Rozmawiasz przez telefon za kierownicą? To tak, jakbyś miał 0,8 promila!

Robert Domżał
Z ankiet wynika, że ponad 47 proc. kierowców rozmawia przez telefon w czasie jazdy
Z ankiet wynika, że ponad 47 proc. kierowców rozmawia przez telefon w czasie jazdy Adrian Wykrota
Zaostrzenie przepisów drogowych ominęło rozmowy i esemesowanie przez telefon. Tymczasem nasza gadatliwość jest jedną z ważniejszych przyczyn niebezpieczeństwa panującego na polskich drogach. Jak pokazuje życie, potrafimy zagadać się na śmierć.

- Kierujący samochodem marki Volkswagen wyprzedzał inny pojazd. Padał deszcz. Mężczyzna rozmawiał przez telefon i w efekcie wjechał pod ciągnik siodłowy - mówi Józef Klimczewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KM Policji w Poznaniu.

Polecamy: Nowe przepisy drogowe od 18 maja 2015. Kierowco, sprawdź co się zmieniło!

Bywa nawet i gorzej. Sąd Rejonowy w Kaliszu skazał na 5 lat pozbawienia wolności i 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów kierowcę, który w wypadku pod Nowymi Skalmierzycami zabił dwie kobiety. Jak ustalono w trakcie śledztwa, podczas jazdy był zajęty telefonem, dlatego za późno zauważył stojące na jezdni niesprawne auto. Zjechał na prawo, gdzie znajdowały się kobiety. Sąd zwrócił uwagę, że mężczyzna korzystał z telefonu komórkowego wbrew przepisom, czyli bez zestawu głośnomówiącego.

Tylko w tym roku policjanci ukarali w Wielkopolsce już 4,7 tys. osób, które podczas prowadzenia samochodu rozmawiały przez telefon. W ubiegłym roku było to 11 tys. osób.

- We Wrocławiu na przykład radca prawny porozumiewał się z klientem. Zaaferowany rozmową i wyszukiwaniem numeru telefonu, który chciał mu przekazać, nie widział, co robią inni użytkownicy drogi i doprowadził do wypadku - mówi podkomisarz Jarosław Gnatowski z Biura prewencji Ruchu Drogowego KG Policji.

Sprawdź: Wyższe mandaty od 17 maja 2015 [NOWY TARYFIKATOR MANDATÓW]

Jazda połączona z rozmową przez telefon staje się powoli plagą naszych dróg. I z tego powodu rozpoczęła się kampania społeczna "Nie (przy)dzwoń za kierownicą".

- W czasie jazdy obydwie ręce powinny znajdować się na kierownicy. Przecież zdarza się, że trzeba nagle zmienić bieg. Jak to zrobić, gdy w jednej ręce mamy telefon? - pyta Walenty Dudziak, prezes Stowarzyszenia Rzeczoznawców Techniki Samochodowej w Poznaniu. I radzi, by w chwili, gdy dzwoni telefon, stanąć w dozwolonym miejscu i wtedy rozmawiać.

Za używanie telefonu komórkowego podczas jazdy grozi nadal ten sam mandat w wysokości 200 złotych i 5 punktów karnych. Ale w czasie prowadzenia pojazdu - o czym wie już niewielu - nie wolno też jeść, pić ani palić tytoniu, nawet w korku czy na czerwonym świetle. Za to grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Polecamy: Nowe przepisy drogowe od 18 maja 2015. Kierowco, sprawdź co się zmieniło!

- Pamiętajmy, że gdy wsiadamy do auta, naszym najważniejszym zadaniem jest dotarcie do celu podróży - zwraca uwagę Walenty Dudziak.

Tymczasem odbierając telefon, kierowca rozprasza się na 5 sekund. Prawdopodobieństwo spowodowania wypadku wzrasta wtedy sześciokrotnie. Wybieranie numeru zajmuje prowadzącemu pojazd 12 sekund. W tym czasie auto poruszające się 100 km/h pokonuje 330 m. Z ankiet wynika, że ponad 47 proc. kierowców rozmawia przez telefon w czasie jazdy. 65 proc. czyta i pisze SMS-y.

Sprawdź: Wyższe mandaty od 17 maja 2015 [NOWY TARYFIKATOR MANDATÓW]

- Od kierowców uczestniczących w kursach po zgromadzeniu nadmiernej liczby punktów karnych, wiemy, że najbardziej rozprasza ich wyszukiwanie w telefonie numeru i podejmowanie decyzji w trakcie rozmowy i jazdy - mówi podkomisarz Jarosław Gnatowski z Biura Prewencji Ruchu Drogowego KG Policji.

Rozmowa przez telefon podczas prowadzenia auta prowadzi do zaburzenia procesów myślowych i zdolności prawidłowego wykonywania manewrów na drodze. Czas reakcji takiego kierowcy jest dłuższy niż wtedy, gdy ma on we krwi 0,8 promila alkoholu.

Sprawdź: Wyższe mandaty od 17 maja 2015 [NOWY TARYFIKATOR MANDATÓW]

KOLEJNE ZMIANY W 2016 ROKU

  • Kto po 4 stycznia przyszłego roku otrzyma prawo jazdykategorii B, będzie objęty 2-letnim okresem próbnym. Między czwartym a ósmym tygodniem od otrzymania prawa jazdy kierowca będzie zobowiązany do wzięcia udziału w szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zapłaci za nie do 200 zł.
  • Zielony listek wraca. Przez 8 miesięcy od uzyskania prawa jazdy obowiązkiem będzie poruszanie się pojazdem z przyklejonymi na przedniej i tylnej szybie naklejkami z zielonym listkiem.
  • Ograniczenia w prędkości. Nowi kierowcy przez 2 lata będą zobowiązani do ograniczenia prędkości do 80 km/h poza terenem zabudowanym i 100 km/h na drodze ekspresowej i autostradzie. Jeżeli w okresie próbnym popełni dwa wykroczenia, okres ten zostanie wydłużony o kolejne 2 lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
makaron530
... w czasie jazdy zmienić bieg...-gupi albo g***** a rzeczoznawca byle jaki. Zmieniam bieg tą samą ręką w której trzymam np. papierosa (to w osobówce) w pracy biegów nie zmieniam, cambio aut0matico (sam zmienia stosownie do sytuacji). Po za tym, od kierowcy się wymaga by pracował, czyli jechał a nie co chwila przerwa na papierosa lub na szklankę wina (wróć) wody. - Troche z mizernym żartem, ale Polska to kraj zakazów i nakazów i nie wiadomo czy śmiać się z tego czy płakać.
Mała prawdziwa historyjka do porównania : mieszkam w Mediolanie, kilka miesięcy temu odwiedzil mnie ktoś z rodziny, po krótkim przywitaniu zadał pytanie -policji to tu nie ma? odpowiadam pytaniem, dla czego ? odp. bo od Brennera do ciebie nie widziałem ani jednego radiowozu. tak +- 350 km, ilu u nas spotka na takim odcinku ?
Polsat czy Aero2 ? Wiesz, że tracisz pan dostęp do sieci za takie numery?
"11.2.9. działania przez Korzystającego na szkodę Operatora lub korzystania z Bezpłatnego
Dostępu do Internetu niezgodnie z Regulaminem lub powszechnie obowiązującymi
przepisami prawa;"
w
wymaga, wymaga
kierowanie wymaga trzymania obu rąk na kierownicy, żeby Ci nic jej nie wyrwało podczas złapania gumy, żebyś mógł opanować auto, kiedy coś Ci nagle wyskoczy, żebyś nie tracił cennej sekundy w chwili, kiedy sytuacja będzie wymagała szybkiego skrętu i powrotu. Z jedną ręką na kierownicy możesz już nie zdążyć.
Z
Zazula
No chyba nie dotyczy osobówek, czy coś. Chyba że się zmieniło. Cza:-) poczytać...
F
Frankofil
dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,8 promila dla kierowców posiadających prawo jazdy powyżej 3 lat, i jakoś jeżdżą i żyją
z
z Nowakiem
i jego zegarkiem!?
a
ale ale
"Nowi kierowcy przez 2 lata będą zobowiązani do ograniczenia prędkości do 80 km/h poza terenem zabudowanym"
to jest absurdalny przepis
są drogi, na których długo nie ma możliwości bezpiecznego wyprzedzania
i będzie się taki zawalidroga ciągnął 80km/h
będzie to prowokować niebezpieczne sytuacje, bo zawsze się znajdzie niecierpliwy który i tak będzie wyprzedzał
h
heh
a czym się różni rozmowa telefoniczna przez zestaw głośnomówiący od rozmowy z pasażerem siedzącym z boku/z tyłu?
D
Dyson
To trzeba zakazać głośnomówiących, CB, radia, zaszyć buzie dzieciarom a nawet oddychać. Głupiutki jesteś Pancerny Józefie.
d
dm
A to czasem nie chodzi o kierowców zawodowych i sytuacji gdy przewozimy pasażera?
s=v*t
100 km/h * 12 s = 100 km / 3600 s * 12 s = 1200 / 3600 km/s * s = 12 / 36 km = 1/3 km = ok. 333 metry

a Tobie ile wyszło?
o
obliczenia
zastanawia mnie jedna kwestia. Jadąc z prędkością 100km/h w ciągu 12 sek. przejedziemy 330m?? proponuję jeszcze raz to obliczyć autorowi tego artykułu..
popełnione w XX wieku to udostępnienie masom samochodów, czego efekty widać u góry w artykule, i udostępnienie masom komputerów, czego efekty widać na dole w komentarzach.
Z
Z Wielkiej Polski
rozmawianie przez telefon komórkowy trzymany przy uchu jest tak samo rozpraszające jak rozmowa przez zestaw głośnomówiący. pomijam fakt automatycznych skrzyń biegów i tego że dziś 99.9 procent samochodów ma wspomaganie kierownicy i kierowanie nie wymaga już trzymania obu rąk na kierownicy.
G
Gość
To znaczy, że 0,8 promila powinno być dopuszczalne
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie