Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się budowa Centrum Szyfrów Enigma w Collegium Martineum. Otwarcie już za rok

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
W listopadzie ubiegłego roku rozstrzygnięto przetarg na budowę Centrum Szyfrów Enigma, które powstanie na pierwszym piętrze dawnego Collegium Historicum (od 2018 r. Collegium Martineum) przy ul. Święty Marcin. Teraz, po otrzymaniu pozwolenia na budowę w ruszyły prace.
W listopadzie ubiegłego roku rozstrzygnięto przetarg na budowę Centrum Szyfrów Enigma, które powstanie na pierwszym piętrze dawnego Collegium Historicum (od 2018 r. Collegium Martineum) przy ul. Święty Marcin. Teraz, po otrzymaniu pozwolenia na budowę w ruszyły prace. Waldemar Wylegalski
Za rok pierwsi zwiedzający będą mogli odwiedzić powstające w Poznaniu Centrum Szyfrów Enigma. To może być nowy turystyczny hit stolicy Wielkopolski.

W listopadzie ubiegłego roku rozstrzygnięto przetarg na budowę Centrum Szyfrów Enigma, które powstanie na pierwszym piętrze dawnego Collegium Historicum (od 2018 r. Collegium Martineum) przy ul. Święty Marcin. Teraz, po otrzymaniu pozwolenia na budowę w ruszyły prace.

Nie tylko historia

- To, co chcemy tu stworzyć jest zupełnie nową opowieścią, choć odwołującą się do historii tej przestrzeni. W budynku, który był poprzednikiem tego obiektu, mieściło się przed wojną między innymi biuro szyfrów wojska polskiego. To w nim kurs szyfrowania rozpoczęli główni bohaterowie, pogromcy niemieckiej maszyny szyfrującej Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Cieszę się, że w Poznaniu znajdzie się miejsce poświęcone pracy tych trzech wybitnych absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego – mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Sprawdź również: Niedługo rozpocznie się budowa Centrum Szyfrów Enigma. Jak przed remontem wygląda dawne Collegium Historicum?

Zastępca Jacka Jaśkowiaka podkreśla, że Centrum Szyfrów Enigma będzie miejscem, która opowie historię nie całego zespołu polskich kryptologów, ale także Poznania, II wojny światowej i przestrzenią poświęconą edukacji, przede wszystkim matematyce.

- Liczymy, że centrum będzie magnesem turystycznym, a jednocześnie stanie się kolejnym impulsem ożywienia ulicy Święty Marcin

– zaznacza.

Równolegle do prac budowlanych prowadzonych w Collegium Martineum są prowadzone prace związane z przygotowaniem ekspozycji multimedialnej, która zajmie ok. tysiąca metrów kwadratowych. Jej realizacją zajmuje się krakowska firma New Amsterdam, która odpowiada m.in. za wykonanie wystawy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

- To będzie niezwykle nowoczesna wystawa, otwarta i edukacyjna, która będzie niesamowitą przygodą zarówno dla młodszych, jak i starszych odwiedzających – zapewnia Tomasz Salwierz, główny projektant ekspozycji. Głównym punktem wystawy będzie aula znajdująca się na I piętrze budynku, gdzie uwaga odwiedzających zostanie skupiona wokół Bomby Rejewskiego, nad nią pojawi się wizualizacja rotorów (wirniki stanowiące serce maszyny szyfrującej Enigma). We wcześniejszej części wystawy nacisk został położony na rywalizację i rozwiązywanie zagadek matematycznych. - Podobnej placówki w Polsce dotąd nikt nie stworzył – dodaje T. Salwierz.

Sprawdź też:

Wystawa będzie podzielona na trzy bloki tematyczne. Pierwszy będzie dotyczył historii kryptografii, a zwiedzający będą mogli przejść podstawowy kurs szyfrowania. Druga część poświęcona zostanie działalności trzech poznańskich matematyków, budowie Enigmy oraz wydarzeniach związanych z II wojną światową. Tu pojawi się m.in. replika maszyny szyfrującej. Ostatni blok traktować będzie o związku prac przedwojennych kryptologów z rewolucją cyfrową. Zwiedzający będą mogli w tym miejscu spróbować swoich sił w programowaniu.

Czytaj też: Centrum Szyfrów Enigma zostanie otwarte w 2021 r. - właśnie rozstrzygnięto przetarg na jego budowę [WIZUALIZACJE]

Przypomnijmy, że początkowo zakładano, iż Centrum Szyfrów Enigma zostanie oddane jeszcze w tym roku, jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną, prace zakończą się w pierwszym kwartale 2021 r., a sama pierwsi zwiedzający będą mogli się w nim pojawić przed rozpoczęciem sezonu letniego.

30 milionów na Centrum Szyfrów Enigma

Od samego początku partnerem inwestycji jest Uniwersytet im Adama Mickiewicza, który udostępnił dużą część Collegium Martineum miastu. - Zakładamy, że powstające Centrum będzie nie tylko pomnikiem poprzez który oddamy hołd szkole matematycznej, która wykształciła się w pierwszych latach istnienia Uniwersytetu Poznańskiego, ale przysłuży się także edukacji. Tu będą odbywały się warsztaty, seminaria, konferencje, a także integracja osób zainteresowanych kryptologią – mówi prof. Tadeusz Wallas, prorektor UAM.

Miasto wraz z UAM na inwestycję przeznaczyły prawie 30 mln zł. Projekt budowy Centrum Szyfrów Enigma uzyskał dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 10,4 mln złotych.

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski