Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza "Akcja: Powstanie”. Dzięki niej pamiątki z Powstania Wielkopolskiego trafią do internetu

Jagoda Haloszka
W Poznaniu pamiątki można przynosić w środy do siedziby CYRYL-a przy ul. Ratajczaka 44.
W Poznaniu pamiątki można przynosić w środy do siedziby CYRYL-a przy ul. Ratajczaka 44. Jagoda Haloszka
Masz w domu pamiątki rodzinne z Powstania Wielkopolskiego? Nie muszą leżeć w szufladzie. Właśnie ruszyła akcja, której celem jest ich zachowanie w wersji cyfrowej i upublicznienie dla innych osób zainteresowanych historią.

- Okrągła rocznica powstania wielkopolskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Wielkopolski i Polski, jest znakomitą i najprawdopodobniej ostatnią okazją na wydobycie pamiątek z szaf, szuflad i albumów rodzinnych Wielkopolan – podkreśla Danuta Książkiewicz-Bartkowiak, kierownik projektu CYRYL.

Organizatorzy szukają niedostępnych do tej pory zdjęć, legitymacji, rysunków czy map. Jak przekonują, właściciele powstańczych pamiątek wcale nie będą musieli się ich pozbywać. Wystarczy, że przyniosą je do jednego z punktów zbiórki w 12 miastach Wielkopolski lub przyślą mailem zdjęcie obiektu wraz z wypełnioną kartą przystąpienia do akcji oraz zgodzą się na wykonanie ich elektronicznej wersji i publiczną prezentację. W Poznaniu zbiórka będzie miała miejsce w każdą środę, aż do końca maja w siedzibie zespołu CYRYL-a przy ul. Ratajczaka 44.

Skany pamiątek zostaną przekazane pod obrady jury, które posiadaczy najwartościowszych obiektów nagrodzi nagrodami pieniężnymi, przede wszystkim za to, że pieczołowicie je przechowali i ocalili od utraty.

W akcję włączyły się miasta z całej Wielkopolski. Wśród nich znalazły się: Gniezno, Zbąszyń, Nowy Tomyśl. Wągrowiec czy Chodzież.

Formularz zgłoszeniowy akcji powstanie znajduje się na stronie Wydawnictwa Miejskiego Posnania - TUTAJ oraz na portalu CYRYL - TUTAJ

Zobacz też: Nie zmarnujmy szansy, tej! 100 sekund, by pokazać historię Powstania Wielkopolskiego

Generał Józef Dowbor-Muśnicki zdawał sobie sprawę z konieczności uświadomienia żołnierzom, że nie są wzywani do przymusowej służby za obcą sprawę. Wydał odezwę: „(...) Do Was zwracam się, oficerowie! Zapomnijcie o tej zmorze, która panowała w szeregach armii narodów - ciemięzców, w których nieludzkie obchodzenie się z żołnierzami i pogarda dla niego były systemem. Podobne stosunki nie mogą mieć miejsca w szeregach Wojsk Polskich. Winniście być nie tylko dowódcami (...), ale też zawsze starszymi, kochającymi i troskliwymi braćmi żołnierzy”.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Powstanie Wielkopolskie: Zobacz niezwykłe zdjęcia w kolorze!

Co nowego w kinach, teatrach i klubach? Zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski