Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozliczamy inwestycje: Poznań lepszy od Wrocławia? Ten miał stracić na stadionie 313 milionów

Agnieszka Świderska
Nie tylko Poznań wydał na budowę stadionu więcej niż planował.
Nie tylko Poznań wydał na budowę stadionu więcej niż planował. archiwum
Nie tylko Poznań wydał na budowę stadionu więcej niż planował. Wrocław chciał postawić nowy stadion za 521 mln złotych. Wydał na niego 892 mln złotych. Podobnie było w Gdańsku, gdzie budowa "Areny Bałtyckiej" podskoczyła z 660 do 864 mln złotych. Ile z tych pieniędzy zwyczajnie zmarnowano?

Wyniki kontroli NIK dotyczące budowy i funkcjonowania stadionu we Wrocławiu nie pozostawiają złudzeń: miasto miało stracić ponad 313 mln złotych.

Zobacz też: Nasz drogi stadion. Stanęło na ponad 750 milionach

Na liście zbędnych wydatków jest m.in. 25 mln złotych dodatkowego wynagrodzenia dla wykonawcy czy 8 mln złotych za zewnętrzną obsługą prawną, mimo iż spółka Wrocław 2012 odpowiedzialna za budowę stadionu posiadała własnych prawników.

Z raportu NIK wynika także, że ponad 50 mln złotych wydano niezgodnie z prawem m.in. wpływając na wynik postępowania o zamówienie.

Wrocław stracił także miliony na imprezach, które zakończyły się finansową klapą m.in. koncert Queen i turniej piłkarski Polish Master. Na organizację tych dwóch imprez miasto wydało 21 mln złotych, ale firmę Dynamicom, która im to organizowała, wybrano bez przetargu. Tylko te dwie imprezy przyniosły 10 mln złotych strat.

Sprawdź też: Spalarnia, Nobel Tower, Kaponiera. Oto Poznań z lotu ptaka [ZDJĘCIA]

Wyniki z kontroli NIK dotyczące stadionu we Wrocławiu ujrzały światło dziennie dopiero pod koniec ubiegłego tygodnia. Nie ma jeszcze oficjalnego komentarza ani prezydenta Rafała Dutkiewicz, ani jego urzędników.

Czy podobna kontrola czeka także Gdańsk? Zbudowana na Euro PGE Arena jest własnością miasta. Na co dzień korzysta z niej Lechia Gdańsk (podobnie jak we Wrocławiu Śląsk Wrocław). Budowa przebiegała bez zarzutów - nie interesowała się nią prokuratura, ani CBA, a wyniki kontrolerów NIK również nie były alarmujące.

Zobacz też: Nasz drogi stadion. Stanęło na ponad 750 milionach

Były jednak opóźnienia z budową. Pierwotny termin oddania stadionu to koniec 2010 roku. 9 czerwca 2011 roku, otwarcie obiektu zainaugurować miał mecz Polski i Francji.

Ze względów bezpieczeństwa - stadion nie był skończony, brakowało działającego systemu monitoringu, policja nie wydała zgody na organizację meczu, który przeniesiono do Warszawy.

Sprawdź też: Spalarnia, Nobel Tower, Kaponiera. Oto Poznań z lotu ptaka [ZDJĘCIA]

Stadion oddano do użytku dopiero 19 lipca 2011.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski