Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Równonoc wiosenna 2019: Kiedy jest pierwszy dzień wiosny? 20 czy 21 marca? Jak obchodzą to święto w Polsce i na świecie

Anastazja Bezduszna
Pierwszy dzień wiosny w 2019 roku: 20 czy 21 marca?
Pierwszy dzień wiosny w 2019 roku: 20 czy 21 marca? Arkadiusz Gola
Na początek wiosny czekają wszyscy. Przynieść ma ciepło i słońce. By ją przywołać, kiedyś trzeba było utopić marzannę, teraz wystarczy spojrzeć w kalendarz. To kiedy pierwszy dzień wiosny i czym jest równonoc wiosenna?

W dzień przed równonocą wiosenną, czyli 20 marca, obchodzi się początek astronomicznej wiosny. Równonoc to moment, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Barana i daje początek kolejnej porze roku – wiośnie. Dlatego własnie 21 marca obchodzimy pierwszy dzień wiosny.

W Polsce tego dnia topi się marzannę. To symboliczne zakończenie zimy. Uczniowie świętują Dzień Wagarowicza. W wielu szkołach tego dnia odbywają się zajęcia sportowe lub warsztaty tematyczne. Ale w mieście widoczne są grupki uczniów, którzy początek wiosny świętują poza szkołą.

Czytaj: Dzień Wagarowicza 2019. Kiedy przypada w tym roku? Co robić w Dzień Wagarowicza?

W różnych zakątkach świata mają niezwykłe tradycje świętowania nadejścia wiosny.

Chińczycy okazali się najbardziej niecierpliwi z powodu oczekiwania na wiosnę. Chiński Nowy Rok, który obchodzony jest w jednym z dni od 21 stycznia do 21 lutego, jest niczym innym jak Festiwalem Wiosny. W ten ważny dla nich dzień Chińczycy cieszą się z przebudzenia natury i początku nowego cyklu rocznego.

Szybko powitać wiosnę chcą zawsze Amerykanie i Kanadyjczycy, którzy obchodzą Dzień Świstaka już 2 lutego. Organizują wtedy wielkie uroczystości i od małego zwierzaka dowiadują się, kiedy czekać na nadejście wiosny. W najgorszym przewidywaniu świstaka może to nastąpić sześć tygodni po święcie, czyli nie później niż 16 marca.

Barwne przywitanie wiosny jest w Indiach. Festiwal Holi, obchodzony około 19 marca, jest jednym z najbardziej znaczących w kraju. W tym czasie odbywają się prawdziwe masowe uroczystości - ognisko Holika i festiwal kolorów.

Od pierwszego marca do końca kwietnia w Japonii odbywają się Hanami - święto podziwiania sakury (wiśni pikowanych). W całym kraju setki drzew pokryte są jasnoróżowymi kwiatami i zwiastują wiosnę. Jest wyczekiwane przez wszystkich Japończyków.

Tak w ubiegłym roku żegnano w Poznaniu zimę:

Pogrzeb Zimy i Rowerowe Przywitanie Wiosny w Poznaniu

Poznań: Pogrzeb Zimy i Rowerowe Przywitanie Wiosny. Mnóstwo ...

Zobacz też: Czy gwiazdy były wagarowiczami? "Nie wiem, jak skończyłam szkołę"

Źródło: Agencja TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski