MKTG SR - pasek na kartach artykułów

RPP zdecydowała w sprawie stóp procentowych. Co z ratami kredytów po posiedzeniu w maju 2023? Eksperci spodziewali się takiego kroku

Maciej Badowski
Opracowanie:
– Nie powinno być niespodzianki i stopy procentowe powinny być utrzymane na poziomie 6,75 proc. – przyznaje Michał Stajniak i dodaje, że uwaga rynku będzie skupiona na konferencji prasowej prezesa NBP.
– Nie powinno być niespodzianki i stopy procentowe powinny być utrzymane na poziomie 6,75 proc. – przyznaje Michał Stajniak i dodaje, że uwaga rynku będzie skupiona na konferencji prasowej prezesa NBP. Adam Jankowski/ Polska Press
W środę 10 maja poznaliśmy kolejną decyzję Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. – Nie powinno być niespodzianki i stopy procentowe powinny być utrzymane na poziomie 6,75 – słusznie prognozował Michał Stajniak, XTB. Z kolei Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl przyznaje, że „dziś nikt już nie wierzy we wznowienie przez NBP podwyżkowego cyklu, który oficjalnie został jedynie wstrzymany". Po raz kolejny część kredytobiorców odczuje jednak spadek wysokości raty.

Spis treści

Decyzja RPP po posiedzneiu w maju 2023. Stopy procentowe bez zmian

Zgodnie z przewidywaniami RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

 • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
 • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
 • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
 • stopa redyskontowa weksli 6,80% w skali rocznej;
 • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.

- Nie było możliwości zaskoczenia podczas dzisiejszej decyzji o wysokości stóp procentowych - uważa Michał Stajniak, CFA, zastępca Dyrektora Działu Analiz XTB. Dodaje:

- Oczywiście dla rynków finansowych ważniejsza będzie konferencja prasowa, na której być może dojdzie do jakiejś większej sygnalizacji możliwych obniżek na koniec roku, biorąc pod uwagę dosyć pozytywne zaskoczenie ostatnim odczytem inflacji.

Jaką decyzję podejmie RPP ws. stóp procentowych?

– Nie powinno być niespodzianki i stopy procentowe powinny być utrzymane na poziomie 6,75 proc. Oczywiście uwaga rynku będzie skupiona na konferencji prasowej, która odbędzie się dzień później na której kolejny raz inwestorzy będą doszukiwać się sygnałów potencjalnej obniżki stóp procentowych – zwraca uwagę w przesłanym komentarzu Michał Stajniak, XTB.

Podobnego zdania jest Bartosz Sawicki Cinkciarz.pl, który również przyznaje, że na zmianę stóp procentowych z obecnego poziomu 6,75 proc. nie można liczyć, ale istnieją przesłanki, by oczekiwać złagodzenia tonu i śmielszych zapowiedzi, że pod koniec 2023 r. realną perspektywą stanie się inauguracja cyklu obniżek. – Może to chwilowo zachwiać rajdem złotego, który w tym kwartale w relacji do euro zyskał 2,5 a do dolara ok. 4 proc. – zauważa.

– Dziś nikt już nie wierzy we wznowienie przez NBP podwyżkowego cyklu, który oficjalnie został jedynie wstrzymany. Wręcz przeciwnie, po dwóch miesiącach dezinflacji i przy rozwoju sytuacji rynkowej zgodnym z projekcjami banku centralnego część zwolenników szybkiego cięcia stóp procentowych zapewne będzie dążyć do śmielszego zaakcentowania takiej ewentualności – przyznaje.

Sawicki przypomina, że „krystalizowanie się okoliczności zwiększających prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych akcentował ostatnio w wypowiedziach medialnych nie tylko prezes NBP Adam Glapiński, ale również członkowie RPP: Gabriela Masłowska, Ireneusz Dąbrowski i Henryk Wnorowski". – Może być to próba przygotowania gruntu przez frakcję zwolenników mniej restrykcyjnej polityki pieniężnej, czyli tzw. gołębi, pod zmiany w oficjalnej komunikacji. W tym kontekście szczególnie istotna będzie konferencja prasowa prezesa Glapińskiego – dodaje.

Wg prognoz ekonomistów pierwsze obniżki stóp są możliwe najwcześniej w ostatnim kwartale bieżącego roku lub w pierwszym kwartale 2024. Co to oznacza dla kredytobiorców, którzy zdecydowali się spełnić marzenie o własnym M, zaciągając kredyt hipoteczny?

– Trzeba pamiętać, że RPP od pewnego czasu nie utrzymuje poziomu stóp równego czy wyższego poziomowi inflacji, ale utrzymuje pewną proporcję między tymi wartościami – zwraca uwagę w przesłanym nam komentarzu Ewa Bartosiak, ekspert kredytowy Lendi. – Jeśli inflacja wyraźnie spadnie, można będzie dyskutować o adekwatnej redukcji stóp (choćby do poziomu inflacji oczekiwanego przez Radę za kolejne 12 miesięcy) – dodaje.

Co z ratami kredytów?

W przypadku kredytu ze zmiennym oprocentowaniem wysokość rat kredytu jest uzależniona od rynkowych stóp procentowych, mierzonych odpowiednim wskaźnikiem referencyjnym. Na ich poziom wpływ ma także polityka pieniężna NBP, która jest uzależniona m.in. od poziomu inflacji oraz wzrostu gospodarczego.

Ekspertka przypomina, że banki raz na 3 lub 6 miesięcy aktualizują oprocentowanie kredytów. – Tymczasem w ostatnim dniu pierwszego kwartału stawka WIBOR 3M spadła do poziomu 6,89 proc., z kolei wskaźnik WIBOR 6M wyniósł 6,95 proc., co jest najniższym poziomem od czerwca 2022 roku – podkreśla.

– Grupą kredytobiorców, którzy najbardziej odczują podwyżkę, są osoby, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy między końcem maja 2020 roku a początkiem października 2021, czyli w okresie obowiązywania stopy referencyjnej na poziomie 0,1 proc., zaciągnęły go samodzielnie i jednocześnie spłacały inne zobowiązania kredytowe – wyjaśnia.

Jak wskazuje Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera, nawet jeżeli nie zmieni w maju poziomu stóp procentowych, to po raz kolejny część kredytobiorców odczuje jednak spadek wysokości raty. Jednocześnie podkreśla, że będzie to dotyczyło jednak tylko tych, którzy mają kredyt z oprocentowaniem opartym o stawkę WIBOR 6M i którzy ostatnią aktualizację mieli w listopadzie 2022 r.

– Wtedy WIBOR 6M wynosił ok. 7,8 proc., a obecnie 6,95 proc. Dzięki temu raty kredytu na 300 tys. zł, na 30 lat, udzielonego w listopadzie 2020 r. od czerwca będą o 163 zł niższe niż dotychczas. Wciąż jednak będą dużo wyższe niż w początkowym okresie spłaty. Początkowo rata wynosiła bowiem 1 148 zł, a po obniżce będzie to 2 406 zł – wyjaśnia.

W przypadku kredytów opartych o WIBOR 3M czerwcowe raty się nie zmienią lub spadek będzie minimalny. Trzy miesiące temu wysokość tej stawki była bowiem niemal na takim samym poziomie jak obecnie.

Jaką decyzję podjęła RPP w kwietniu 2023 roku?

Przypomnijmy, w kwietniu br., zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na zmianę stóp procentowych. Główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 6,75 proc. i pozostaje na tym poziomie od ostatniej podwyżki, która miała miejsce we wrześniu zeszłego roku.

– W najbliższych miesiącach koszt pieniądza pozostanie bez zmian na najwyższym od 2002 r. poziomie. Kolejnym ruchem RPP będzie obniżka stóp procentowych, ale jej termin zdaje się oddalać. Szanse na szybki spadek inflacji do wartości jednocyfrowych, umożliwiający cięcie stóp jeszcze w 2023 r., maleją z każdym tygodniem – prognozował Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Problemy ze spłatą kredytu. Sprawdź co możesz zrobić

W związku z obecną sytuacją gospodarczą część osób może mieć problemy z terminową obsługą swoich zobowiązań. Jednak, jak podkreślają eksperci, najgorszym rozwiązaniem jest niespłacanie należności. Co zrobić, kiedy coraz trudniej związać koniec z końcem? Bartosiak wskazuje na kilka rozwiązań, z których może skorzystać kredytobiorca:

 • Refinansowanie kredytu, czyli przeniesienie go do innego banku oferującego lepsze warunki cenowe. Przy rosnących stopach procentowych banki obniżają marże. Warto skonsultować z ekspertem finansowym posiadane warunki kredytu z możliwymi do uzyskania w innym banku i przeliczyć potencjalne oszczędności. Dodatkowo wydłużenie okresu kredytowania obniża wysokość raty.
 • Przejście z rat malejących na raty równe.
 • Zmiana oprocentowania zmiennego na stałe, banki na bieżąco aktualizują oferty cenowe, warto być na bieżąco lub współpracować z ekspertem finansowym.
 • Konsolidacja bieżących zobowiązań. Scalenie wszystkich kredytów, debetów, kart kredytowych w jedno zobowiązanie z dłuższym okresem kredytowania.
 • Wakacje kredytowe, w tym roku można jeszcze skorzystać z zawieszenia po 1 racie w każdym kwartale.
 • Nadpłata kapitału – każda nadpłata kredytu to realne i spore oszczędności, w większości ofert bankowych nie ma dodatkowych opłat za częściową lub całkowitą spłatę. Warto skorzystać z kalkulatora, który dokładnie przeliczy oszczędności: Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego w PLN (uokik.gov.pl)

Kredyty hipoteczne. Widać delikatne ożywienie

Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych zdecydowanie się poprawia, szczególnie wzrost wnioskowania o kredyt hipoteczny, co widać od marca tego roku. Pomaga w tym utrzymanie stóp procentowych na stałym ostatnio poziomie, jak i dostęp (w każdym banku) do kredytów hipotecznych z oprocentowaniem stałym.

– Wybór oprocentowania stałego pozwala na wykluczenie zmiany rat w okresie pięcioletnim. Należy zaznaczyć, że w tym okresie jest bardziej możliwe refinansowanie kredytu do innego banku, w przypadku spadku oprocentowania – wyjaśnia Ewa Bartosiak. – Nie można też zapomnieć o rządowym projekcie Bezpieczny Kredyt 2%. Czekamy na wejście ustawy, która jest planowana w lipcu tego roku, a następnie na wprowadzenie tej oferty przez banki – podsumowuje.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Rada postanowiła w maju utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

 • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
 • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
 • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
 • stopa redyskontowa weksli 6,80% w skali rocznej;
 • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.

Harmonogram posiedzeń RPP na 2023 rok

W 2023 roku decyzyjne posiedzenia Rady będą dwudniowe.

 • maj 9-10 (wtorek-środa),
 • czerwiec 5-6 (poniedziałek-wtorek),
 • lipiec 5-6 (środa-czwartek),
 • sierpień 21 (poniedziałek) – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne,
 • wrzesień 5-6 (wtorek-środa),
 • październik 3-4 (wtorek-środa),
 • listopad 7-8 (wtorek-środa),
 • grudzień 5-6 (wtorek-środa).

Sprawdź w co inwestować. Oto alternatywy, o których mogłeś nie mieć pojęcia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski