Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył nabór wniosków do programu "Moja woda". Zobacz, jak otrzymać 5 tysięcy złotych na instalacje służące wyłapywaniu deszczówki

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Rusza program "Moja woda". Czytaj więcej tutaj --->
Rusza program "Moja woda". Czytaj więcej tutaj --->Pixabay
1 lipca 2020 roku ruszył nabór wniosków do programu "Moja woda". W jego ramach można zdobyć dofinansowanie w wysokości do 5 tysięcy złotych na instalacje do wyłapywania deszczówki. Zobacz, jakie wymogi trzeba spełniać, by skorzystać z programu. Gdzie i do kiedy można składać wnioski o dofinansowanie? Więcej na gloswielkopolski.pl

Celem programu "Moja woda" jest zwiększenie retencji wody na terenach prywatnych posesji oraz wykorzystanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej.

Nowy program rządu został przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zobacz też: Od lipca tańszy gaz. Sprawdź ile zaoszczędzisz

"Moja woda": Czas trwania programu. Gdzie składać wnioski?

Program "Moja woda" będzie realizowany w latach 2020-2024. Jednak w programie będą uwzględnione koszty poniesione od 1 czerwca bieżącego roku.

Nabór wniosków w ramach programu jest prowadzony od 1 lipca 2020 roku. Wnioski należy składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.

Program "Moja woda": Ile pieniędzy można dostać?

Budżet programu jest przewidziany na 100 mln złotych. Wsparcie będzie przyznawane w formie dotacji (refundacji kosztów). Można uzyskać dofinansowanie do 80 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale nie więcej niż 5 tys. złotych.

Jak czytamy w komunikacie resortu klimatu:

- Wsparcie w programie przewidziano na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości. Refundowany będzie: zakup przewodów odprowadzających wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej; kupno podziemnych lub nadziemnych zbiorników retencyjnych podziemny lub nadziemny; instalacji rozsączajacych oraz elementów do nawadniania. Dofinansowanie przysługiwać będzie też w przypadku budowy oczka wodnego.

Środki przeznaczone będą dla właścicieli domów jednorodzinnych.

Zobacz też:Wyprawka 300 plus: Od kiedy można składać wnioski?

Program "Moja woda": Jakie warunki trzeba spełnić?

Pieniądze z programu będą przysługiwały dla nadziemnych otwartych zbiorników retencyjnych od dwóch tysięcy litrów pojemności (powyżej 2 m sześc.) W przypadku nadziemnych zamkniętych będzie to powyżej 1 tys. litrów, a tych podziemnych od 2 tys. litrów.

Co ważne, systemy zatrzymywania i retencji wód opadowych wspieranych w "Mojej wodzie" realizowanych na terenach prywatnych, nie będą zaliczane do śródlądowych wód stojących. To oznacza, że skarb państwa nie będzie miał prawa pierwokupu tych nieruchomości w przypadku ich sprzedaży, a takie wątpliwości były zgłaszane wcześniej.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski