Ruszył nabór wniosków do programu "Moja woda". Zobacz, jak otrzymać 5 tysięcy złotych na instalacje służące wyłapywaniu deszczówki

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Rusza program "Moja woda". Czytaj więcej tutaj --->
Rusza program "Moja woda". Czytaj więcej tutaj --->Pixabay
1 lipca 2020 roku ruszył nabór wniosków do programu "Moja woda". W jego ramach można zdobyć dofinansowanie w wysokości do 5 tysięcy złotych na instalacje do wyłapywania deszczówki. Zobacz, jakie wymogi trzeba spełniać, by skorzystać z programu. Gdzie i do kiedy można składać wnioski o dofinansowanie? Więcej na gloswielkopolski.pl

Celem programu "Moja woda" jest zwiększenie retencji wody na terenach prywatnych posesji oraz wykorzystanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej.

Nowy program rządu został przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zobacz też: Od lipca tańszy gaz. Sprawdź ile zaoszczędzisz

"Moja woda": Czas trwania programu. Gdzie składać wnioski?

Program "Moja woda" będzie realizowany w latach 2020-2024. Jednak w programie będą uwzględnione koszty poniesione od 1 czerwca bieżącego roku.

Nabór wniosków w ramach programu jest prowadzony od 1 lipca 2020 roku. Wnioski należy składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.

Program "Moja woda": Ile pieniędzy można dostać?

Budżet programu jest przewidziany na 100 mln złotych. Wsparcie będzie przyznawane w formie dotacji (refundacji kosztów). Można uzyskać dofinansowanie do 80 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale nie więcej niż 5 tys. złotych.

Jak czytamy w komunikacie resortu klimatu:

- Wsparcie w programie przewidziano na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości. Refundowany będzie: zakup przewodów odprowadzających wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej; kupno podziemnych lub nadziemnych zbiorników retencyjnych podziemny lub nadziemny; instalacji rozsączajacych oraz elementów do nawadniania. Dofinansowanie przysługiwać będzie też w przypadku budowy oczka wodnego.

Środki przeznaczone będą dla właścicieli domów jednorodzinnych.

Zobacz też:Wyprawka 300 plus: Od kiedy można składać wnioski?

Program "Moja woda": Jakie warunki trzeba spełnić?

Pieniądze z programu będą przysługiwały dla nadziemnych otwartych zbiorników retencyjnych od dwóch tysięcy litrów pojemności (powyżej 2 m sześc.) W przypadku nadziemnych zamkniętych będzie to powyżej 1 tys. litrów, a tych podziemnych od 2 tys. litrów.

Co ważne, systemy zatrzymywania i retencji wód opadowych wspieranych w "Mojej wodzie" realizowanych na terenach prywatnych, nie będą zaliczane do śródlądowych wód stojących. To oznacza, że skarb państwa nie będzie miał prawa pierwokupu tych nieruchomości w przypadku ich sprzedaży, a takie wątpliwości były zgłaszane wcześniej.

Sprawdź też:

iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie