„Równi w domu – równi w pracy”, czyli przewodnik po rodzicielstwie równości

Materiał informacyjny PMPL
W sierpniu 2022 roku zostanie wdrożona w Polsce dyrektywa unijna work-life balance, która m.in. nada ojcom indywidualne prawo do czteromiesięcznego urlopu rodzicielskiego, z czego dwa miesiące będą zarezerwowane tylko dla nich (ojciec nie będzie mógł ich przekazać mamie dziecka). Aby odpowiednio przygotować się na wejście tej dyrektywy, Fundacja Share The Care opublikowała przewodnik dla pracodawców oraz pracujących rodziców „Równi w domu – równi w pracy”. O aktualnych rozwiązaniach wspierających rodzicielstwo równości mówi również Karolina Gębura-Nowak, dyrektorka działu Ludzie i Kultura w Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie.

Do tego jak ważne jest równościowe podejście do rodzicielstwa oraz równy podział obowiązków pomiędzy rodzicami, nie trzeba nikogo przekonywać. Wskazują na to również badania. Według CBOS ponad połowa Polaków (58 proc.) preferuje bowiem partnerski model rodziny – taki, w którym oboje rodziców pracuje zawodowo i w równym stopniu dzieli się opieką nad dziećmi oraz obowiązkami domowymi. Aby równość stała się rzeczywistością, potrzebne są przede wszystkim regulacje, zaangażowanie państwa, jak również wsparcie pracodawców. To właśnie oni mają w dużej mierze wpływ na to, jak wygląda rodzicielstwo zatrudnionych u nich rodziców i czy istnieją warunki do tego, by było to rodzicielstwo równości. Na szczęście na rynku istnieje już wiele dobrych przykładów tego, jak budować środowisko, w którym każdy pracownik, bez względu na płeć, będzie miał równe szanse na budowanie swojej kariery.

Szczęśliwi rodzice

W ramach działań wspierających rodzicielstwo na równych zasadach, firma Philip Morris w 2019 roku stworzyła program „Szczęśliwi Rodzice” – Happy Parents. Osobom wracającym do pracy z urlopów rodzicielskich zapewniono „miękkie lądowanie” w pierwszym miesiącu pracy. W jaki sposób? W spółkach Philip Morris w Polsce rodzice mogą pracować w tym okresie na pół etatu, zachowując prawo do pełnego wynagrodzenia. Kolejnym elementem, o który rozbudowano program we wrześniu ubiegłego roku, było rozwiązanie skierowane do pracujących Panów. Firma oferuje bowiem świeżo upieczonym ojcom, którzy zdecydują się skorzystać z urlopu rodzicielskiego, możliwość uzyskania dopłaty do 100 proc. wynagrodzenia przez pełnych osiem tygodni.

Matki i ojcowie wracający po urlopach związanych z rodzicielstwem przez pierwszy miesiąc mają możliwość pracy w wymiarze godzin zmniejszonym o połowę, przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia. To pozwala im na powrót do zawodowej rzeczywistości w bardziej przyjaznych warunkach. We wrześniu rozbudowaliśmy ten program, proponując ojcom zachowanie pełnego wynagrodzenia przy korzystaniu z ośmiotygodniowego urlopu rodzicielskiego przez odpowiednią dopłatę do przysługującego im zasiłku rodzicielskiego. Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, by zniwelować barierę finansową i ułatwić podjęcie decyzji o podziale opieki pomiędzy oboje rodziców. Wierzymy, że zyskuje na tym cała rodzina. Ojcowie mają możliwość doświadczenia samodzielnej opieki nad dzieckiem, co jednocześnie umożliwia kobietom powrót do aktywności zawodowej – mówi Karolina Gębura-Nowak, dyrektorka działu Ludzie i Kultura w Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie.

Taki kierunek działań firmy nie tylko umacnia kobiety w wyrównywaniu ich szans na rynku pracy, zachęcając je do powrotu do aktywności zawodowej, ale też wspiera ojców na urlopach rodzicielskich jako równoprawnych opiekunów.

Więcej szczegółów na temat rodzicielstwa równości i wskazówek skierowanych zarówno dla pracodawców, jak i pracujących rodziców, można znaleźć w przewodniku przygotowanym przez Fundację Share The Care: „Równi w domu-równi w pracy”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: „Równi w domu – równi w pracy”, czyli przewodnik po rodzicielstwie równości - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie