Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszają pierwsze szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z Wielkopolski [ZDJĘCIA]

Grzegorz Okoński
Żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą nabywać umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn albo ratowników wodnych.
Żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą nabywać umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn albo ratowników wodnych. Fot. DWOT
Rozpoczynają się pierwsze szkolenia żołnierzy 12. Wielkopolskiej Brygady Wojsk Terytorialnych: w sobotę rusza pierwsza „ósemka”, czyli szkolenie wyrównawcze, dla rezerwistów, którzy wstąpili do „terytorialsów”, a za tydzień, 28 lipca - pierwsza „szesnastka”. Na nie z kolei skierowani są ci, którzy jeszcze nie byli w wojsku. Szesnastka jest bardzo intensywnym szkoleniem podstawowym, a oba mają być wstępem do kilkuletniego wyzwania.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych, a ich liczebność w skali kraju przekroczyła 11 tysięcy żołnierzy.

- Na duże zainteresowanie służbą w WOT ma wpływ wysoka jakość szkolenia oraz innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe, np. wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy wojsk specjalnych – mówi Anna Szymaniak, rzecznik 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn albo ratowników wodnych. Na chwilę obecną szkolenie ochotników jest prowadzone w sześciu brygadach utworzonych w pierwszym i drugim etapie budowy formacji, tj. na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Mazowszu (dwie brygady) oraz na Warmii i Mazurach. Siedem kolejnych brygad z województw Polski centralnej obecnie buduje swoje struktury oraz przygotowuje się do szkolenia, które rozpocznie już w drugiej połowie bieżącego roku.

W Wielkopolsce bataliony w Lesznie i Śremie zostały wyznaczone do pierwszego etapu formowania i to tutaj są przyjmowani pierwsi ochotnicy z regionu. Dowódcą pierwszego z formujących się batalionów lekkiej piechoty, 125. blp w Lesznie został ppłk Dariusz Wyrzykowski. Już 12 sierpnia w Lesznie odbędzie się pierwsza przysięga wielkopolskich terytorialsów.

- W Poznaniu, Dolaszewie koło Piły oraz w Turku proces formowania batalionów został wyznaczony do kolejnego etapu – mówi Anna Szymaniak. - Przyjmujemy wnioski wszystkich Wielkopolan chętnych do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Chętny kandydat wcale nie musi czekać, już dziś może złożyć wniosek, by odbyć szkolenie w gotowych już batalionach - w Śremie i Lesznie. W przyszłości zaś ochotnicy zostaną przeniesieni do batalionów bliższych miejscu ich zamieszkania.

Swoje miejsce w WOT znajdują osoby pracujące, specjaliści z różnych dziedzin, jak i poszukujący zatrudnienia. Obrona terytorialna to miejsce zarówno dla młodych, energicznych, jak i nieco starszych, z dużym doświadczeniem życiowym i zawodowym.

- Jakie motywacje kierują przyszłymi żołnierzami? - mówi Anna Szymaniak. - Na to pytanie odpowiada Paweł Jóźwiak, który w czerwcu złożył wniosek do poznańskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień, i obecnie czeka na orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej. Paweł na co dzień trenuje i prowadzi bardzo intensywny, ale zdrowy styl życia. Cytuję: „Jestem trenerem i zawodnikiem sportów walki od trzydziestu lat. Kocham sport i wiele mu zawdzięczam. Kocham Polskę, mój kraj, bo tak zostałem wychowany. Mam też wspaniałą rodzinę: żonę Agnieszkę i czwórkę wspaniałych dzieci, których pasją również są sztuki walki. Osiągnęli tytuły Mistrzów Świata, Europy, Polski. Teraz, chcąc zadbać o ich przyszłość, zaangażowałem się w obronę terytorialną, bo wierzę, że inwestując w ludzi, inwestujesz w przyszłość. Formację WOT buduje wielu wspaniałych ludzi, fachowców. Chciałbym dołożyć do nich swoją cegiełkę doświadczenia, którym chętnie się podzielę, ale jestem też przekonany, że i ja będę miał tam szansę na rozwój siebie i że wiele się tam nauczę”.

Zobacz zdjęcia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski