Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył powszechny spis rolny 2020. Sprawdź, jak spisać się przez internet i na jakie pytania będzie trzeba odpowiedzieć

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Powszechny spis rolny potrwa do 30 listopada 2020 roku.
Powszechny spis rolny potrwa do 30 listopada 2020 roku. Joanna Bajkiewicz
We wtorek, 1 września rozpoczął się powszechny spis rolny. W tym roku główną formą udziału w badaniu ma być formularz internetowy. Ze względu na sytuację epidemiczną nie wiadomo,czy rachmistrze ruszą w teren. Dlaczego prowadzi się spis rolny i na jakie pytania muszą odpowiedzieć osoby prowadzące gospodarstwa rolne?

Powszechny spis rolny rozpoczął się we wtorek, 1 września i potrwa do 30 listopada 2020 roku.

Badanie to ma dać odpowiedź na pytanie, w jakiej kondycji jest polskie rolnictwo i czy jest ono w stanie konkurować na rynku europejskim.

- Tego typu badania realizowane są co 10 lat. Zgodnie z rekomendacją FAO i Komisji Europejskiej spisy rolne powinny odbyć się w roku kończącym się na 0, mniej więcej w tym samym okresie przynajmniej we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a nawet w większości państw na świecie - wyjaśnia Arleta Olbrot z Urzędu Statystycznego w Poznaniu.

Sprawdź też:

Jest to istotne przede wszystkim dlatego, że daje możliwość dokonywania porównań międzynarodowych w zbliżonych warunkach. Także metodologia i zakres spisu są uzgadniane międzynarodowo.

Uzyskane ze spisów dane przekładają się też bezpośrednio na portfele rolników, ponieważ na ich podstawie Komisja Europejska może projektować i monitorować wspólną politykę rolną, również ustalać wysokość dopłat rolnych w kolejnych latach.

Na poziomie kraju powszechny spis rolny daje możliwość monitorowania i planowania krajowej polityki rolnej. Jest to jedyne badanie, z którego jesteśmy w stanie podawać wyniki na poziomie niższym niż województwo.

Powszechny spis rolny 2020: Jak spisać się samodzielnie?

Spisu można dokonać samodzielnie na dwa sposoby. Od 1 września przez 3 miesiące na stronie internetowej spisrolny.gov.pl aktywna jest aplikacja, w której znajdziemy formularz internetowy. Każdy z użytkowników gospodarstw rolnych otrzymał w ostatnim czasie list od prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w którym znalazł się m.in. numer niezbędny do zalogowania się do tej aplikacji. Po zalogowaniu aplikacja prowadzi nas przez poszczególne pytania wraz z objaśnieniami i uszczegółowieniem.

W przypadku braku dostępu do internetu samodzielnie, możemy spisać się także telefonicznie, kontaktując się z infolinią spisową na numer 22 279 99 99 wew. 1 i wybierając opcję „Spisz się przez telefon”. Ta opcja jest również dostępna już od 1 września.

Od 16 września do pracy ruszają rachmistrze telefoniczni. Będą oni dzwonić do tych użytkowników gospodarstw rolnych, którzy nie zdążyli dokonać spisu samodzielnie. Od 1 października natomiast pracę powinni rozpocząć rachmistrze terenowi, ale to czy tak się stanie, będzie zależało od tego, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna na terenie kraju.

- Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo. Jeśli będzie jakiekolwiek zagrożenie, to rachmistrze terenowi zostaną włączeni do pracy przy badaniach telefonicznych - mówi Arleta Olbrot.

Powszechny spis rolny 2020: Na jakie pytania trzeba odpowiedzieć?

Jakich pytań możemy spodziewać się podczas powszechnego spisu rolnego? Oprócz typowych pytań o płeć, wiek czy wykształcenie bardzo istotne są informacje o zasiewach, sposobie użytkowania ziemi czy liczebności stad.

Zobacz też: Miejskie pszczoły zamieszkały na Dębinie

Jest też cała grupa pytań dotyczących nawożenia, ochrony roślin, ale też źródeł informacji z których czerpią rolnicy.

- Wszystkie dane objęte są tajemnicą statystyczną. Nie będą one udostępniane w sposób, który umożliwiłby powiązanie danych z konkretnym użytkownikiem gospodarstwa rolnego. Nie pytamy też o sprawy majątkowe - zapewnia Arleta Olbrot.

ZOBACZ TEŻ:

Co robią zwierzęta po zmroku, albo gdy nie ma ludzi dookoła? Gdzie w upalne dni szukają ochłody? Czy ma je kto podrapać za uchem? Jak radzą sobie z drapieżnikami? Zobaczcie zdjęcia i filmy fantastycznych zwierząt żyjących w wielkopolskich lasach. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Wielkopolska: Fantastyczne zwierzęta w naszych lasach. Zobac...

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski