tutaj nie da się pisać. Proponuję przenieśc się gdzie indziej.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski