Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozlicz PIT - masz czas do 30 kwietnia

Mateusz Pilarczyk,Monika Kaczyńska
Kto chce uniknąć kolejek podczas składania PIT-ów powinien się pośpieszyć
Kto chce uniknąć kolejek podczas składania PIT-ów powinien się pośpieszyć Paweł Miecznik
30 kwietnia mija termin złożenia zeznania podatkowego. To ostatni moment, aby uniknąć kolejek.

21 dni zostało na rozliczenie się z fiskusem. Jeśli przekroczymy termin, urząd skarbowy może na nas nałożyć karę w wysokości kilkuset złotych. Mimo to w Wielkopolsce nadal większość osób nie przesłało swojego rozliczenia podatku. Realny jest zatem scenariusz, że pod koniec kwietnia, jak co roku, trzeba będzie stać w gigantycznych kolejkach w urzędach skarbowych.

Co roku do wielkopolskich urzędów skarbowych wpływa około półtora miliona PIT-ów. Ile już znalazło się na biurkach urzędników, trudno oszacować.

- Większość deklaracji spływa do urzędów z reguły w ciągu ostatnich tygodni, a nawet dni - mówi Małgorzata Spychała--Szuszczyńska z Izby Skarbowej w Poznaniu.

Mimo że urzędy skarbowe pracują wtedy dłużej, kto odłoży składanie deklaracji na ostatni moment, musi się liczyć z koniecznością nawet kilkugodzinnego stania w kolejce.

Można tego jednak w łatwy sposób uniknąć. Metody są dwie.

Pierwsza to przesłać zeznanie listownie. Za datę złożenia go jest uznawana data stempla pocztowego. Kto jednak wybierze się na pocztę 30 kwietnia wieczorem, musi się liczyć z tym, że może nie dotrzeć do okienka przed północą. Jeśli jednocześnie trzeba uregulować niedopłatę w podatku, spóźnialski musi się liczyć z koniecznością zapłacenia ustawowych odsetek, a nawet z karą.

Drugą metodą na uniknięcie kolejek w urzędzie skarbowym jest rozliczenie się przez internet przy użyciu systemu e-Deklaracje przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Wystarczy ze strony internetowej www.e-deklaracje.gov.pl pobrać program komputerowy i mieć pod ręką PIT z ubiegłego roku, żeby potwierdzić swoją tożsamość. Z takiej metody przesłania PIT-u skorzystało w tym roku już 2 mln podatników.

Teoretycznie rozliczyć się przez internet można i na minutę przed północą.
- Lepiej jednak nie odkładać tego na ostatnią chwilę - radzi Spychała-Szuszczyńska. - Potwierdzeniem złożenia deklaracji w terminie jest tzw. urzędowe potwierdzenie odbioru, generowane przez system. 30 kwietnia może być on bardziej obciążony i cała procedura może trwać dłużej.

W pośpiechu niekiedy zapominamy o przekazaniu 1 procentu podatku na organizacje pożytku publicznego. W ubiegłym roku 1 procent przekazało tylko 43 proc. osób, które złożyły PIT-y. W Wielkopolsce podatnicy przekazali w ubiegłym roku organizacjom pożytku publicznego 40 mln zł. To ponad pięciokrotnie więcej niż w 2006 roku i o 5 milionów więcej niż rok wcześniej. Nie bez znaczenia jest i to, że co jedenasta złotówka, która zasiliła konta organizacji, pochodziła z Wielkopolski. Okazuje się, że chęć dzielenia się 1 procentem zależy m.in. od wykształcenia - osoby z wyższym robią to cztery razy częściej niż z podstawowym. Częściej 1 procent przekazują też zamożniejsi podatnicy.

- Znaczenie może mieć brak wiedzy, że 1 procent nie uszczupla budżetu samego podatnika - wyjaśnia Marta Gumkowska ze stowarzyszenia Klon/Jawor, które wspiera organizacje pozarządowe.
Przekazując 1 procent naszego podatku, nie tracimy pieniędzy - podatek i tak zapłacimy. Wpisując nazwę i numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego, po prostu sami decydujemy, na jaki cel pójdzie mała część naszego podatku.

Dlaczego tak mało osób przekazuje 1 procent?
Okazuje się, że wpływ na to ma chociażby rozwiązanie, które narzuca państwo. PIT-y emerytów są rozliczane przez ZUS i aby przekazać 1 procent, emeryt musi sam zająć się całą deklaracją podatkową, co nastręcza mu trudności.
Polacy jednak podchodzą dość lekko do 1 procentu. Z badań stowarzyszenia Klon/Jawor wynika, że 61 proc. osób po kilku miesiącach nie potrafi sobie przypomnieć, na jaki cel przekazało swój 1 procent. Być może takie podejście wynika też z kwot, jakie przeciętny podatnik przekazuje organizacjom pożytku publicznego.

W minionym roku w Wielkopolsce średni jednoprocentowy odpis wynosił 41 zł - o dwa złote więcej niż dwanaście miesięcy wcześniej.
Po ostatnich negatywnych przykładach Fundacji Kid-protect, której szef zdefraudował pieniądze oraz Fundacji Pomocy Dzieciom "Maciuś", która wydawała więcej na marketing, niż na faktyczną pomoc dzieciom, warto więc sprawdzić, komu przekazujemy 1 procent.
A wybór jest spory. Obecnie na liście organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku jest 7289 podmiotów. Ich aktualną listę, prowadzoną przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej można sprawdzić na stronie www. pozytek.gov.pl.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski