Ruszyły prace na polach ze szparagami. Wszyscy, którzy z niecierpliwością czekali na to warzywo, wreszcie będą mogli je kupić i przygotować. Sezon na szparagi jest krótki, trwa zaledwie kilka tygodni. Niektórzy cały rok czekają na ten właśnie okres. W ubiegłym roku czas zbiorów nie był szczęśliwym dla hodowców. Plony były słabe. A jak będzie w tym roku? Początkowo ceny zawsze są bardzo wysokie, sięgają nawet do 14zł za pęczek.

Z czasem , gdy zrobi się już ciepło, ziemia się nagrzeje i szparagi zaczną wychodzić, ceny bardzo szybko spadną. Wszystko zależy od tego, czy pogoda będzie sprzyjać.

Przechodząc przez wielkopolskie miasta można zauważyć stragany oraz stoiska, przy których nigdy nie brakuje klientów. Coraz więcej ludzi zaczyna przekonywać się do tego warzywa, więc z roku na rok jest większe zapotrzebowanie.

Dużo osób również decyduje się na uprawę, ponieważ jest to bardzo opłacalne. Są także  duże możliwości eksportowe. Polacy wyjeżdżają na szparagi do Niemiec, ale również zakładają własne plantacje.

Według handlarzy największy popyt jest na szparagi białe. Zdecydowanie mniejsze zainteresowanie jest zieloną odmianą, ponieważ ma intensywny i ostry smak. Szparagi zawierają znaczne ilości cennych składników mineralnych i witamin.

- Gdy przygotowuję szparagi na obiad, czasami muszę kupić nawet cztery pęczki. I nawet nie zdążę ich zjeść, ponieważ dzieci są szybsze - mówi pani Kasia, którą spotkaliśmy na zakupach.