Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozdział państwa od Kościoła. Społeczność szkolna ma decydować o liczbie godzin religii. Jakie inne pomysły ma ruch Szymona Hołowni?

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050 uważa, że o liczbie godzin religii w szkołach i sposobie ich realizacji powinna decydować społeczność szkolna. Na zdjęciu Szymon Hołownia na placu Mickiewicza w Poznaniu, podczas ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej
Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050 uważa, że o liczbie godzin religii w szkołach i sposobie ich realizacji powinna decydować społeczność szkolna. Na zdjęciu Szymon Hołownia na placu Mickiewicza w Poznaniu, podczas ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej Robert Wozniak
Ruch Szymona Hołowni przestawił konkretne propozycje rozdziału państwa od Kościoła. Dotyczą one między innymi religii w szkołach. Jakie inne pomysły ma Polska 2050?

- O wymiarze godzin religii i sposobie ich realizowania powinna decydować społeczność danej szkoły – rady rodziców, pedagogiczne w konsultacji z samorządem uczniowskim – uważa Szymon Hołownia.

Czytaj też: Były ksiądz z Chodzieży oskarżony o gwałty. Zarzucał ministrantowi, że wyzywająco się ubierał i go prowokował

Zdaniem ekspertów Polski 2050, należy znieść wymóg uzyskania zgody biskupa na obniżenie liczby godzin religii. Lekcje etyki i filozofii winny być obowiązkowe, a nim do tego dojdzie ocena z religii lub etyki, jako przedmiotów dodatkowych, nie powinna być uwzględniana na świadectwie i wyliczana do średniej ocen. Docelowo lekcje religii powinny być współfinansowane przez związki wyznaniowe, samorządy i budżet państwa. Uczniowie szkół ponadpodstawowych mogliby sami decydować, czy chcą chodzić na lekcje religii, czy nie (obecnie do ukończenia przez ucznia 18 lat decydują jego rodzice).

Środa Wielkopolska: Kampania prezydencka Szymona Hołowni

Jakie jeszcze zmiany w relacjach między kościołami i związkami wyznaniowymi a państwem postuluje Polska 2050 Szymona Hołowni?

  • Przeanalizowanie i ujawnienie przepływów finansowych między państwem, a kościołami i związkami wyznaniowymi.
  • Pilne przeprowadzenie przez NIK audytu wydatków publiczna na tzw. „dzieła” Tadeusza Rydzyka.
  • Uznać za zakończone rozliczenia majątkowe z Kościołem Katolickim, związane ze zwrotem dóbr odebranych mu przez komunistów. Możliwie szybko zamknąć rozliczenia z innymi związkami wyznaniowymi.
  • Fundusz Kościelny zastąpić inną formą finansowania – np. można wprowadzić odpis podatkowy od PIT-u w wysokości 0,3-0,5 proc. lub podwyższyć wysokość darowizny na cele kultu religijnego.
  • Państwowa Komisja ds. Pedofilii powinna zlecić przygotowanie kompleksowego raportu, dotyczącego pedofilii wśród duchownych oraz ukrywania jej przez władze kościelne.
  • W Prokuraturze Krajowej należy powołać także specjalną grupę prokuratorów, która będzie zajmować się prowadzeniem śledztw w konkretnych przypadkach przestępstw pedofilii popełnionych przez duchownych oraz ich ukrywania.
  • Etatowi kapelani tylko w wojsku, policji i Straży Granicznej. Należy rozważyć zniesienie przyznawania im emerytur wojskowych oraz współfinansowania ich etatów przez związku wyznaniowe.
  • W miejscowościach, w których nie ma cmentarzy komunalnych, to samorząd powinien kontrolować cenniki usług na nekropoliach parafialnych.
  • Opracowanie kodeksu dobrych praktyk, który regulowałby uczestnictwo funkcjonariuszy publicznych w uroczystościach religijnych.
  • Przestępstwo obrazy uczuć religijnych winno być ścigane tylko z oskarżenia prywatnego, nie powinno być karane pozbawieniem czy ograniczeniem wolności.
  • Obecnie wypowiedzenie konkordatu nie wydaje się celowe. Wymagałoby to zmiany Konstytucji, bo konkordat jest jedyną umową międzynarodową wpisaną do tego aktu.

Jarosław Kaczyński w Starachowicach: Zło atakuje nasz kraj, atakuje Kościół

Zdaniem przedstawicieli Polski 2050, należy skoncentrować się na wykładni Konstytucji zgodnie z jej preambułą, która przewiduje równouprawnienie wierzących i niewierzących obywateli RP, oraz zapisie dotyczącym bezstronności państwa w sprawach światopoglądowych. W przypadku zmiany Konstytucji można rozważyć zrównanie regulacji odnoszących się do umów zawieranych z przedstawicielami wszystkich kościołów i związków wyznaniowych, bez wyróżniania umowy konkordatowej.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski