Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozetka - symbol walki o niepodległość. W środę w "Głosie"!

Norbert Kowalski
Rozetka, obok flagi powstańczej z wizerunkiem orła, należy do najbardziej znanych symboli Powstania Wielkopolskiego
Rozetka, obok flagi powstańczej z wizerunkiem orła, należy do najbardziej znanych symboli Powstania Wielkopolskiego Maciej Urbanowski
Do środowego numeru "Głosu Wielkopolskiego" dołączymy jeden z najbardziej znanych symboli powstania - biało-czerwoną rozetkę. Jej historia sięga jednak czasów znacznie wcześniejszych niż tylko roku 1918. Już w trakcie powstania listopadowego powstańcy nosili kokardę z czerwoną obwódką i białym wypełnieniem.

- To jest symbol tradycji niepodległościowej. Powstanie Wielkopolskie tylko go przejęło - wyjaśnia dr Paweł Stachowiak, historyk z UAM.

Po zakończeniu powstania rozetka stała się podstawą do utworzenia flagi Polski. - W okresie powstania symbolizowała barwy narodowe i była przypinana tym, którzy brali w nim udział - opowiada dr Paweł Stachowiak. I dodaje: - W dzisiejszych czasach rozetka została już jednak trochę zapomniana i wyparta przez inną symbolikę: flagi oraz godła.

Znanym do dzisiaj symbolem Powstania Wielkopolskiego jest flaga powstańcza z wizerunkiem orła. Początkowo symbol orła nie był ujednolicony. I tak można było spotkać się z wizerunkiem orła zarówno bez, jak i z koroną.

- Orzeł bez korony funkcjonował, gdyż był to dawny herb województwa poznańskiego - tłumaczy Paweł Stachowiak.

Istotną rolę w trakcie powstania odgrywały również pieśni. Podczas walk powstawało wiele utworów, które zagrzewały do boju. Jednym z najbardziej znanych twórców pieśni był Stanisław Rybka. Jako powstaniec napisał wiele tekstów, które były śpiewane zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu powstania. Do najbardziej znanych pieśni należą m.in. "Marsylianka wielkopolska" czy "Gdy szedłem raz od Warty".

Powstańcy wielkopolscy nie zapominali jednak również o ogólnopolskich pieśniach. - Pierwotnie to Rota była hymnem powstania - opowiada dr Paweł Stachowiak.

Istotną rolę w trakcie powstania odgrywały również mundury. Początkowo powstańcy walczyli albo bez nich, albo w mundurach żołnierzy niemieckich. - Często byli to ludzie dopiero zdemobilizowani z armii niemieckiej. I dlatego, aby wyróżnić powstańców przyczepiano im rozetkę - tłumaczy dr Paweł Stachowiak.

Dopiero pod koniec powstania, w lutym 1919 roku, pojawił się mundur powstańczy, który następnie przejęli żołnierze Armii Wielkopolskiej. Wyróżniał się tym, że na czapkach żołnierzy był spleciony ze sznurka znak koniczyny. Ponadto stopnie wojskowe znajdowały się na rękawach, a nie naramiennikach.

Symbole powstania zaczęły zanikać po włączeniu Wielkopolski do Polski. - Władze państwowe nie miały żadnego powodu, by utrzymywać odrębność symboliki Wielkopolski - opowiada dr Paweł Stachowiak. I tak przez kilkadziesiąt lat pamięć o nich stawała się coraz mniejsza. - Jednak w ostatnim czasie pamięć o powstaniu, a zarazem jego symbolach, zaczęła się odradzać - przekonuje dr Paweł Stachowiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski