Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozwiąż zagadkę i poznaj historię Zamku Cesarskiego. Film interaktywny już dostępny!

Kamil Babacz
Kadr z filmu "Zamek"
Kadr z filmu "Zamek" CK Zamek
Pierwszy polski film interaktywny można już zobaczyć w internecie. Opowiada o Zamku, którego nie znaliście!

Młody filmowiec z Warszawy przyjmuje zlecenie stworzenia krótkiego filmu dokumentalnego o Centrum Kultury Zamek. Przyjeżdża do Poznania, angażuje się w pozornie proste zadanie, lecz zostaje uwikłany w tajemniczą intrygę. Tak w skrócie można streścić fabułę interaktywnego filmu o Zamku, który w piątek miał swoją premierę w Sali Wielkiej i w internecie na stronie zamek-film.com.

Autorami filmu są Paweł Czarkowski, Tomasz Gęstwicki i Marek Straszak. Stworzyli go w ramach programu rezydencji artystycznych „Laboratorium” realizowanych w Zamku. Zainspirowani i dzisiejszą działalnością Zamku, i jego skomplikowaną historią, dla fabularnej wersji wybrali formułę tajemniczej „czarnej baśni” - jak sami określają ten gatunek.

W ich filmie Zamek jest na pierwszy rzut oka sympatycznym, gościnnym miejscem, ale szybko okazuje się, że ma też swoją mroczną stronę. Kto bywa w Zamku od czasu do czasu, ten pewnie wie, że potrafi zaskakiwać, a trafienie w odpowiednie miejsce za pierwszym razem nie zawsze jest proste. Wtedy marmurowe korytarze przestają być tak przyjazne, co świetnie uchwycono w dusznych, mglistych filmowych kadrach. O trudnym charakterze przestrzeni dyskutują w dokumencie pracownicy instytucji – jedni zachwycają się akustyką budynku, inni wprost przyznają, że nie lubią jego bryły, a ich działalność to ciągłe oswajanie przestrzeni i historii Zamku.

Na czym polega interaktywność filmu? Całość przypomina trochę grę komputerową. Widz musi dokonać wyborów, które wpływają na przebieg fabuły. To od niego zależy, co powie bohater i jaką podejmie decyzje, która nie będzie pozbawiona konsekwencji. Zależnie od nich, film może skończyć się na trzy różne sposoby - w przyszłości możliwych zakończeń ma być nawet więcej.

Zarówno amatorscy, jak i profesjonalni aktorzy (główne role grają Miron Jagniewski, aktor Teatru Studio i Alicja Dąbrowska, aktorka znana z takich seriali jak "Odwróceni" czy "Na dobre i na złe") grają przekonująco, a tajemnicza atmosfera filmu wciąga. Momentami można się nawet naprawdę przestraszyć.

Imponująca jest dokumentalna część filmu. O swoich obowiązkach, sztuczkach w pracy czy zabawnych sytuacjach opowiadają nam tak różne osoby, jak sprzątaczki, pracownicy programowi, sekretarka, stolarze, operator projektorów kinowych, a nawet sama dyrektor Zamku. Anna Hryniewiecka zdradza np. jak podkopuje pewność siebie u osób, z którymi prowadzi negocjacje. Jest też prawdziwy skarb - opowieść ochrony o „latającym Holendrze” – koniecznie zobaczcie, co wydarzyło się w Zamku jednej z nocy. Można także zajrzeć do archiwum i przejrzeć materiały filmowe z całych dziejów Zamku i Poznania oraz zwiedzić podziemia i bunkier. Cała przygoda może zająć nam nawet kilka godzin, w trakcie których dowiemy się wielu faktów i ciekawostek, o których z pewnością wielu z nas nie miało pojęcia.

Obejrzyj film na zamek-film.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski