Rutka Laskier na ekranie, czyli "gdyby istniał Bóg..."

  Rutka Laskier na ekranie, czyli "gdyby istniał Bóg..."

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wczoraj w sali kinoteatru "Nowość" w Będzinie odbył się premierowy pokaz filmu dokumentalnego BBC, zainspirowanego pamiętnikiem 14-letniej będzińskiej Żydówki Rutki Laskier, która zginęła w KL Auschwitz-Birkenau.
  Nasza gazeta jako pierwsza poinformowała o Rutce i jej zielonym zeszycie, zapisywanym w 1943 roku. Film brytyjskiej telewizji nosi tytuł "Ukryty pamiętnik Holocaustu". Przez kilkadziesiąt lat przechowywała go przyjaciółka Rutki z lat okupacji, Stanisława Sapińska.

  W 2006 roku pamiętnik został wydany przez Prasę Śląską w formie książkowej i dzięki temu stał się znany całemu światu.
  Zwrócił też uwagę dokumentalistów z BBC. Niektóre sceny do tego filmu były kręcone w kwietniu ubiegłego roku w Zagłębiu. Codziennie towarzyszyliśmy ekipie zdjęciowej. W filmie jest fragment, w którym Zahava Sherz, przyrodnia siostra Rutki, mieszkanka Jerozolimy, czyta o niej w "Dzienniku Zachodnim".

  Na uroczystą premierę przybyli Stanisława Sapińska, która przechowała pamiętnik, David Peleg, ambasador Izraela w Polsce i Anne Hall, konsul generalny USA.

  W jednym z kanałów BBC film został wyemitowany 5 stycznia. Obejrzały go dwa miliony osób. Tydzień później miał premierę w Izraelu. Teraz reżyser Aleksander Marengo zgodził się na prezentację w Będzinie, mieście Rutki.

  Obraz jest rekonstrukcją wstrząsających zdarzeń związanych z tą biedną dziewczyną, jej rodzeństwem i rodzicami. Poszczególne sceny powstawały w Będzinie, Londynie i Izraelu. Film zaczyna się od odnalezienia zdjęć Rutki przez jej przyrodnią siostrę, Zahavę Sherz. "Ukryty pamiętnik Holocaustu" wzbogacony został kadrami z archiwalnych filmów obrazujących los Żydów w epoce krematoriów. Tzw. przebitki są tak dobrane, że stanowią ilustrację do zapisków Rutki Laskier. Później zaczyna się wyprawa jej śladami. Wypowiadają się m.in. Stanisława Sapińska, Linka Gold, przyjaciółka szkolna, Menachem Lior, kolega z lat młodzieńczych, który pomógł odnaleźć rodzinę Rutki. Razem z Zahawą Sherz odwiedzają różne miejsca w Będzinie opisywane przez dziewczynkę. - Nie zmienił się ten Będzin tak bardzo - mówi Zahava. Szczególne wrażenie robi scena spaceru po dawnym getcie będzińskim, połączona z oglądaniem miejsca ukrycia pamiętnika pod schodami domu. Epilog to obraz wiosennego świtu. Piękno natury, znakomicie opisane w pamiętniku, to brutalny kontrast z tragiczną rzeczywistością Zagłady.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo