Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza projekt DiscoverEU. Poznaniacy od lipca będą mogli jeździć za darmo po świecie

Jagoda Haloszka
Kadr z filmu promującego Interrail
Komisja Unii Europejskiej chcąc upowszechnić podróże po Europie wprowadziła nowy program, w którym młodzi ludzie po ukończeniu 18. roku życia za darmo otrzymają bilety umożliwiające im bezpłatne zwiedzanie krajów wspólnoty. Jednak nie wszyscy je dostaną.

W tym roku wystartowała pierwsza edycja programu DiscoverEU. Celem projektu jest zachęcenie młodych ludzi, którzy do 1 lipca 2018 r. ukończą osiemnasty rok życia i są obywatelkami/obywatelami (lub mają status rezydenta) Unii Europejskiej, do poznawania świata.

Młodzież otrzyma darmowe bilety Interrail, które uprawniają do podróży po europejskich krajach przez cały miesiąc. Jak podkreślał komisarz ds. budżetu Unii Europejskiej Guenther Oettinge dzięki temu programowi nastolatkowie będą mogli lepiej poznać Europę oraz kulturę i języki.

Pula biletów przeznaczona podczas pierwszej edycji programu to 15 tysięcy. Jak informują organizatorzy o bilet można starać się indywidualnie lub w grupach, nie większych niż pięć osób. Uczestnicy podczas aplikowania mają określić cel podróży, które muszą odbyć się do końca września oraz wskazać jeden z zabytków lub miejsce związane z europejskim dziedzictwem kultury, jaki chcieliby zobaczyć podczas wyprawy. Liczba biletów przypadających na dany kraj zależy od liczby mieszkańców. Wiadomość o tym, że dana osoba została wybrana, zostanie przekazana na początku lipca.

Zobacz też: Poznań: Rower miejski bije rekordy popularności! W kwietniu padł najlepszy wynik!

Zwycięzcy zostaną ambasadorami pierwszej edycji programu i będą musieli zdawać relacje ze swoich podróży w mediach społecznościowych, takich jak: Facebook, Twitter, czy Instagram. Po zakończeniu wszystkich podróży w Parlamencie Unii Europejskiej odbędzie się specjalna wystawa ze zdjęć, zrobionych podczas podróży.

Pieniądze przeznaczone na DiscoverEU pochodzą z budżetu Unii Europejskiej. Na tegoroczną edycję programu przeznaczono 12 milionów euro. Jednak Komisja Unii Europejskiej zachęca gminy i regiony do rozszerzenia programu i np. zorganizowanie kursów językowych, aby osiemnastolatkowie mogli przygotować się do wyjazdów.

Czym jest bilet „Interrail”?

W Europie od lat 70. to dość popularna oferta podróżowania, dzięki której można przemieszczać się nie tylko koleją, ale również promem. Wystarczy tylko posiadać ważny paszport lub dowód osobisty, aby móc potwierdzić tożsamość narodową podróżnego. Prawo jazdy i wyciągi bankomatowe nie są brane pod uwagę. Dzięki biletowi można również korzystać ze zniżek przysługującym seniorom, młodzieży lub rodzicom z dziećmi.

W Polsce nabycie biletu Interrail możliwe jest najwcześniej na 60 dni przed pierwszym dniem ważności (u niektórych przewoźników możliwy jest jednak nawet 11-miesięczny termin przedsprzedaży). Terminy zakupu mogą być skrócone w szczególnych przypadkach, np. w czasie zmiany lub korekty rozkładu jazdy. Koszt takiego biletu wynosi 510 euro dla osób w wieku 12-27 lat i 637 euro dla starszych. W naszym kraju sprzedaż prowadzi spółka PKP Intercity.

POLECAMY:

Gwara młodzieżowa: Wiesz, co oznaczają te słowa?

Kobiety poszukiwane za niepłacenie alimentów

Poznań 20 lat temu. Czy bardzo się zmienił?

Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski