Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się przebudowa kolejnego odcinka ul. Święty Marcin. Zostanie jeden tor i granitowa kostka kamienna

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Ulicę Święty Marcin czeka teraz kolejny etap przebudowy
Ulicę Święty Marcin czeka teraz kolejny etap przebudowy Waldemar Wylegalski
Rozpoczyna się przebudowa ul. Św. Marcin od ul. Ratajczaka do Al. Marcinkowskiego i sąsiedniego odcinka alei do placu Wolności. Docelowo będzie tu strefa zamieszkania, z jednym torem tramwajowym.

W czasie prac ruch tramwajowy i samochodowy na odcinkach przeznaczonych do przebudowy będzie utrzymany, ale inwestor – Poznańskie Inwestycje Miejskie - zastrzega, że ul. Św. Marcin oraz Al. Marcinkowskiego od ul. Podgórnej do pl. Wolności zostaną zawężone.

Sprawdź:

- Przesadzenie zieleni to trudny proces. Cieszę się, że udaje się go przeprowadzić. Mam nadzieję, że przesadzone drzewa i krzewy będą się dobrze rozwijać w nowych warunkach. Staramy się jak najlepiej dbać o poznańską zieleń i wprowadzać nową np. w centrum miasta, co widać na przebudowanych odcinkach ulic Święty Marcin i Taczaka. Chronimy zieleń, bo ona chroni nas – przed zanieczyszczeniami, ale też słońcem i wysokimi temperaturami – mówi prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Drzewa z Al. Marcinkowskiego przeprowadzają się do Parku Rat...

Od poniedziałku, 29 marca w rejonie placu budowy obowiązuje zakaz zatrzymywania się, zmieniła się też lokalizacja przejścia dla pieszych przez ul. Święty Marcin, w rejonie skrzyżowania z ul. Piekary.

Zobacz też: MPK Poznań: Większy tłok w komunikacji miejskiej. Poznań ograniczył liczbę autobusów i tramwajów. Pasażerowie niezadowoleni

- Zasadnicze roboty budowlane, związane z realizacją kolejnego etapu Programu Centrum, będą mogły rozpocząć się po zakończeniu przesadzania zieleni na Al. Marcinkowskiego, instalacji tymczasowego toru oraz sieci trakcyjnej na pl. Wiosny Ludów, a także wykonaniu przejazdów technicznych potwierdzających możliwość ich użytkowania – informują PIM. - Na drugą dekadę kwietnia planowane jest zamknięcie ruchu na placu budowy. Docelowo na placu budowy zachowane mają być jedynie dojścia do posesji oraz możliwość wjazdu na wewnętrzne parkingi dla mieszkańców kamienic. Utrzymana zostanie „droga życia” i możliwość przejazdu samochodów uprzywilejowanych, a także - w określonych godzinach - dostaw do lokali użytkowych i sklepów.

MPK wprowadza sobotni rozkład jazdy w ramach ograniczeń koronawirusowych. Zobacz wideo:

od 16 lat

Po przebudowie - strefa zamieszkania

Koniec prac zaplanowano na trzeci kwartał 2022 roku. Od tego momentu pomiędzy ul. Ratajczaka i Podgórną zostanie wprowadzona strefa zamieszkania, z ograniczeniem prędkości samochodów do 30 km/godz., pierwszeństwem pieszych i licznymi kamerami monitoringu.

Przebudowa ul. Święty Marcin - co będzie zrobione?

- W ramach inwestycji poszerzone zostaną chodniki, przebudowana jezdnia, wymienione i przesunięte zostanie torowisko tramwajowe, wyznaczony zostanie ciąg przeznaczony dla ruchu rowerowego, infrastruktura podziemna ulegnie modernizacji i wymianie, pojawi się nowe oświetlenie i zieleń – zapewnia inwestor. - Przebudowany fragment ul. Święty Marcin będzie miał jednokierunkową jezdnię, jedno torowisko tramwajowe (drugie, dziś nieczynne, zostanie zlikwidowane) i szerokie chodniki. Nawierzchnia jezdni, torowiska, chodnika i kontrapasa rowerowego będzie nawiązywała wzorem do odnowionego wcześniej odcinka ulicy, ale zostanie wykonana z kostki kamiennej z granitu strzelińskiego. Na południowym odcinku chodnika, od ul. Piekary do kościoła pod wezwaniem św. Marcina, będzie nawiązywała do układu nawierzchni przed kościołem. Wykonana zostanie z kostki bazaltowej i płyt granitowych. Nawierzchnia jezdni torowiska, chodnika i kontrapasa rowerowego Al. Marcinkowskiego od ul. Święty Marcin do Podgórnej pokryje – podobnie jak na przebudowywanym odcinku ul. Święty Marcin - granit strzeliński. Nowy tor tramwajowy pomiędzy ul. Święty Marcin a pl. Wolności przebiegał będzie w linii prostej.

Zmiany przy kościele

Przy kościele pod wezwaniem św. Marcina odbudowane będą schody, postawiony też będzie aluminiowy pylon z przeszkloną gablotą, w której umieszczona zostanie makieta kościoła wraz z historyczną wieżą, zrekonstruowaną na podstawie materiałów archiwalnych. Na pylonie zamontowany będzie reflektor rzucający po zmroku w górę słup światła. Do tego u zbiegu ul. Święty Marcin i Al. Marcinkowskiego, pojawi się projektor na słupie oświetleniowo-trakcyjnym, który będzie wyświetlał rysunek rzutu historycznej wieży kościelnej na posadzkę i schody przed kościołem.

Polecamy:

Podróżowanie tramwajami i autobusami w Poznaniu to prawdziwe wyzwanie! Dlaczego? Przekonacie się o tym, przeglądając zaskakujące zdjęcia z pojazdów MPK Poznań. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

To zadziwia i śmieszy poznaniaków! Oto zaskakujące zdjęcia z...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski