Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rury poznańskie, czyli co jemy na cmentarzach... [ZDJĘCIA]

Anna Łoś
Poznańskie rury i inne przysmaki na poznańskich cmentarzach
Poznańskie rury i inne przysmaki na poznańskich cmentarzach Anna Łoś
Na pytanie o tradycyjny poznański wypiek pierwszą odpowiedzią, jaka przychodzi nam do głowy jest znany już w całej Europie rogal świętomarciński. Ale to nie jedyny rodzaj słodkości, jakimi raczą się Wielkopolanie.

Rury to wypieki, które dostać możemy na straganach przy poznańskich cmentarzach. Najczęściej mają kształt kwadratów o boku około 15 cm, z ząbkowanymi brzegami. Przepis owiany jest tajemnicą, tzn. ich skład jest powszechnie znany, ale proporcje już nie.

Wiadomo, że kruche ciasto wyrabia się na miodzie spadziowym, z mąką, wodą i cukrem, ale bez mleka czy jajek. Sprzedają je najczęściej osoby zajmujące się tym okazjonalnie.

– Cukiernie się tym nie zajmują. Tradycja tych wypieków pochodzi ze wsi – mówi Zbigniew Piskorski z Cukierni Natura. Znają i pamiętają je ze swoich młodych lat nawet najstarsi poznaniacy. Wypieki te dostać było można przy okazji parafialnych odpustów, Bożego Ciała i Zielonych Świątek.

– Pamiętam rury ze swojego dzieciństwa, jak rodzice kupowali nam je na cmentarzu. Wtedy to były gładkie ciastka, niczym nie posypane – wspomina Julita Matera. Tradycja przetrwała, bo poznaniacy wciąż kupują je swoim dzieciom, a przy okazji... sami się zajadają, bo przypomina im to dzieciństwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski