Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruks - Młyn. Leśna osada skrywa ruiny wodnego młyna. Warto wybrać się tu jesienią!

Magda Prętka
Magda Prętka
Malowniczo położony młyn znajduje się niedaleko ujścia rzeki Samica do Warty.
Malowniczo położony młyn znajduje się niedaleko ujścia rzeki Samica do Warty. Magda Prętka
Malowniczo położona - w lesie, przy ujściu Samicy do Warty miejscowość Ruks - Młyn bardzo często staje się celem wypraw rowerowych i podróży turystycznych po regionie. Co prawda administracyjnie należy do gminy Oborniki, lecz od Szamotuł dzieli ją zaledwie kilkanaście kilometrów. Dlaczego warto się tu wybrać?

Ruks - Młyn. Osada z niezwykłą historią

Ruks - Młyn, to niewielka osada leśna należąca do sołectwa Przeciwnica, położona niemalże na granicy gmin Szamotuły i Oborniki. Od wschodu graniczy z Dołęgą, zaś od północy ze wsią Kiszewo (znajduje się na przeciwległym brzegu Warty).

Walory przyrodnicze, w tym malownicze lasy i rzeka Samica, są jednym z elementów budujących wyjątkowy charakter wsi. Kolejnym jest historia, która napisała tu bardzo szczególny rozdział w dziejach regionu.

W XVIII wieku Ruks - Młyn był samodzielnym majątkiem ziemskim, na który składała się osada młyńska (2 domy, 2 młyny, 21 mieszkańców i 79,72 ha gruntów) oraz Dołęga I i Dołęga II (6 domów i 43 mieszkańców). Łącznie dominium Ruks miało 8 domów, 64 mieszkańców (48 rzymsko - katolików i 15 protestantów) i obszar 251 ha (176 ha roli, 4 ha łąk i 38 ha lasów). Do 1771 r. Ruks należał do Mycielskich, ówczesnych właścicieli Zamku Szamotulskiego. W 1771 r. osada młyńska Ruks została przez Mycielskich sprzedana. Kolejna zmiana właściciela nastąpiła 29 grudnia 1814 r. - osada młyńska Ruks została sprzedana przez wdowę Demuth Antoniemu i Annie (z Żąkilewskich) Goliszom za 1400 talarów, co odpowiada ok. 5 kg złota. W roku 1880 osada młyńska Ruks należała do Ludwika Golisza (później nazwisko zostało zniemczone przez administrację zaborcy na Golisch), który nabył osadę młyńską Ruks 79 ha za 4,5 kg złota. Z późniejszych informacji wynika, że Przeciwnica, należąca do Raczyńskich, została rozpalcelowana po 1930 r. Folwark oraz część gruntów nabyła w 1938 r. Barbara Rosochowicz, córka ówczesnego właściciela Ruksa Leona Rosochowicza - to fragment opracowania przygotowanego przez Urząd Miejski w Obornikach w ramach Planu Odnowy Miejscowości Sołectwa Przeciwnica na lata 2014 - 2020.

Ruiny młyna w lesie ukryte

Co ciekawe - niemal wszystkie zabudowania znajdujące się w osadzie Ruks - Młyn wpisane zostały do rejestru zabytków. Pieczą konserwatorską objęto: 2 domy mieszkalne, 2 obory, budynek gospodarczy oraz pozostałości młyna, który znajdował się po drugiej stronie drogi. Nieopodal zlokalizowane są ruiny dawnej zapory, spiętrzającej wodę na potrzeby młyna. Drugą, dużą zaporę wraz z młynem wodnym odnajdziemy idąc dalej w górę rzeki Samicy.

Dziś Ruks - Młyn odwiedzany jest przede wszystkim przez turystów, podróżujących śladami historii regionu i Wielkopolski. We wsi znajduje się zresztą salka edukacji historycznej, którą można zwiedzać po uprzednim uzgodnieniu terminu. To ważne miejsce również w kontekście szamotulskiej kultury. Z osadą związani bowiem byli bracia Xaver i Phillip Scharwenkowie - urodzeni w Grodzie Halszki światowej sławy kompozytorzy i pianiści, wnukowie Antoniego Golisza.

Ruks - Młyn, to miejsce, w którym czas zdał się zatrzymać. Życie leniwie toczy się tu w tempie nadawanym przez przyrodę. I chociaż jego urok, w dużej mierze, kryje się w ruinach dawnej infrastruktury i echach przeszłości, warto na nowo go odkrywać...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Jezioro Maltańskie zostało oddane do użytku w 1952 roku. Jego budowę rozpoczęli niemieccy okupanci, rękami więźniów. Na przełomie lat 80. i 90. tor regatowy przeszedł gruntowną modernizację. Do dziś odbywają się na nim międzynarodowe zawody wioślarskie i kajakarskie.Czytaj dalej i zobacz archiwalne zdjęcia --->

Ta budowa zmieniła oblicze Poznania. Ponad 70 lat temu ukońc...

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski